Політика України все ще зосереджена на викопних паливах - Energy Policy Tracker | DiXi Group
DiXi Group Logo
en
www.upscalerolex.to
logo
29.01.2021

Політика України все ще зосереджена на викопних паливах – Energy Policy Tracker

Україна продовжує підтримувати фінансування сектору викопного палива та традиційних технологій генерації енергії, а фінансування чистих джерел енергії знаходиться на низькому рівні.

Такі висновки дозволяє зробити Energy Policy Tracker (EPT) – інструмент та база даних, в рамках якої низка міжнародних дослідницьких організацій відстежують державні видатки та політику. З 2020 року до команди EPT приєднався аналітичний центр DiXi Group, який на постійній основі веде моніторинг і оновлення даних щодо України.

Також, як показав моніторинг, обсяги фінансування чистих джерел енергії були суттєво скорочені протягом 2020 року і направлені на фонд подолання наслідків COVID-19.

Наприклад, на фінансування Фонду енергоефективності у прийнятому Державному Бюджеті на 2020 рік було закладено 1,6 млрд грн, але відповідно до прийнятих змін до Державного Бюджету від 13 квітня 2020 року, ці кошти були перенаправлені до фонду боротьби з гострою респіраторною хворобою COVID-19, спричиненою коронавірусом SARS-CoV-2, та її наслідками. У Державному Бюджеті на 2021 рік на фінансування Фонду енергоефективності закладено тільки 100 млн грн.

Експерти DiXi Group відзначили такі ключові політики та заходи, що були прийняті або підтримані в Україні станом на кінець 2020 року та протягом січня 2021 року:

  1. У зв’язку з ростом витрат енергокомпаній було прийнято низку змін до тарифного регулювання на тепло, газ та електроенергію, що призвело до зростання з 1 січня вартості енергоресурсів і комунальних послуг для домогосподарств;
  2. Через хвилю протестів проти підвищення тарифів для населення було схвалено низку заходів для підтримки вразливих споживачів, серед яких можна виділити встановлення граничних цін на природний газ для населення, встановлення граничного тарифу для послуги з розподілу газу для населення, спрощення механізму отримання субсидій, погодження меморандуму щодо стримування росту тарифів на тепло і гаряче водопостачання, а також забезпечення компенсацій для споживачів з електричним опаленням за рахунок коштів державного бюджету;
  3. У державному бюджеті на 2021 рік, у порівнянні з бюджетом-2020, передбачається збільшення фінансування на заходи, що повязані з ліквідацією неперспективних вугледобувних підприємств, на підтримку вугільних шахт та на надання фінансовою підтримки фонду енергоефективності. При цьому передбачається скорочення фінансування на впровадження Енергетичної стратегії, на гірничорятувальні заходи на вугледобувних підприємствах, на реструктуризацію вугільної галузі, на загальну підтримку вугільної галузі, а також на програму «теплих кредитів»;
  4. Вступив у дію Закон України «Про засади моніторингу, звітності та верифікації викидів парникових газів», що є важливою передумовою для реалізації заходів із боротьби зі зміною клімату на основі досвіду ЄС (у т.ч. торгівлі квотами на викиди);
  5. Мінрегіон встановив мінімальні вимоги до енергоефективності будівель та затвердив методику для визначення енергетичної ефективності будівель;
  6. КМУ прийняв постанову «Про затвердження критеріїв оцінки допустимості державної допомоги суб’єктам господарювання у вугільній галузі», яка забороняє державну допомогу на покриття поточних витрат вугільних шахт після 1 вересня 2022 року;
  7. КМУ прийняв зміни до постанови «Про єдині вимоги до конструкції та технічного стану колісних транспортних засобів, що експлуатуються», які включають розширену класифікацію електричного транспорту;
  8. Комітет ВРУ з питань енергетики та житлово-комунальних послуг підтримав проєкт Закону України «Про енергетичну ефективність» для прийняття у першому читанні.

Energy Policy Tracker оновлюється на щотижневій основі для надання найсвіжішої інформації щодо енергетичних та кліматичних політик країн у відповідь на пандемію COVID-19. Єдина методологія і простий, але зрозумілий підхід, дозволяє не просто аналізувати різницю між словами та діями урядів різних країн, але й порівнювати країни між собою. Усі дані проходять процес незалежного рецензування (peer review) перед тим, як бути включеними до EPT.

Інструмент дозволяє аналізувати заходи та фінансування на підтримку викопних видів палива або ж на декарбонізацію й розвиток чистої енергетики. Типи політик розподіляються в EPT за наступними категоріями джерел енергії – безумовно викопні, умовно викопні, безумовно чисті, умовно чисті та інші типи.

Матеріал підготовлено за підтримки Європейського Союзу та Міжнародного Фонду «Відродження» в межах грантового компоненту проєкту EU4USociety. Матеріал відображає позицію авторів і не обов’язково відображає позицію Міжнародного фонду «Відродження» та Європейського Союзу.

Наші платформи

https://ksep.energy/

Незалежний центр підвищення кваліфікації у сфері енергетики

http://ua-energy.org/

Інформаційно-аналітичний ресурс є унікальною платформою для інформування та обговорення основних подій української та міжнародної енергетики.

http://eiti.org.ua/

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні

Наші платформи

https://ksep.energy/

Незалежний центр підвищення кваліфікації у сфері енергетики

http://ua-energy.org/

Інформаційно-аналітичний ресурс є унікальною платформою для інформування та обговорення основних подій української та міжнародної енергетики.

http://eiti.org.ua/

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні