Механізм самовиробництва електроенергії спричинятиме зростання «мережевих» тарифів, проте посилить конкуренцію на ринку та знизить оптові ціни – оцінка DiXi Group | DiXi Group
DiXi Group Logo
www.upscalerolex.to
logo
01.12.2023

Механізм самовиробництва електроенергії спричинятиме зростання «мережевих» тарифів, проте посилить конкуренцію на ринку та знизить оптові ціни – оцінка DiXi Group

DiXi Group провів дослідження «Оцінка регуляторного впливу впровадження механізму самовиробництва електричної енергії на основі ВДЕ». Експерти оцінили регуляторний вплив (ОРВ) запровадження нової моделі участі у ринку електричної енергії – механізму самовиробництва активними споживачами.

За словами заступника директора з досліджень DiXi Group Богдана Серебреннікова, оцінювання регуляторного впливу – це найкраща світова практика, що використовується країнами для забезпечення належної якості та ефективності законотворчості, вироблення та реалізації державної політики і регулювання. 

Експерт зазначив, що механізм самовиробництва електроенергії активними споживачами (net billing) є одним із найбільш перспективних для розвитку розподіленої генерації в енергосистемі, особливо в поточних умовах війни, яка спричинила погіршення надійності електропостачання споживачів.

«Результати дослідження показали, що механізм самовиробництва є досить привабливим і впливатиме практично на всіх учасників ринку: операторів систем передачі та розподілу, виробників, постачальників і споживачів. З одного боку, він спричинятиме поступове зростання “мережевих” тарифів (на передачу та розподіл), а з іншого, забезпечить посилення конкуренції на ринку та зниження оптових цін електричної енергії», – додав Богдан Серебренніков.

За оцінками аналітичного центру, запровадження механізму самовиробництва покращить надійність електропостачання споживачів. 

Водночас, наслідками розвитку самовиробництва в енергосистемі стануть три фактори: зміна тарифів на передачу, розподіл та оптової ціни електроенергії. 

У короткострокових наслідках це може проявитися у незначному зростанні роздрібної ціни електроенергії для непобутових споживачів 2 класу напруги на 1-2%. Якщо в подальшому зростання тарифів на розподіл та передачу буде більш інтенсивним, це може потребувати застосування додаткових регуляторних змін з боку НКРЕКП, щоб нівелювати потенційний негативний вплив.

Підготовка даного аналітичного продукту стала можливою завдяки підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) у рамках проєкту «Прозорість Енергетичного Сектору», який виконує ГО «ДІКСІ ГРУП». Інформація, викладена в цьому дослідженні, є виключною відповідальністю ГО «ДІКСІ ГРУП» і за жодних обставин не може розглядатися як такa, що відображає позицію USAID чи Уряду США.

 

Наші платформи

https://ksep.energy/

Незалежний центр підвищення кваліфікації у сфері енергетики

http://ua-energy.org/

Інформаційно-аналітичний ресурс є унікальною платформою для інформування та обговорення основних подій української та міжнародної енергетики.

http://eiti.org.ua/

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні

Наші платформи

https://ksep.energy/

Незалежний центр підвищення кваліфікації у сфері енергетики

http://ua-energy.org/

Інформаційно-аналітичний ресурс є унікальною платформою для інформування та обговорення основних подій української та міжнародної енергетики.

http://eiti.org.ua/

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні