Попри війну зелений курс залишається для України одним із пріоритетів
31 січня DiXi Group разом із партнерами провів круглий стіл «Напередодні саміту Україна-ЄС: чи на часі Європейський зелений курс», учасники якого підвели підсумки реалізації вимог та підходів Європейського зеленого курсу в Україні протягом минулого року, а також обговорили найважливіші кроки для відновлення України, зокрема, в енергетичній галузі, питаннях довкілля та клімату.
Микола Яковенко, генеральний менеджер з розвитку енергетичного сектору DiXi Group, зазначив, що пріоритетність курсу було збережено як в ЄС, так і в низці заходів в Україні, попри війну та нові виклики, які постали перед урядом і більшістю секторів економіки, що пов’язані з Європейським зеленим курсом (ЄЗК).
«Більше того, набуття Україною статусу країни-кандидата в члени ЄС у 2022 році лише посилюватиме пріоритетність реформ, спрямованих на реалізацію Європейського зеленого курсу в Україні», − додав Микола Яковенко.
«У червні Україна стала країною-кандидаткою на вступ до ЄС. Це означає, що трансформація економіки та євроінтеграційні перспективи стали єдиним цілим. Відтак, великим викликом є не лише необхідність гармонізувати законодавство (актів, які тим чи іншим чином стосуються Європейського зеленого курсу, понад 200), але й також зробити можливою цю трансформацію економіки під час масштабної відбудови. На думку ЄС, процеси відбудови та вступу до ЄС мають взаємно підсилювати один одного. Відбудова має базуватися на двох принципах: принципі «краще ніж було» і сталості, «озеленення» економіки», − зазначив радник з питань Green Deal, представник Європейського Союзу в Україні Грегорі Тсуріс.
Говорячи про сектор енергетики та зміни, які сталися в ньому за останній рік, Андрій Урста, експерт проекту в DiXi Group, визначив наступні пріоритети для імплементації Європейського зеленого курсу в Україні – завершення імплементації актів Третього енергопакету та актів ЄС, ухвалених до ініціювання ЄЗК, вирішення проблеми ціноутворення на енергоринках, а також реалізацію Clean Energy Package.
«Початок імплементації Clean Energy Package важливий для створення тієї енергосистеми, яка буде не лише “зеленою”, але й більш стійкою до викликів, які несе російська агресія. Більша децентралізованість, гнучкість попиту, введення агрегаторів − все це важливо для підтримання стабільності енергосистем навіть у виключних обставинах. Також з цією метою акти Clean Energy Package пропонують відповідні інструменти планування, зокрема інтегрований план з енергетики та клімату», − додав Андрій Урста.
Андрій Андрусевич, старший аналітик Ресурсно-аналітичного центру “Суспільство і довкілля”, зазначив, що питанням довкілля в 2022 році надавалося вкрай мало уваги. «Робити вигляд, що все було збалансовано, усі елементи ЄЗК однаково впроваджувалися, не можна», − додав він.
Водночас, він зазначив, що надання статусу кандидата в члени ЄС України дещо змінило ситуацію і після такого «паралічу» роботи в галузі охорони довкілля, спостерігалося значне пожвавлення. Зокрема, було прийнято кілька нових системних законів: про управління відходами, про Національний реєстр викидів та перенесення забруднювачів, про хімічну безпеку, також вийшли на фінішну пряму з законом по стічних водах, який вже цього року був прийнятий і відправлений на підпис Президенту України. На фінальній прямій також перебуває закон про ГМО.
«Можна сказати, що в другій половині 2022 року в уряді та Верховній Раді виникли сприятливі умови для проведення реформ та запровадження швидких змін в певних сферах, які стосуються охорони довкілля», − підсумував Андрій Андрусевич.
Говорячи про клімат, Зоряна Козак, старший аналітик Ресурсно-аналітичного центру “Суспільство і довкілля”, наголосила на тому, що в 2022 році спостерігається просування кліматичних інтересів України на міжнародному рівні і фактичне сповільнення внутрішньо-національних реформ в цьому напрямку. Якщо порівнювати зі сферою охорони довкілля, де все ж, попри війну, були ухвалені деякі ключові законодавчі акти, то з питань зміни клімату такого просування та розвитку не спостерігалося.
Зоряна Козак додала, що кліматична нейтральність має бути визначена як юридично обов’язкова мета та принцип подальшого розвитку України.
Переглянути відеозапис заходу можна тут.
Прочитати більше про тенденції 2022 року в секторі енергетики, в питаннях клімату та охорони здоров’я, а також рекомендації для органів влади можна в річному моніторинговому звіті «Україна та Європейський зелений курс».
Захід було проведено за фінансової допомоги Європейського Союзу у межах проєкту «Інтеграція сталого розвитку в Україні відповідно до Європейського зеленого курсу». Проект реалізується консорціумом громадських організацій, зокрема, Ресурсно–аналітичним центром «Суспільство і довкілля», добровільним об’єднанням органів місцевого самоврядування – Асоціацією “Енергоефективні міста України”, ГО “Українська академія лідерства”, ГО “Жіночий енергетичний клуб України”, ГО “Дзига”, ГО “Плато” під загальною координацією ГО “ДІКСІ ГРУП”.
Відповідальність за зміст несе ГО “ДІКСІ ГРУП”, і за жодних обставин зміст не може вважатися таким, що відображає позицію Європейського Союзу.