Муніципальний енергетичний план повинен стати “дорожньою картою” для громад із впровадження енергоефективних заходів | DiXi Group
DiXi Group Logo
www.upscalerolex.to
02.09.2024

Муніципальний енергетичний план повинен стати  “дорожньою картою” для громад із впровадження енергоефективних заходів

 

Про те, яким повинен бути Муніципальний енергетичний план (МЕП), які функції та завдання він виконує, з якими проблемами стикаються українські громади при розробці та про впровадженні цього документа, генеральна менеджерка у сфері сталого розвитку DiXi Group Вікторія Коваленко розповіла під час онлайн дискусії на тему «Енергетична стійкість громад: інструменти забезпечення».

Відповідно до чинного законодавства про енергетичну ефективність, усі українські громади до листопада наступного року повинні розробити Муніципальні енергетичні плани. Як зауважила експертка, саме тому  ще у вересні 2023 року DiXi Group розпочав реалізацію проєкту з допомоги у розробці, написанні та впровадженні МЕПів десятьом українським громадам.

 “У проєкті ми опираємося на  затверджену Міністерством інфраструктури України методику із розробки МЕПів. Відповідно до неї працюємо з громадами, виявляємо проблеми, з якими вони стикаються під час написання документу, аналізуємо сильні та слабкі сторони, надаємо рекомендації, ділимося досвідом. Це досить складний і тривалий процес, – пояснює Вікторія Коваленко. –  Зараз ми перебуваємо на етапі, коли всі громади вже пишуть проєкти своїх МЕПів, попереду на нас чекає навчальна сесія, а детальні результати цього проєкту DiXi Group представить у листопаді”.

Також експертка проаналізувала ключові проблеми, з якими стикаються українські громади у своїй роботі над Муніципальними енергетичними планами. Серед них:

  • відсутність даних про енергоспоживання у громадах;
  • брак фінансування на реалізацію проєктів із підвищення енергоефективності;
  • часта відсутність окремих кваліфікованих спеціалістів з енергоменеджменту;
  • подекуди відсутність усередині громад координації зв’язків між різними підрозділами;
  • дуже висока завантаженість представників громад.

Муніципальний енергетичний план (МЕП) повинен  стати для громад не просто документом, який розроблений на вимогу профільного законодавства, а справжньою “дорожньою картою”, яка дозволить визначати та  впроваджувати на місцях потрібні та актуальні заходи з енергоефективності.

МЕП – це механізм та інструмент, завдяки якому громади проводять аналіз свого енергоспоживання, визначають необхідні заходи для зменшення використання енергії та розуміють,  які проєкти з енергоефективності потрібно фінансувати для подальшого їх впровадження.

“Надзвичайно важливо, щоб у кожній громаді була створена ефективно функціонуюча служба енергоменеджменту. Без цього неможливо говорити як про якісне написання МЕПу і подальше його впровадження, так і про підвищення енергоефективності самої громади в принципі”, — наголошує генеральна менеджерка у сфері сталого розвитку DiXi Group. 

Окремо Вікторія Коваленко закликала громади активніше займатися популяризацією енергоефективності, інформувати своїх мешканців про переваги енергоефективності, здійснювали відповідні заходи та акції. Це дуже важлива складова реалізації енергоефективних цілей та завдань.

У заході також взяли участь представники ГО «Greencubator», громадської спілки «Асоціації ОСББ та ЖБК міста Києва», ГО «Асоціація енергоаудиторів України», члени команди проекту USAID «ГОВЕРЛА» та інші.

Упродовж онлайн дискусії обговорювалися й інші актуальні проблемні питання, зокрема: найбільші проблеми та виклики у сфері енергозбереження, які виникають у громадах;  як організувати менеджмент в селищах і селах на противагу великим містам;  чи можливий у перспективі 5 років енергомоніторинг в кожній громаді; які стимули необхідні громадам для ефективного енергоменеджменту під час воєнного стану; як організувати сталий процес підготовки до зимового періоду; які рішення треба ухвалювати, аби вони були зі «стратегічним прицілом», а не на одну зиму. 

Новини

Наші платформи

https://ksep.energy/

Незалежний центр підвищення кваліфікації у сфері енергетики

http://ua-energy.org/

Інформаційно-аналітичний ресурс є унікальною платформою для інформування та обговорення основних подій української та міжнародної енергетики.

http://eiti.org.ua/

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні

Наші платформи

https://ksep.energy/

Незалежний центр підвищення кваліфікації у сфері енергетики

http://ua-energy.org/

Інформаційно-аналітичний ресурс є унікальною платформою для інформування та обговорення основних подій української та міжнародної енергетики.

http://eiti.org.ua/

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні