Ліцензійний реєстр НКРЕКП вперше оприлюднено з початку війни
Регулятор вперше з початку повномасштабного вторгнення рф оприлюднив ліцензійний реєстр та реєстр суб’єктів господарювання, які ведуть діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг. Це стало можливим завдяки експертній підтримці команди проєкту USAID “Прозорість енергетичного сектору”, який виконує DiXi Group.
Згідно з дослідженнями, проведеними командою аналітичного центру, війна та введення режиму воєнного стану значно позначилися на інформаційній відкритості енергетичного сектору.
Індекс прозорості енергетики за 2022 рік склав 39 із 100 можливих балів, що є найнижчою оцінкою за останні п’ять років. При цьому, оцінка Регулятора знизилась з 71 – “добра прозорість” до 42 – “недостатня прозорість”.
Команда DiXi Group продовжувала забезпечувати стале функціонування реєстру під час війни та долучилася до процесу його відкриття. Проведені дослідження стали основою для розробки рекомендацій, які були передані Регулятору.
“Разом із колегами з НКРЕКП розглядали багато різних концепцій відновлення публікації даних, включаючи ідею повного вилучення окремих видів діяльності. Ключовою нашою рекомендацією щодо ліцензійного реєстру було виключення лише географічної та контактної інформації, залишаючи інші дані доступними для широкого загалу. Це дозволило зберегти значну частину даних, забезпечуючи при цьому необхідний рівень конфіденційності та безпеки,” – Оксана Зуєва, аналітикиня DiXi Group.
Оновлені дані у табличному вигляді доступні за посиланням. Єдині застосовані НКРЕКП обмеження – замість юридичної адреси суб’єкта господарювання тепер вказується лише область.
Серед нововведень – в оприлюдненому реєстрі вводяться нові статуси ліцензій: “зупинена повністю” та “зупинена частково”. Ліцензії для суб’єктів, що ведуть діяльність на тимчасово окупованій території визначаються реєстром недійсними. Крім того, на ринку електричної енергії з’явився новий вид ліцензованої діяльності – зберігання енергії.
Щодо змін, які відбулись за майже 2 роки
Кількість ліцензій, виданих у 2022 році, є найменшою за 6 років. Так, за рік було видано 265 ліцензій, 15% з яких – до 24 лютого. Порівняно з 2021 роком, кількість виданих ліцензій зменшилася на 37%. За 11 місяців 2023 року вже видано 268 ліцензій.
Під час війни найбільшу кількість ліцензій видано на діяльність з постачання електроенергії (243 або 49%) та природного газу (147 або 30%). 66 дозволів – на виробництво електроенергії, 30 – перепродаж, ще 1 – зберігання. 4 ліцензії видано на діяльність з виробництва тепла та 1 – розподіл природного газу.
Пік видачі ліцензій у 2022 році припав на листопад, у 2023 році – на серпень.
Станом на кінець осені 2023 року реєстр нараховує 3,6 тис. чинних ліцензій у сфері енергетики*. 67% – майже 2,2 тис. ліцензій – стосуються здійснення діяльності на ринку електричної енергії, зокрема:
- постачання – 1 147;
- виробництво – 1 134;
- трейдерська діяльність – 88;
- розподіл – 31 (ОСР “Луганське енергетичне об’єднання” здійснює діяльність за ліцензією з передачі електроенергії місцевими електромережами);
- передача – 3;
- по 1 ліцензії мають “Гарантований покупець” та “Оператор ринку” на здійснення відповідної діяльності;
- зберігання енергії – 1 (належить ТОВ “Будпауер”).
1,2 тис. ліцензій, 29% від загальної кількості, стосуються ринку природного газу: постачання – 1 005 ліцензій, розподіл – 33, зберігання та транспортування – по 2 ліцензії. 4% припадає на сферу теплопостачання: 89 – виробництво тепла, 31 – постачання та 29 – транспортування. На ринку нафти на нафтопродуктів чинними є лише 2 ліцензії на транспортування нафти та нафтопродукти магістральними трубопроводами, які видані “Укртранснафті”.
*включає ринки електроенергії, природного газу, нафти та нафтопродуктів, а також сферу теплопостачання