Імплементація Закону “Про ринок природного газу”: експерт DiXi Group розповів про проблеми функціонування ринку та можливості їх вдосконалити
27 червня генеральний менеджер з питань розвитку ринків DiXi Group Андрій Урста взяв участь у слуханнях Комітету Верховної Ради України з питань енергетики та житлово-комунальних послуг на тему: «Правозастосовча практика Закону України «Про ринок природного газу»: Чи досягнуті цілі Закону?».
Закон є правовою основою функціонування ринку природного газу України. Він базується на принципах вільної конкуренції, належного захисту прав споживачів та безпеки постачання природного газу.
Основою слухань став аналіз ефективності застосування положень Закону «Про ринок природного газу». Дослідження провів профільний Комітет за підтримки Вестмінстерської фундації за демократію.
В ході слухань відбулась експертна дискусія щодо ефективності функціонування ринку природного газу в Україні та можливих шляхів його вдосконалення.
У своєму виступі Андрій Урста розповів про проблемні моменти імплементації Закону України “Про ринок природного газу” та можливі способи їх усунення.
Високий рівень концентрації на оптовому ринку природного газу у зв’язку з діючим ПСО (покладення спеціальних обовʼязків) та мінімізацією імпорту природного газу.
Експерт нагадав, що однією з реформ в межах Плану України є лібералізація цін на природний газ. Проте без створення передумов для конкуренції на ринку зокрема, рівного доступу всіх учасників до оптового ресурсу така лібералізація буде мати мало сенсу. Саме тому важливо заздалегідь готувати кроки, для відновлення конкуренції. Одним з них може стати gas release program – продаж частини газу внутрішнього видобутку на біржі. Альтернативний захід – добровільне або за призначенням держави взяття одним із учасників ринку на себе функції маркет-мейкера.
Незавершеність функціонального розділення, так званого анбандлінгу операторів ГРМ.
Минула спроба відкриття роздрібного ринку природного газу показала – недостатня незалежність операторів ГРМ від афілійованих постачальників може створювати перешкоди для конкуренції. При наступній спробі лібералізації ринку можуть існувати аналогічні ризики, адже велика кількість операторів ГРМ зараз входять до вертикально інтегрованої компанії, яка має також активи у видобутку та постачанні газу. Саме тому для забезпечення функціонального анбандлінгу Регулятор має здійснювати належний моніторинг діяльності операторів ГРМ та постачальників, що входять до одного вертикально інтегрованого підприємства.
Безпека постачання.
Важливим кроком має стати повна імплементація вимог Регламенту (ЄС) 2017/1938 про заходи для гарантування безпеки постачання газу. Це дозволить розробити нові вдосконалені інструменти планування – preventive та emergency action plans. Також слід звернути увагу на механізми транскордонної співпраці – спільна оцінка ризиків та методи солідарності.
Забезпечення комерційного обліку природного газу всім споживачам.
Це досі залишається проблемою: станом на 1 січня 2024 року без будь-якого приладу обліку природного газу (індивідуального чи загальнобудинкового)
Комерційне балансування.
Робота короткострокового ринку газу, на якому оператор ГТС та учасники ринку можуть купляти чи продавати стандартні (фіксовані) обсяги газу не показала дієвих результатів. Обсяги торгів були незначними (179 тис куб. м за 4 квартал 2023 року), тому продовжували утворюватись небаланси.
Такий стан речей призводить до негативних наслідків зокрема, зростання кінцевої ціни на газ, адже постачальник змушений закладати в кінцеву ціну плату за небаланси.
Варто розібратись, чому робота короткострокового ринку не дає можливості збалансувати обсяги газу його учасникам. Адже, комерційне балансування через роботу короткострокового ринку дозволило в перспективі забезпечити утворення внутрішнього цінового індикативу і як наслідок – більш справедливого ціноутворення на газ.
Народний депутат Олексій Кучеренко подякував експерту DiXi Group за коментарі й рекомендації. Також було узгоджено, що аналітичний центр надасть свої рекомендації Комітету в письмовій формі для доповнення оцінки ефективності застосування положень закону.
В обговоренні також взяли участь представники Міністерства енергетики, НКРЕКП, Антимонопольного комітету України, Енергетичного Співтовариства, компаній групи “Нафтогаз”, Оператора ГТС України, підприємств ТКЕ.