DiXi Group Logo
en
www.upscalerolex.to
14.04.2021

Подальший розвиток НКРЕКП потребує змін до законів та Конституції – DiXi Group

Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) є ключовою інституцією для належного запуску та роботи ринків газу та електроенергії. Саме регулятор забезпечує нагляд за дотриманням «правил гри», ініціює зміни до цих правил, повинен мати право карати порушників та сигналізувати про те, які категорії споживачів повинні отримати допомогу держави, оскільки не можуть повноцінно оплачувати ринкові ціни.

Український регулятор отримав у 2016 році свій закон, який окреслив основні повноваження та функції. Разом із тим, як і регулятори в інших сферах (наприклад, регулятор на ринку цінних паперів) НКРЕКП так і не змогла отримати підтвердження свого незалежного статусу в Конституції. Через три роки після прийнятого закону, відповідно до якого було обрано новий склад Комісії на конкурсній основі і яка дотримувалась принципів відкритості та незалежності, Конституційний Суд прийняв рішення, яким фактично визнав регулятора частиною виконавчої гілки влади. Не лише аналітичний центр DiXi Group, але і міжнародні партнери вказали на ризик втрати незалежності регулятора, а це – одна з засадничих вимог європейського законодавства.

Протягом 2019-2021 років регулятор працює в складних умовах, оскільки повинен, з одного боку, відповідати вимогам та очікуванням європейського законодавства та партнерів, з іншого – як орган виконавчої влади, виконувати рішення уряду. Балансуючи між двома статусами, регулятор одночасно повинен співпрацювати з парламентом, щоб продовжувати запроваджувати нові європейські правила. Нещодавно Секретаріат Енергетичного Співтовариства ініціював процедуру вирішення спору проти України, через відсутність імплементації Регламенту (ЄС) 1227/2011 щодо цілісності та прозорості енергетичних ринків (REMIT), який має бути спочатку прийнятим на рівні закону.

При цьому НКРЕКП також має працювати в умовах постійних судових рішень та розгляду справи Конституційного Суду щодо конституційності призначення окремих членів регулятора. Це не дозволяє повноцінно зосереджувати увагу НКРЕКП на питаннях, які справді є критично важливим – подальше відкриття ринків газу та електроенергії, якісний моніторинг ринків та підготовка звітів за результатами моніторингу, подальша імплементація європейського законодавства.

У грудні 2020 року аналітичний центр DiXi Group поширив позиційний документ, в якому запропонував системне рішення для того, щоб прибрати невизначений статус НКРЕКП, повернути незалежність і дати можливість зосередитись на змістовній роботі та подальших реформах ринків. Це рішення є складним, оскільки передбачає внесення змін до Конституції, але разом із тим – необхідним. Воно також допоможе вирішити схожі проблеми з іншими створеними органами, які не згадуються в Конституції – зокрема, інших регуляторів, антикорупційних органів. DiXi Group ще раз звертається до депутатів та урядовців із пропозицією розглянути запропоновані варіанти рішень і знайти консенсус у парламенті для того, щоб забезпечити регулятору надійні та стабільні умови роботи.

Новини

Наші платформи

https://ksep.energy/

Незалежний центр підвищення кваліфікації у сфері енергетики

http://ua-energy.org/

Інформаційно-аналітичний ресурс є унікальною платформою для інформування та обговорення основних подій української та міжнародної енергетики.

http://eiti.org.ua/

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні

Наші платформи

https://ksep.energy/

Незалежний центр підвищення кваліфікації у сфері енергетики

http://ua-energy.org/

Інформаційно-аналітичний ресурс є унікальною платформою для інформування та обговорення основних подій української та міжнародної енергетики.

http://eiti.org.ua/

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні