DiXi Group Logo
www.upscalerolex.to
18.07.2024

Країни Африки можуть сприяти розробці ефективних інструментів для забезпечення ядерної безпеки, – Олена Лапенко

Країни Африки, які мають потужний голос на рівні міжнародних організацій, мають можливість сприяти розробці ефективних інструментів забезпечення ядерної безпеки в Україні та запобігання подібним загрозам в інших країнах. Про це заявила експертка DiXi Group Олена Лапенко під час заходу The African Peace Mission and Ukraine Peace Formula: Strategic Engagements on Regional Security, Nuclear Safety, and Human Rights, що відбувся в Аккрі – столиці Гани 18 липня 2024 року.

Експерти з країн Африки та України закликали Африканський Союз та представників африканських держав прокласти шлях до безпечнішого розвитку ядерної енергетики, кращого захисту дітей та зниження можливостей для держав, які мають ядерну зброю, погрожувати роззброєним націям. Усе це може бути реалізовано зокрема в рамках Африканської миротворчої місії та формули миру в Україні.

«Ми бачимо, що дедалі більше країн заявляють про намір розвивати атомну енергетику, зокрема на африканському континенті. Це доступні та ефективні технології, які можуть сприяти економічному зростанню та добробуту. Але український випадок має змусити країни критично поглянути на здатність чинних міжнародних норм забезпечувати ядерну безпеку та стати відправною точкою для розробки чітких механізмів захисту ядерних об’єктів», – зазначила Олена Лапенко.

Вона зауважила, що міжнародні угоди повинні чітко встановлювати відповідальність за порушення принципів ядерної безпеки, а також давати можливість ефективно захищати реактори під час військових конфліктів, щоб вони не стали «ядерним щитом» для агресора. Нові механізми і принципи повинні дозволити задіяти всі інструменти – починаючи від захисту неба над атомними енергоблоками і закінчуючи жорсткими санкціями проти порушників.

«Дедалі потужніший голос африканських країн може стати рушієм у питаннях ядерної безпеки на рівні міжнародних організацій. Африканська миротворча місія також може зробити вагомий внесок у досягнення ядерної безпеки, ставши платформою для ініціювання моніторингової місії з дотриманням прав людини на Запорізькій АЕС, угоди про закриття неба над ядерними об’єктами України та отримання згоди росії щодо доступу місії МАГАТЕ до всіх частин Запорізької АЕС. Це лише частина важливих ініціатив, які необхідно реалізувати якомога швидше. У цьому зацікавлена не лише Україна, а й увесь світ, адже радіація не знає кордонів», – заявила Олена Лапенко.

Африканські та українські експерти презентували в Аккрі три спільні аналітичні записки на підтримку Африканської миротворчої місії та формули миру в Україні. Вони стосуються реформи ООН, безпеки атомних електростанцій та захисту дітей під час збройних конфліктів.

Вони закликають Африканський Союз та африканські держави зокрема:

  • Очолити зміни в міжнародному законодавстві, які сприятимуть укладенню обов’язкової угоди, що заборонятиме збройні напади на ядерні об’єкти в будь-якій точці світу.
  • Докласти політичних зусиль для отримання згоди росії в Радбезі ООН на введення миротворчого контингенту навколо ЗАЕС.
  • Ініціювати узгодження постійного доступу місії МАГАТЕ до всіх будівель та територій ЗАЕС.
  • Ініціювати угоду про закриття неба над ядерними установками на території України.
  • Підтримати повернення всього затриманого на ЧАЕС та ЗАЕС персоналу, який залишається в росії як військові в’язні.

Окупація найбільшої в Європі діючої атомної електростанції російськими військовими порушує всі принципи ядерної безпеки. Вона має бути припинена та ніколи не повторюватись.

Новини

Наші платформи

https://ksep.energy/

Незалежний центр підвищення кваліфікації у сфері енергетики

http://ua-energy.org/

Інформаційно-аналітичний ресурс є унікальною платформою для інформування та обговорення основних подій української та міжнародної енергетики.

http://eiti.org.ua/

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні

Наші платформи

https://ksep.energy/

Незалежний центр підвищення кваліфікації у сфері енергетики

http://ua-energy.org/

Інформаційно-аналітичний ресурс є унікальною платформою для інформування та обговорення основних подій української та міжнародної енергетики.

http://eiti.org.ua/

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні