logo
en
img

Єврореформи в енергетиці: з чим починаємо 2017 рік?

На брифінгу 23 грудня 2016 року експерти назвали головні «здобутки» і «провали» реалізації Україною європейських реформ в енергетиці та питаннях захисту довкілля станом на кінець року, а також окреслили пріоритетні секторальні завдання на 2017 рік.

Захід відбувся в рамках проекту “Збільшення впливу громадянського суспільства у моніторингу та політичному діалозі щодо реформ в енергетиці та суміжних секторах відповідно до імплементації Угоди про асоціацію” за підтримки Європейського Союзу

Організатори: аналітичний центр DiXiGroup, громадянська мережа «ОПОРА», ВГО «Енергетична Асоціація України», РАЦ «Суспільство і довкілля» та асоціація «Європейсько-Українське агентство».

Учасники:

Світлана Голікова, незалежний експерт, голова компанії «ТрансЕнергоКонсалтинг»

Роман Ніцович, керівник проектів та програм DiXiGroup

Геннадій Рябцев, директор спеціальних проектів НТЦ «Психея»

Наталія Андрусевич, голова правління РАЦ «Суспільство і довкілля»

Юлія Чеберяк, експерт Громадянської мережі ОПОРА

Андрій Білоус, аналітик DiXi Group

ГАЗ

Успіхом року для реформи газового ринку стало формування привабливих умов для оптової торгівлі. Зокрема, встановлено нульовий розмір страхового запасу газу (за умови відсутності надзвичайних ситуацій), прийнято закон щодо посилення незалежності регулятора, на ринок почали заходити європейські постачальники.

На жаль, новий 2017 рік Україна почне зі старими ставками ренти на видобуток газу. Пропозиція щодо їх зниження до 12% для нових свердловин не була підтримана у парламенті. Це ускладнить досягнення цілей з нарощування видобутку газу, які задекларував уряд.

Викликом наступного року стане реалізація плану реструктуризації НАК “Нафтогаз України”, а також питання, повʼязані із відкриттям ринку газу для населення і ТКЕ, яке відбудеться після 1 квітня 2017 року. Україна має отримати незалежного оператора ГТС, а вказані споживачі – право на вільний вибір постачальників.

НАФТА

Попри зрозумілі цілі, розроблені плани й підтримку з боку європейських партнерів, міжнародні зобов’язання України в нафтовій сфері займають низькі позиції щодо пріоритетності. Через відсутність вимогливості й низьку дисципліну виконати завдання 2016 року в установлені раніше терміни, скоріше за все, не вдасться.

Ідеться про ухвалення нормативних актів для формування мінімальних запасів нафти; установлення гармонізованих вимог до зберігання й транспортування моторного палива; забезпечення рівних умов надання й використання дозволів на розвідування й розроблення вуглеводнів; створення системи моніторингу якості нафтопродуктів.

Окрім негативного послання міжнародним партнерам, це означає, що в подальшому українському урядові слід буде виконати більший обсяг зобов’язань, тоді як ресурси на це вже не виділятимуться.

БІЗНЕС-КЛІМАТ

Одним з найбільших досягнень цього року є набуття чинності закону про незалежного регулятора. Зважаючи, що цей орган відповідає за регулювання енергоринків, – утвердження його фінансової і політичної незалежності має вирішальний вплив на формування привабливості українських ринків.

Важко оминути тему приватизації державних підприємств. Протягом 2016 року планувалось продати Одеський припортовий завод та 6 обленерго і за рахунок цього заробити 17 млрд грн.. Втім ні ОПЗ, ні обленерго так і не були приватизовані. З тими ж задачами, що і на початку 2016, на початку 2017 року почне свою роботу Фонд держмайна.

Влітку 2017 року вступить в дію Закон «Про надання державної допомоги суб’єктам господарювання». До цього моменту відповідальним завданням Антимонопольного комітету України буде створити реєстр допустимої державної допомоги, яка не спотворюватиме конкуренції на енергоринках. Окрім того, необхідно буде розробити механізми повернення незаконної держдопомоги та критерії згідно яких її надаватимуть компаніям.

