Наступний перегляд програми МВФ буде складним: треба переглянути макропрогноз та розширити фінансові потреби | DiXi Group
DiXi Group Logo
www.upscalerolex.to
logo
01.07.2024

Наступний перегляд програми МВФ буде складним: треба переглянути макропрогноз та розширити фінансові потреби


27 червня експерти Консорціуму
#RRR4U, що здійснюють щомісячний моніторинг виконання Україною умов ключових міжнародних програм фінансування з МВФ та ЄС, підсумували результати першого півріччя: Україна поки що виконує вчасно програми МВФ та План України, хоча окремі індикатори впритул до дедлайну.

У вступному слові генеральна менеджерка у сфері сталого розвитку DiXi Group Вікторія Коваленко нагадала, що найближчим часом Україна має отримати 2,2 млрд доларів за програмою МВФ. Цьому передувало виконання усіх кількісних та якісних показників, що призвело до четвертого перегляду програми фінансування від Фонду.

Втім, експерти Консорціуму попереджають, що п’ятий перегляд, який має бути здійснений вже в серпні, буде складним.

“В наступному перегляді МВФ, найвірогідніше, буде змінювати макроекономічний прогноз, адже попередній розрахунок був заснований на припущенні, що активна фаза військових дій завершиться до кінця цього року. Це викличе потребу шукати додаткове покриття для більших фінансових потреб України”, — пояснила Олександра Бетлій, експертка Інституту економічних досліджень та політичних консультацій.

Крім цього, основними обов’язковими пунктами до виконання для успішного 5-го перегляду програми МВФ є перезавантаження БЕБ, рішення про що вже прийнято Парламентом і лише очікує на підпис Президента. 

В липні Міністерство фінансів мало зробити аналіз та оцінку податкових пільг з метою розширення бази внутрішніх доходів без підвищення ставок податків, але відповідно до перегляду цей маяк перенесли на осінь.

Також до кінця червня уряд мав здійснити аудит підприємств ТКЕ, але поки що це не зроблено. Виконання цього структурного маяка, як з’ясувалось з оновленого Меморандуму про програму МВФ, також перенесено на осінь.

Питання виконання структурного маяка щодо аналізу фінансового стану підприємств ТКЕ було окремо висвітлено в якості спецтеми під час презентації. Вибір консорціуму пов’язаний з тим, що з цими підприємствами пов’язані високі фіскальні ризики. 

“Фінансовий стан ТКЕ напряму впливає на те, як ми проведемо наступну зиму…Наразі цей сектор виживає за рахунок підтримки з місцевих бюджетів”, зазначив Роман Ніцович, директор з досліджень DiXi Group.

Щодо підтримки з боку ЄС в рамках Ukraine Facility, Україна 27 червня  отримала 1,9 млрд євро безумовного фінансування. Успіхи із виконання зобов’язань за цією програмою фінансування за другий квартал на момент презентації становив 6 виконаних індикаторів із 9, для інших трьох — ще є час до кінця червня, розповів Віталій Набок, аналітик політики і даних Інституту аналітики та адвокації.

В цілому кошти четвертого траншу за Програмою МВФ та безумовного траншу від ЄС очікували раніше в червні. Тому в кінці червня Україна вже стикнулась з фіскальним розривом. Кошти від донорів надходять неритмічно, що ускладнює проведення видатків, зазначив Максим Самойлюк, економіст Центр економічної стратегії.

“Ситуація є доволі складною цього року. Мінімум 400-500 млрд грн станом на зараз складає розрив, пов’язаний з необхідністю фінансування оборони. Відповідно Україні доведеться шукати додаткові джерела для фінансування цих пріоритетних видатків. Швидше за все основним буде шлях підняття податків”, — говорить експерт.

Більше деталей по кожному з питань читайте у новому випуску моніторингу виконання умов програми МВФ та Плану України в рамках Ukraine Facility від RRR4U: https://bit.ly/3VYw9eD

RRR4U (Resilience, Reconstruction and Relief for Ukraine) — це консорціум чотирьох українських організацій громадянського суспільства: Центр економічної стратегії, Інститут економічних досліджень та політичних консультацій, Інститут аналітики та адвокації та DiXi Group.

Захід відбувся за підтримки Міжнародний фонд “Відродження”.

Наші платформи

https://ksep.energy/

Незалежний центр підвищення кваліфікації у сфері енергетики

http://ua-energy.org/

Інформаційно-аналітичний ресурс є унікальною платформою для інформування та обговорення основних подій української та міжнародної енергетики.

http://eiti.org.ua/

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні

Наші платформи

https://ksep.energy/

Незалежний центр підвищення кваліфікації у сфері енергетики

http://ua-energy.org/

Інформаційно-аналітичний ресурс є унікальною платформою для інформування та обговорення основних подій української та міжнародної енергетики.

http://eiti.org.ua/

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні