Енергобезпека: українцям потрібні резервні варіанти для постачання електроенергії, тепла та води
Представник DiXi Group взяв участь у міжнародному форумі з питань безпеки «Побудова стійкості, забезпечення стабільності, добробуту», який проходив 11-13 жовтня 2022 року у Кишиневі (Молдова).
Директор з аналітичних досліджень DiXi Group Роман Ніцович у своєму виступі на форумі торкнувся тем енергетичної безпеки та стійкості з точки зору практичних наслідків для звичайних людей від війни, розпочатої Росією.
«Як наслідок, справжня стійкість коштує дорого. Для деяких країн це зростання цін на паливо та електроенергію, для деяких це означає втручання на ринок і уповільнення досягнення цілей декарбонізації. Але для України це питання виживання – не лише як нації, а й у жорстоко біологічному сенсі, – сказав він. – Росія зробила енергетичний сектор однією з військових цілей, щоб залишити українців без доступу до електроенергії, водопостачання та централізованого теплопостачання».
Як відомо, станом на вересень Росія окупувала або пошкодила близько 40% встановлених енергетичних потужностей України, тисячі кілометрів електричних і газових мереж та іншу енергетичну інфраструктуру. Було зруйновано всю нафтопереробну промисловість і багато паливних баз, пошкоджено багато об’єктів централізованого теплопостачання (понад 300 котелень і будинків).
Останні масові удари ракетами 10-11 жовтня стали найбільшою атакою на енергетичну систему України з початку війни. Вони націлилися на весь ланцюг електропостачання, щоб ускладнити повторне підключення та забезпечити живлення з інших джерел. Пошкоджено інфраструктуру у понад 20 населених пунктах, у 15 областях порушено електропостачання. Цілі – ТЕС (Бурштинська та Ладижинська) та підстанції (ті, що також забезпечували експорт)
В результаті російських атак було припининено експорт електроенергії з України, наслідки чого відчула на своїй енергосистемі Молдова.
Росія також вдалася до ядерного тероризму. Запорізька АЕС перетворена наразі на військову базу, нагадав Роман Ніцович.
«Взимку ми можемо побачити ще один поворот у російському енергетичному шантажі, через наміри дестабілізувати європейські енергетичні ринки та розколоти європейську єдність», – зауважив експерт.
Щоб вижити в холодну пору року, Україна вже накопичила 14 мільярдів кубометрів запасів природного газу та 2 мільйони тонн вугілля. Для тих міст і громад, яким загрожує атака ворога, формується запас обладнання та запчастин, щоб забезпечити якнайшвидший ремонт мереж.
За словами Романа Ніцовича, пріоритетом є закупівля та поширення мобільних котелень, мобільних генераторів, водоочисних систем, насосних станцій, адже люди повинні мати резервні варіанти для постачання електроенергії, тепла та води.
Він відмітив, що частина техніки продовжує надходити від міжнародних партнерів як гуманітарна допомога. «У зв’язку з цим я хотів би похвалити робочу групу з підтримки України при Секретаріаті Енергетичного Співтовариства, незалежної установи у Відні (Австрія). Вона координує доставку обладнання, палива та матеріалів для українських енергетичних компаній для ремонту інфраструктури «від дверей до дверей». Понад 12 тисяч найменувань є зараз у списку термінових потреб. Допомогу у формі фінансових внесків можна подати через Фонд енергетичної підтримки України. Роман Ніцович розповів присутнім учасникам конференції про приклади потреб, які є у місцевих громад.
На його думку, для довгострокової стійкості потрібно забезпечити наступні важливі питання на міжнародному рівні: диверсифікація поставок ( вразливість Німеччини через залежність від російського газу, водночас Польща минулого тижня почала отримувати норвезький газ через Baltic Pipe на додаток до свого LNG-терміналу); взаємозв’язок (помітні переваги синхронізації енергосистем України та Молдови з континентальною мережею Європи, переваги газових з’єднань між Польщею та Словаччиною, Грецією та Болгарією); декарбонізація та децентралізація (мережа менших установок з виробництва електроенергії та тепла є менш вразливою, реконструкція також враховує ВДЕ, зокрема біомаса робить будь-яку країну менш залежною від викопного палива від автократів); солідарність (спільні закупівлі газу, ембарго чи узгоджене обмеження цін на російську торгівлю нафтою та нафтопродуктами).
Захід був проведений Фундацією Фрідріха Науманна (FNF), Інститутом розвитку та соціальних ініціатив (IDIS) «Viitorul» (Молдова).