ЕНЕРГОЕФЕКТИВНІСТЬ

В частині імплементації європейських норм з підвищення енергоефективності є затримка з прийняттям рішень. Зокрема, законопроект про енергоефективність будівель не був прийнятий Верховною Радою  у першому читанні, а законопроект про Фонд енергоефективності досі не внесений до Парламенту. Також майже рік немає прогресу у прийнятті кількох технічних регламентів з енергетичного маркування.

Зважаючи на певне соціальне напруження, Уряд приділяє велику увагу соціальній сфері, в тому числі, виділяючи надзвичайно великі кошти на соціальну підтримку, але такі дії не є ані системними, ані достатньо ефективними.

Головним чином це відбувається через нездатність відповідальних міністерств оптимізувати систему субсидій шляхом верифікації отримувачів та монетизації принаймні залишків коштів, невикористаних на оплату комунальних рахунків.

ДОВКІЛЛЯ

На законодавчому рівні єдиною прогресивною реформою у сфері охорони довкілля у 2016 році стало прийняття закону щодо впровадження інтегрованих підходів в управлінні водними ресурсами за басейновим принципом. Позитивним також є той факто, що у 2016 році, зокрема, із приходом нового уряду, спостерігаємо активізацію політичної діяльності у сфері охорони довкілля.

На жаль, щодо директив у сфері охорони довкілля встановлені Угодою про асоціацію дедлайни не дотримані, і ми знову, як і рік тому, говоримо більше про процес, аніж про результат імплементації Угоди у сфері довкілля. Серед найбільших провалів року однозначно можна назвати сумнозвісні законопроекти про ОВД і СЕО, які після довгих розглядів, були проголосовані 4 жовтня 2016 року Верховою Радою, проте ветовані Президентом України.

У 2017 році хотілось би бачити публічний діалог щодо ініціатив, які плануються до впровадження, перезавантаження процесу щодо впровадження ОВД та СЕО, оновлення заходів на виконання Угоди та конкретних планів імплементації директив, а також завершення розпочатих чи анонсованих у 2016 році реформ.

Матеріал “Української енергетики”

Коментарі

img

Роман Ніцович, Сергій Євтушок

директор з досліджень DiXi Group, зовнішній аналітик DiXi Group

Реформа вугільної галузі знову ступає на шлях субсидіювання

Міненерго презентувало новий проєкт Концепції реформування вугільної галузі. Поки сам документ не оприлюднено...

img

Дарина Кулага

молодший аналітик DiXi Group

Наміри уряду вкотре відтермінувати введення екологічних вимог ЄС навряд чи отримають підтримку зарубіжних партнерів

Міністерство енергетики відновило роботу над впровадженням Національного плану скорочення викидів від великих спалювальних установок (НПСВ), однак незабаром запропонувало перенести його впровадження.

img

Ольга Полуніна

Менеджер зі сталого розвитку

Схвалені форми звітності – крок до більшої прозорості у видобутку

Уряд нарешті схвалив форми звітності для видобувних компаній, які розроблялися зокрема і за участі експертів DiXi Group.

img

Дарина Кулага

молодший аналітик DiXi Group

Дієвих рішень щодо боргів перед “зеленою” генерацією поки не запропоновано

Уряд фактично поклав повну відповідальність за врегулювання ситуації на Регулятора та оператора системи передачі. За словами прем’єр-міністра, регуляція ними ринку має забезпечити розрахунки з ВДЕ.  

img

Олена Павленко

президент DiXi Group

Зупинка Північного потоку-2 має стати частиною «єдиного голосу» ЄС

Трагедія з отруєнням російського опозиціонера Олексія Навального змінила погляди німецької політичної еліти. Наполягання на лише німецьких інтересах ослабло, і сьогодні Німеччина більш відкрита до формування спільної європейської позиції

img

Роман Ніцович

директор з досліджень DiXi Group

До чого не «дотягнувся» новий закон про «зелену» енергетику

Багатомісячний «серіал» політичних дискусій між урядом та інвесторами у ВДЕ завершено. Проте, насправді новий закон може так і не вирішити проблему, і для цього є щонайменше 5 причин.

img

Роман Ніцович, Дарина Кулага

директор з досліджень DiXi Group, експерт-консультант DiXi Group

Лише підвищення тарифу на передачу не вирішить кризи на ринку електроенергії

Оскільки борги «ГарПоку» продовжують накопичуватись, зростання тарифу є неминучим кроком для забезпечення виплат виробникам ВДЕ у майбутньому. Разом з тим, навіть підвищення тарифу в два рази буде недостатньо для повного вирішення проблеми.

img

Роман Ніцович

Директор з досліджень

09 ЧЕРВНЯ 2020

Перекрити лазівки. Якими можуть стати нові санкції США проти російських “потоків”

На розгляд Конгресу США представили законопроєкт, що доповнює нинішній санкційний режим щодо «Північного потоку-2» та «Турецького потоку». Про що в ньому йдеться?

img

Богдан Серебренніков

Менеджер з організації консультативних послуг в сфері аналітичної діяльності

01 ЧЕРВНЯ 2020

Для розділення платіжок за електроенергію поки немає передумов

Поточний тариф, навіть верхня його ставка, не відображає реальні витрати, понесені на виробництво, закупівлю та доставку електроенергії домогосподарствам, оскільки в країні застосовується приховане перехресне субсидіювання населення через механізм ПСО. Нині тариф у платіжках подається без розділення на товарний та транспортний компоненти електроенергії.

img

Роман Ніцович

Директор з досліджень

26 ТРАВНЯ 2020

Європейський зелений курс та українська енергетика: quo vadis?

Керівництво ЄС бачить порятунок від кризи саме в амбітному Європейському "зеленому" курсі. А що це означатиме для українського енергетичного сектора?

img

Роман Ніцович

Директор з досліджень

18 ТРАВНЯ 2020

Рішення по Nord Stream 2: за остаточну перемогу треба боротися

Рішення німецького регулятора BNetzA щодо правового поля, в якому може функціонувати «Північний потік-2», є проміжною перемогою для України.

img

Андрій УРСТА

стажер аналітичного відділу DiXi Group

15 КВІТНЯ 2020

Наскільки сталим є тренд зниження цін на пальне?

Можна виділити наступні основні фактори, що впливають на роздрібні ціни нафтопродуктів: вартість нафти, курс долара, а також баланс роздрібного ринку.

img

Роман Ніцович

Директор з досліджень

13 КВІТНЯ 2020

Нафтовиробники об’єднуються перед “розстрілом”

Попередня домовленість країн ОПЕК+ у випадку реалізації дозволить дещо стабілізувати ціни на нафту в найближчі місяці, проте не факт, що відновить баланс попиту і пропозиції на ринку.

img

Ольга Полуніна

Менеджер зі сталого розвитку

10 КВІТНЯ 2020

ОВД – проблема чи необхідний елемент сталого розвитку?

Після більш ніж 2-х років імплементації цього Закону аналітичний центр DiXi Group вирішив дослідити питання впровадження процедури ОВД і розібратися, які ж проблеми виникають у видобувної компанії, чи можна цьому зарадити і як це зробити.

img

Богдан Серебренніков

Менеджер з організації консультативних послуг в сфері аналітичної діяльності

09 КВІТНЯ 2020

Коронавірус та системні дисбаланси ринку електроенергії

Нинішня кризова ситуація на ринку електроенергії – це не лише збіг обставин, викликаний сезонним фактором та карантинними заходами.

img

Роман Ніцович

Директор з досліджень

08 КВІТНЯ 2020

На нафтовому ринку – “ідеальний шторм”

Нинішня ситуація на світовому нафтовому ринку є "ідеальним штормом" для країн-виробників, проте для країн-споживачів нафтопродуктів є можливістю досить дешево сформувати запаси пального.

Аналітика

замовити аналітику
img

Наші платформи

img

Незалежна платформа для публічного діалогу з питань розвідки та видобутку нетрадиційного газу

img

Інформаційно-аналітичний ресурс є унікальною платформою для інформування та обговорення основних подій української та міжнародної енергетики.

img

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні

img

Сайт коаліції, що об’єднує експертів провідних аналітичних центрів та громадських організацій у галузі енергетики та охорони довкілля

Наші платформи

img

Незалежна платформа для публічного діалогу з питань розвідки та видобутку нетрадиційного газу

img

Інформаційно-аналітичний ресурс є унікальною платформою для інформування та обговорення основних подій української та міжнародної енергетики.

img

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні

img

Сайт коаліції, що об’єднує експертів провідних аналітичних центрів та громадських організацій у галузі енергетики та охорони довкілля