DiXi Group Logo
en
www.upscalerolex.to
logo
01.02.2023

Попри війну зелений курс залишається для України одним із пріоритетів

31 січня DiXi Group разом із партнерами провів круглий стіл «Напередодні саміту Україна-ЄС: чи на часі Європейський зелений курс», учасники якого підвели підсумки реалізації вимог та підходів Європейського зеленого курсу в Україні протягом минулого року, а також обговорили найважливіші кроки для відновлення України, зокрема, в енергетичній галузі, питаннях довкілля та клімату.

Микола Яковенко, генеральний менеджер з розвитку енергетичного сектору DiXi Group, зазначив, що пріоритетність курсу було збережено як в ЄС, так і в низці заходів в Україні, попри війну та нові виклики, які постали перед урядом і більшістю секторів економіки, що пов’язані з Європейським зеленим курсом (ЄЗК).

«Більше того, набуття Україною статусу країни-кандидата в члени ЄС у 2022 році лише посилюватиме пріоритетність реформ, спрямованих на реалізацію Європейського зеленого курсу в Україні», − додав Микола Яковенко.

«У червні Україна стала країною-кандидаткою на вступ до ЄС. Це означає, що трансформація економіки та євроінтеграційні перспективи стали єдиним цілим. Відтак, великим викликом є не лише необхідність гармонізувати законодавство (актів, які тим чи іншим чином стосуються Європейського зеленого курсу, понад 200), але й також зробити можливою цю трансформацію економіки під час масштабної відбудови. На думку ЄС, процеси відбудови та вступу до ЄС мають взаємно підсилювати один одного. Відбудова має базуватися на двох принципах: принципі «краще ніж було» і сталості, «озеленення» економіки», − зазначив радник з питань Green Deal, представник Європейського Союзу в Україні Грегорі Тсуріс.

Грегорі Тсуріс, радник з питань Green Deal, представник Європейського Союзу в Україні

Говорячи про сектор енергетики та зміни, які сталися в ньому за останній рік, Андрій Урста, експерт проекту в DiXi Group, визначив наступні пріоритети для імплементації Європейського зеленого курсу в Україні – завершення імплементації актів Третього енергопакету та актів ЄС, ухвалених до ініціювання ЄЗК, вирішення проблеми ціноутворення на енергоринках, а також реалізацію Clean Energy Package.

«Початок імплементації Clean Energy Package важливий для створення тієї енергосистеми, яка буде не лише “зеленою”, але й більш стійкою до викликів, які несе російська агресія. Більша децентралізованість, гнучкість попиту, введення агрегаторів − все це важливо для підтримання стабільності енергосистем навіть у виключних обставинах. Також з цією метою акти Clean Energy Package пропонують відповідні інструменти планування, зокрема інтегрований план з енергетики та клімату», − додав Андрій Урста.

Андрій Андрусевич, старший аналітик Ресурсно-аналітичного центру “Суспільство і довкілля”, зазначив, що питанням довкілля в 2022 році надавалося вкрай мало уваги. «Робити вигляд, що все було збалансовано, усі елементи ЄЗК однаково впроваджувалися, не можна», − додав він.

Водночас, він зазначив, що надання статусу кандидата в члени ЄС України дещо змінило ситуацію і після такого «паралічу» роботи в галузі охорони довкілля, спостерігалося значне пожвавлення. Зокрема, було прийнято кілька нових системних законів: про управління відходами, про Національний реєстр викидів та перенесення забруднювачів, про хімічну безпеку, також вийшли на фінішну пряму з законом по стічних водах, який вже цього року був прийнятий і відправлений на підпис Президенту України. На фінальній прямій також перебуває закон про ГМО.

«Можна сказати, що в другій половині 2022 року в уряді та Верховній Раді виникли сприятливі умови для проведення реформ та запровадження швидких змін в певних сферах, які стосуються охорони довкілля», − підсумував Андрій Андрусевич.

Говорячи про клімат, Зоряна Козак, старший аналітик Ресурсно-аналітичного центру “Суспільство і довкілля”, наголосила на тому, що в 2022 році спостерігається просування кліматичних інтересів України на міжнародному рівні і фактичне сповільнення внутрішньо-національних реформ в цьому напрямку. Якщо порівнювати зі сферою охорони довкілля, де все ж, попри війну, були ухвалені деякі ключові законодавчі акти, то з питань зміни клімату такого просування та розвитку не спостерігалося.

Зоряна Козак, старший аналітик Ресурсно-аналітичного центру “Суспільство і довкілля”

Зоряна Козак додала, що кліматична нейтральність має бути визначена як юридично обов’язкова мета та принцип подальшого розвитку України.

Переглянути відеозапис заходу можна тут.

Прочитати більше про тенденції 2022 року в секторі енергетики, в питаннях клімату та охорони здоров’я, а також рекомендації для органів влади можна в річному моніторинговому звіті «Україна та Європейський зелений курс».

Захід було проведено за фінансової допомоги Європейського Союзу у межах проєкту «Інтеграція сталого розвитку в Україні відповідно до Європейського зеленого курсу». Проект реалізується консорціумом громадських організацій, зокрема, Ресурсноаналітичним центром «Суспільство і довкілля», добровільним обєднанням органів місцевого самоврядуванняАсоціацієюЕнергоефективні міста України”, ГОУкраїнська академія лідерства”, ГОЖіночий енергетичний клуб України”, ГОДзига”, ГОПлатопід загальною координацією ГОДІКСІ ГРУП”.

Відповідальність за зміст несе ГО “ДІКСІ ГРУП”, і за жодних обставин зміст не може вважатися таким, що відображає позицію Європейського Союзу.

Наші платформи

https://ksep.energy/

Незалежний центр підвищення кваліфікації у сфері енергетики

http://ua-energy.org/

Інформаційно-аналітичний ресурс є унікальною платформою для інформування та обговорення основних подій української та міжнародної енергетики.

http://eiti.org.ua/

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні

Наші платформи

https://ksep.energy/

Незалежний центр підвищення кваліфікації у сфері енергетики

http://ua-energy.org/

Інформаційно-аналітичний ресурс є унікальною платформою для інформування та обговорення основних подій української та міжнародної енергетики.

http://eiti.org.ua/

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні