Фізичний захист, енергоефективність, розвиток стійкої розподіленої генерації та локальних мереж – Богдан Серебренніков про енергетичні “уроки” війни
Заступник директора з досліджень аналітичного центру DiXi Group Богдан Серебренніков взяв участь в іспанському Energy Global Expo & Congress. Експерт розповів про уроки, засвоєні за час повномасштабної війни, та рішення для кращої стійкості та майбутньої відбудови.
Його онлайн-виступ був присвячений критичним викликам для енергетичної стійкості України та можливостям для розвитку локальної генерації.
«Велика енергетична система, яку має Україна, виявилася досить вразливою до атак – наприклад, ураження деяких критичних вузлів енергосистеми може суттєво порушити електропостачання на значних територіях країни. Таким чином, потенційним розумним рішенням є розвиток розподіленої генерації та локальних мереж (зокрема, мікромереж) для забезпечення кращої стійкості всієї енергосистеми та місцевих громад», – підкреслив експерт під час свого виступу.
За його словами, однією з перспективних схем та моделей підтримки участі активних споживачів у ринку електроенергії з одночасним забезпеченням кращої безпеки та надійності електропостачання є схема самовиробництва (самоспоживання).
Разом з тим, DiXi Group з’ясував, що більшість малих ВДЕ-установок, які вже були встановлені домогосподарствами та деякими місцевими об’єктами фактично не можуть працювати вумовах відключення зовнішньої мережі.
Тож, у цьому зв’язку, можливим рішенням є більш стійкі енергетичні системи – наприклад, комбінація фотоелектричних панелей + гібридний інвертор + акумулятор, щоб забезпечити самовиробництво та споживання електроенергії навіть при непрацюючий зовнішній електромережі.
Експерт також згадав про проєкт концепції спеціальної державної економічної програми Уряду, яка спрямована на підтримку розгортання цих рішень до 2030 року. Програма охоплюватиме домогосподарства та об’єкти критичної інфраструктури (водопостачання та водовідведення, системи централізованого теплопостачання, лікарні тощо) з метою забезпечення їх більш надійним та доступним електропостачанням.
«Це має бути реалізовано, в першу чергу, на рівні місцевих громад та домогосподарств. Ми впевнені, що на початковому етапі місцеві громади повинні провести комплексні енергоаудити та розробити так звані місцеві енергетичні плани щонайменше на десятирічний період. Ці плани стануть основою для подальшої послідовної реалізації практичних проектів та залучення необхідних інвестицій», – сказав Богдан Серебренніков.
Наразі DiXi Group працює з окремими громадами над реалізацією пілотних проєктів з розробки таких енергетичних планів.
Ще один урок, про який згадав заступник директора з досліджень DiXi Group, стосується не пропозиції, а попиту. Україна має значний потенціал енергоефективності та управління попитом, який досі не використаний. Наприклад, лише 12% домогосподарств обладнані “розумними” лічильниками. Дещо краща ситуація у бізнес-секторі, проте лише близько 20-25% непобутових споживачів обладнані такими лічильниками.
Таким чином, сталість та стійкість енергетичної системи має бути забезпечена за рахунок кращого використання всіх технічних, організаційних та поведінкових можливостей, які ведуть до покращення енергоефективності та управління попитом. Це має бути реалізовано, в першу чергу, на рівні місцевих громад та населення.
Найкращим практичним прикладом є одне з українських міст – Житомир, з населенням більш як 200 000 мешканців, яке кілька років тому розробило план переходу міста на 100% відновлюваної енергетики, що передбачає інтенсивні заходи з енергоефективності та впровадження відновлюваних джерел енергії з акцентом на наявні місцеві енергетичні ресурси.
Експерт наголосив, що в Україні є «кращі практики та величезний потенціал для їх подальшого поширення по всій країні, в першу чергу на рівні місцевих громад. І ми запрошуємо інвесторів та реалізаторів таких проєктів працювати в Україні та бути першими».
Виступу DiXi Group передувало вступне слово Почесного консула України в Валенсії Пабло Гіля Лопеза, який відвідав Конгрес від імені Генерального консульства України в Барселоні.
Ми вдячні за запрошення організатору заходу, організації Cluster Energia Comunidad Valenciana.
2023 Energy Global Expo & Congress – це місце зустрічі енергетичних експертів національного та міжнародного рівня, які вирішують важливі виклики у сфері енергетики та клімату, в тому числі і для України.