На шляху до ЄС: в Україні відкрили Офіс зеленого переходу за сприяння DiXi Group
8 листопада Україна зробила ще один важливий крок у напрямку зеленої трансформації та європейської інтеграції – на конференції «Кліматична та енергетична політика України в процесі вступу до ЄС» відбулося офіційне підписання Меморандуму про взаєморозуміння між Першою віцепрем’єр-міністеркою – Міністеркою економіки України Юлією Свириденко та Послом Великої Британії в Україні Мартіном Гаррісом.
Захід засвідчив, що курс на низьковуглецевий розвиток набуває все більшої підтримки, а стратегічні ініціативи, передбачені у Національному плані з енергетики та клімату (НПЕК), об’єднують державні та міжнародні інституції у спільних зусиллях.
Одним із ключових акцентів конференції стала презентація Офісу зеленого переходу – незалежного консультативного органу, створеного за сприяння DiXi Group, який допомагатиме Міністерству економіки та іншим державним установам у досягненні цілей зеленої трансформації. Офіс, зосереджений на декарбонізації, впровадженні ESG-практик, розвитку зелених фінансів та підтримці низьковуглецевого зростання, стане платформою для інновацій та співпраці у кліматичній та енергетичній політиках.
Перша віцепрем’єр-міністерка Юлія Свириденко, виступаючи на конференції, підкреслила важливість відкриття Офісу як свідчення відданості України сталому економічному розвитку.
«Відкриття Офісу зеленого переходу — важливий крок, який демонструє відданість України сталому економічному розвитку. Зелений перехід є частиною нашого плану відновлення України. Це допоможе нам на нашому шляху до ЄС та створить нові можливості для співпраці з міжнародними партнерами, зокрема Великою Британією. Відкриття цього офісу має важливе значення для просування принципів зеленого переходу, — зазначила Юлія Свириденко, акцентуючи на важливості залучення іноземних інвестицій для досягнення амбітних кліматичних цілей країни.
Підтримку Україні в її зеленому переході надали міжнародні партнери, серед яких Велика Британія, яка вже має досвід у впровадженні кліматичних реформ. Посол Великої Британії в Україні Мартін Гарріс акцентував увагу на важливості обміну досвідом між країнами, особливо в умовах військових загроз, які зруйнували значну частину енергетичної інфраструктури України.
«У той час, як російські атаки спрямовані на енергетичну та розподільчу інфраструктуру України, Велика Британія прагне підтримати Україну, щоб та відбудувала енергетичну систему більш безпечною, стійкою, децентралізованою та технологічнішою. Ми допомагаємо Україні побудувати Net-Zero майбутнє та інтегруватися до європейських енергетичних ринків. Надаючи експертні поради та мобілізуючи бізнес, Офіс зеленого переходу допоможе трансформувати економіку України», — зазначив Посол.
«Наше завдання — розробити ефективні механізми впровадження принципів зеленого переходу в економіку України. Разом з міжнародними партнерами ми будемо працювати над залученням зелених інвестицій, а також над тим, щоб допомогти Україні досягнути кліматичних та енергетичних цілей, визначених у Національному плані з енергетики та клімату. Сьогодні ми запускаємо платформу для співпраці, інновацій та поступового руху до сталого майбутнього», — зазначив Андрій Кітура, керівник Офісу зеленого переходу, директор з розвитку DiXi Group. Він підкресливши, що Офіс покликаний стати каталізатором ключових змін для досягнення кліматичних амбіцій країни.
Президенка DiXi Group Олена Павленко підкреслила важливість активної участі України у міжнародних кліматичних заходах і висловила надію, що презентація Офісу зеленого переходу стане поштовхом для розвитку національних проєктів, спрямованих на досягнення кліматичних цілей.
“Відновлення України відповідно до європейських стандартів – завдання, яке неможливо виконати вузьким колом. Цей процес вимагає залучення експертів, бізнесу, міжнародних донорів, громади – тільки обʼєднання зусиль може дати швидкий і якісний результат. Офіс зеленого переходу має стати одним із інструментів для комунікації та співпраці всіх зацікавлених сторін для реалізації амбітних цілей в сфері енергетики, клімату та економіки в цілому,” – зазначила Олена Павленко.
Окрім відкриття Офісу зеленого переходу, було презентовано дослідження, спрямоване на зменшення викидів вуглекислого газу та розвиток екологічних стандартів для промисловості. Світлана Гринчук, Міністерка захисту довкілля та природних ресурсів України, зазначила, що виконання цілей, поставлених у рамках НПЕК, вимагатиме значних зусиль від усіх секторів економіки.
“Національний план з енергетики та клімату до 2030 року — це наша стратегічна дорожня карта, розроблена за стандартами Європейського Союзу та з урахуванням кращих міжнародних практик. Я б хотіла відзначити, що команда Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України дуже тісно співпрацювала з командою Міністерства економіки під час підготовки НПЕК і ми налаштовані так само ефективно працювати над його впровадженням ” – резюмувала Світлана Гринчук.
Також на конференції було приділено особливу увагу підтримці інвестиційних ініціатив, що відіграють важливу роль у досягненні кліматичних цілей України. Олексій Соболев, перший заступник Міністра економіки, підкреслив, що такі кроки здатні не лише забезпечити економічну стабільність, але й підвищити конкурентоспроможність українського бізнесу на європейському ринку.
“За нашими попередніми оцінками для реалізації цілей НПЕК потрібні значні інвестиції — понад 40 млрд доларів лише до 2030 року. На реалізацію плану ми маємо залучити приватні та публічні фінансові ресурси. І наша співпраця з міжнародними партнерами може стати ключовою в реалізації конкретних програм з підтримки декорбанізації України. У нас є перелік інструментів для організації прозорого та скоординованого залучення інвестицій”, — зазначив Перший заступник міністра економіки Олексій Соболев.
Цей захід став черговим кроком у налагодженні міжнародної співпраці та демонструє готовність України до масштабних реформ, що наближають її до європейських стандартів екологічної та кліматичної політики. Спільна робота уряду, бізнесу та міжнародних партнерів у рамках меморандуму та діяльності Офісу зеленого переходу є запорукою ефективного впровадження низьковуглецевих ініціатив, які не лише сприятимуть сталому розвитку країни, а й допоможуть зберегти довкілля для майбутніх поколінь.
Офіс зеленого переходу є незалежним консультативно-дорадчим органом при Міністерстві економіки України, який допомагає впроваджувати реформи у сфері зеленого переходу, енергетичної та кліматичної політики України. Офіс зеленого переходу здійснює свою діяльність за фінансової підтримки Агенції Великої Британії з міжнародного розвитку та імплементується ГО «ДІКСІ ГРУП».