Експерти та народні депутати об’єднують зусилля для створення незалежного регулятора в енергетиці | DiXi Group
DiXi Group Logo
en
www.upscalerolex.to

за період

logo
IMG

Експерти та народні депутати об’єднують зусилля для створення незалежного регулятора в енергетиці

В Україні почала роботу Стратегічна дорадча група з доопрацювання законопроекту про енергетичного регулятора №2966. Про це під час брифінгу в «Українському кризовому медіа-центрі» повідомила президент аналітичного центру DiXi Group Олена Павленко.

«Коли йде гра в футбол, дуже важливо знати, як працює арбітр. Чим вищі ставки у цій грі, тим більшою має бути увага до професійності арбітра. Енергетика – ринок газу, електроенергії й комунальних послуг – це гра з надзвичайно високими ставками, оскільки вона стосується безпеки людей. І арбітр, – той суддя, який повинен стежити за всіма гравцями на цьому ринку, – безумовно має бути максимально фаховим, незалежним і справедливим», – сказала Олена Павленко.

До складу Стратегічної дорадчої групи увійшли представники зацікавлених фракцій Верховної Ради, представники міжнародних об’єднань регуляторів, Енергетичного Співтовариства, Групи підтримки України Європейської комісії, представники посольств, а також українські експерти у сфері енергетики та регулювання.

Парламентарі, члени групи, зійшлися на думці, що робота над законопроектом має бути максимально деполітизованою. Бо зайва політика майбутньому нормативно-правовому акту, а отже й роботі регулятора в майбутньому, тільки зашкодить. 
«Є газовий ринок, є ринок електричної енергії, є величезний ринок місцевої комунальної електроенергетики. Якщо не буде середини в цьому трикутнику, – незалежного й професійного регулятора, – то вся модель енергетики в Україні працювати не буде», – зазначив Олександр Домбровський, народний депутат України (Блок Петра Порошенка), перший заступник голови парламентського Комітету паливно-енергетичного комплексу та ядерної безпеки, координатор міжфракційної групи «За енергетичну незалежність».

«Коли ми будемо формувати закон про національний регуляторний орган, дуже важливо, щоб ми зосередились на тому, як будуть відпрацьовуватись правила діяльності цього органу. Бо це принципові речі, – правила, за якими працює регулятор, прозорість і відкритість діяльності, і механізми оскарження рішень всіма учасниками: як споживачами, монополістами, так і державою, якщо будуть якійсь питання. У законопроекті, який став базою для нашого обговорення, ці питання не були з’ясовані», – наголосила народний депутат Альона Бабак (Самопоміч), заступник голови Комітету Верховної ради з питань будівництва, містобудування та ЖКГ.

«Прикро що тієї фахової дискусії, яка зараз йде в групі, не було, коли цей законопроект тільки вийшов з Кабінету Міністрів. Депутати були трохи відсторонені від участі в розробці закону. А зараз, за результатами роботи групи, можу сказати, що в мене немає сумнівів, що ми отримаємо дійсно фаховий документ», – зазначив Олексій Рябчин, народний депутат (фракція ВО “Батьківщина”), член Комітету з питань паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки.

“Сфера енергетики є, безумовно, найкорупціогеннішою: генерує як великі кошти, так і велике бажання до їх використання на рівні тіньових схем. Без прийняття адекватного закону про дійсно незалежного національного регулятора всі інші реформаторські закони, котрі регулюють чи регулюватиме ринки газу, електрики, тарифи тощо у сфері енергетики, залишаться напівмірами. Прийняття такого закону — реальний удар по корупції у цій сфері. Є надія, що створення Стратегічної дорадчої групи за допомогою фонду “Відродження” дозволить об’єднати кращих українських та міжнародних експертів, а також небайдужих до цього депутатів задля прийняття Радою необхідних змін до закону про регулятор,” — сказав виконавчий директор Міжнародного фонду «Відродження» Євген Бистрицький.

Результатом роботи Стратегічної дорадчої групи буде напрацювання переліку «вузьких місць» законопроекту і відповідних пропозицій змін. В довгостроковій перспективі створення нормативної бази для запровадження незалежного регулятора забезпечить ефективне регулювання енергетичних ринків, створення чітких і зрозумілих рамок діяльності гравців ринків, а також довіру як їх, так і кінцевих споживачів.

Коментарі

Що зміниться в управлінні відходами видобувної промисловості

Світлана Романко

експертка проєкту «Інтеграція сталого розвитку в Україні відповідно до Європейського зеленого курсу»

Що зміниться в управлінні відходами видобувної промисловості

В Україні найвищі серед європейських країн обсяги утворення відходів видобувної промисловості. Щоб вирішити проблему їх накопичення та виконати вимоги для вступу в ЄС, Міндовкілля опубліковало проєкт закону «Про управління відходами видобувної промисловості». Що він передбачає - дізнавайтеся у коментарі експертки.

Бюджет ЄС-2024: зелений курс у пріоритеті, але безпека та оборона вимагатимуть додаткових ресурсів

Микола Яковенко

Експерт проєкту «Інтеграція сталого розвитку в Україні відповідно до Європейського зеленого курсу»

Бюджет ЄС-2024: зелений курс у пріоритеті, але безпека та оборона вимагатимуть додаткових ресурсів

Які напрямки в бюджеті ЄС на 2024 рік стали пріоритетними? А де, навпаки, скоротилися видатки? Та що передбачає Інструмент з відновлення ЄС, де видатки зросли? Читайте у матеріалі.

ЄС запровадив базу даних для “зелених” палив. Як це позначиться на перспективах торгівлі з Україною?

Для чого потрібна UDB? Яким є охоплення бази даних? Та як упровадження UDB впливатиме на торгівлю між ЄС та третіми країнами? Дізнавайтеся у коментарі.

Розвиток водневої енергетики в ЄС: від планів до дій

Альона Корогод

аналітикиня DiXi Group, експертка проєкту «Інтеграція сталого розвитку в Україні відповідно до Європейського зеленого курсу»

Розвиток водневої енергетики в ЄС: від планів до дій

15 лютого Єврокомісія схвалила черговий проєкт спільного європейського інтересу для підтримки водневої інфраструктури. Що має на меті проєкт, та якими є плани ЄС щодо розвитку водневої енергетики для України? Деталі у коментарі.

Наскільки оновлені Національні плани дій з енергетики та клімату відповідають амбіціям ЄС в сфері декарбонізації?

Андрій Урста

аналітик DiXi Group, експерт проєкту «Інтеграція сталого розвитку в Україні відповідно до Європейського зеленого курсу»

Наскільки оновлені Національні плани дій з енергетики та клімату відповідають амбіціям ЄС в сфері декарбонізації?

Єврокомісія оприлюднила комюніке, яке містить загальну оцінку поданих державами-членами ЄС проєктів оновлених Національних планів з енергетики та клімату (НПЕК). Комісія здійснила оцінку цих оновлених планів, поданих 21 державою-членом. Якими ключові висновки Єврокомісії за підсумками оцінки? Дізнавайтеся у матеріалі.

Аналітика

замовити аналітику
Тижневик

Наші платформи

https://ksep.energy/

Незалежний центр підвищення кваліфікації у сфері енергетики

http://ua-energy.org/

Інформаційно-аналітичний ресурс є унікальною платформою для інформування та обговорення основних подій української та міжнародної енергетики.

http://eiti.org.ua/

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні

Наші платформи

https://ksep.energy/

Незалежний центр підвищення кваліфікації у сфері енергетики

http://ua-energy.org/

Інформаційно-аналітичний ресурс є унікальною платформою для інформування та обговорення основних подій української та міжнародної енергетики.

http://eiti.org.ua/

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні