Перед Україною стоїть виклик розробити методологію відбудови за «зеленими принципами» – Представництво ЄС в Україні | DiXi Group
DiXi Group Logo
en
www.upscalerolex.to
logo
22.06.2023

Перед Україною стоїть виклик розробити методологію відбудови за «зеленими принципами» – Представництво ЄС в Україні

21 червня DiXi Group спільно з Асоціацією «Енергоефективні міста України» провели вебінар «Європейський тиждень сталої енергії в Україні». У заході взяв участь міністр-радник Представництва ЄС в Україні з питань енергетики Торстен Воллерт та заступник міського голови міста Вінниці Андрій Очеретний.

У своєму виступі Торстен Воллерт наголосив, що безпосередньо через наслідки повномасштабної війни перехід до зеленої сталої економіки та енергетики стає все більш нагальним. У свою чергу, успішне впровадження зелених принципів потребує інвестування в децентралізовані енергетичні системи.

«Експертиза, яку ми розбудовуємо в Україні, визначить, наскільки успішною буде сама відбудова. Ми повинні узгодити власну методологію і запропонувати її міжнародним decision makers: якою має бути послідовність дій, з чого починати відновлення та у який спосіб. На міжнародному рівні не знають особливостей України, і тому часто є спокуса застосувати підхід “зверху вниз”, що не є найкращим підходом», –  зазначив міністр-радник Представництва ЄС в Україні.

За його словами, українські фахівці мають працювати над підходами, орієнтованими не лише на енергетичну ефективність, а й на місцеву енергетичну безпеку. 

Першим містом в Україні, яке офіційно проголосило впровадження Європейського зеленого курсу, стала Вінниця. Попри війну в місті успішно реалізовуються проєкти з переходу на електротранспорт, розвитку велоструктури, запуску тролейбусних маршрутів з автономним ходом, встановлення дахових сонячних електростанцій на підприємствах для забезпечення власних потреб, моніторинг якості повітря тощо. Крім того, саме вінницьке підприємство отримало першу в державі ліцензію на діяльність зі зберігання енергії, що є важливим рішенням для оптимізації роботи енергосистеми і наближення до енергонезалежності.

Під час вебінару заступник міського голови міста Андрій Очеретний наголосив, що до реалізації сталих підходів мають залучатися не лише комунальні підприємства, але й якомога більше мешканців міст та громад, зокрема бізнес.

«В рамках підвищення енергоефективності дуже гарно спрацьовує бізнес. У Вінниці ми бачимо масове застосування малими, середніми і великими підприємствами сонячних електростанцій для покриття власних потреб. Низку вже введено в експлуатацію. Крім того, компанії впроваджують термомодернізацію», – акцентував він.

Директор з досліджень DiXi Group Роман Ніцович у своєму виступі зазначив, що зусиллями DiXi Group спільно Асоціацією «Енергоефективні міста України» та іншими партнерами за підтримки ЄС реалізовується проєкт «Інтеграція сталого розвитку в Україні відповідно до Європейського зеленого курсу» (ЄЗК). Серед його цілей – сприяння реалізації цілей ЄЗК через зміцнення діалогу між зацікавленими сторонами на національному, регіональному та місцевому рівнях.

«З одного боку, міста є осередками проблем, пов’язаних зі зміною клімату та шкідливими викидами, з іншого – вони також є частиною їх вирішення. Саме містам на чолі на чолі з місцевими органами влади випадає відігравати вирішальну роль у здійсненні енергетичного переходу. І саме тому політика ЄЗК – це не лише про вертикаль і рішення національного рівня, але також і про горизонталь – реалізацію на місцях», – акцентував Роман Ніцович.

Консультант з питань енергоефективності, екології та розвитку АЕМУ Сергій Кошарук наголосив, що сьогодні українським громадах потрібно згуртуватися для повоєнної відбудови на засадах, визначеними Європейським зеленим курсом. А завдання профільних громадських організацій – допомогти їм у “зеленому” переході.

«Ми маємо Закон про енергетичну ефективність, за яким не лише на рівні виконавчих органів влади, але і органів місцевого самоврядування мають запроваджуватися системи енергетичного менеджменту. І наразі очікується урядовий документ, який чітко покаже, як мають діяти ці системи на місцях.

Команда АЕМУ працює над тим, аби малі і середні громади могли організувати систему енергомоніторингу. Також відпрацьовуються механізми аутсорсу надання для них послуг з енергоменеджменту», – нагадав він.

Європейський тиждень сталої енергії – це кульмінаційний пункт Європейських Днів сталої енергії, спрямованих на прискорення енергетичного переходу в Україні через популяризацію в місцевих громадах використання джерел поновлюваної енергії та підвищення енергоефективності й енергоощадності.

Захід націлено на підвищення усвідомленості щодо важливості сталої енергетики та впровадження зелених технологій. Він збере учасників з усієї України, щоб обговорити стратегічні кроки та інноваційні рішення, які допоможуть нашій країні забезпечити сталість та екологічну ефективність у галузі енергетики.

Додаткові можливості:

  • Конкурс субгрантів для сталого розвитку громад (заявки приймаються до 2 липня 2023 року): https://bit.ly/3N89FSV 
  • Безкоштовний онлайн-курс «Європейський зелений курс та Україна»: https://bit.ly/3BFvVOv
  • Порадник «Як місцевим громадам готуватись до опалювального сезону під час війни»: https://bit.ly/3NpiiIW

Наші платформи

https://ksep.energy/

Незалежний центр підвищення кваліфікації у сфері енергетики

http://ua-energy.org/

Інформаційно-аналітичний ресурс є унікальною платформою для інформування та обговорення основних подій української та міжнародної енергетики.

http://eiti.org.ua/

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні

Наші платформи

https://ksep.energy/

Незалежний центр підвищення кваліфікації у сфері енергетики

http://ua-energy.org/

Інформаційно-аналітичний ресурс є унікальною платформою для інформування та обговорення основних подій української та міжнародної енергетики.

http://eiti.org.ua/

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні