Експерти рекомендують Україні розробити стратегію приєднання до ЄЗК
Українським стейкхолдерам необхідно розробити стратегію планомірного приєднання України до Європейського зеленого курсу (ЄЗК). Вона має включати кроки із впровадження в перспективі 10-15 років елементів активної декарбонізації та уніфікації підходів України та ЄС до цього процесу.
Про це йдеться у дослідженні фахівців Програми європейських студій “Рада зовнішньої політики “Українська призма” у партнерстві з Представництвом Фонду ім. Ф.Еберта в Україні
Аналітики “Української призми” інтерв’ювали українських та європейських експертів, в тому числі, з питання перспектив долучення України до ЄЗК.
Зокрема президентка аналітичного центру DiXi Group Олена Павленко в інтерв’ю зазначила, що в цьому контексті дуже великий прогрес зробила Європейська Комісія.
“У новому пакеті документів та стратегій інституції щодо енергетики цього року Україна посідає чільне місце та є учасницею багатьох перспективних програм та нових угод. Фактично, на цьому етапі завдання обох сторін – визначити чіткі хронологічні межі, показники успішності та почати процес імплементації нових стратегій“, – зазначила Олена Павленко.
Загалом всі експерти, опитані в межах цього дослідження, схвально відгукнулися про можливість долучення України до ЄЗК, хоча, як підкреслила Олена Павленко, наразі юридично Україна як країна-кандидат не може стати повноцінною частиною цієї політики.
Проте з точки зору ресурсно-технічного потенціалу та можливого позитивного впливу, на думку керівниці Офісу реформ при Міністерстві енергетики Олени Осмоловської, держава вже здатна бути конструктивною частиною ЄЗК.
Опитані фахівці зазначали, що у відносинах ЄС та України спільна політика щодо зеленого переходу, подальшої декарбонізації та відмови від викопного палива є довгостроковою, стратегічною перспективою. Проте поточні тактичні завдання не дозволяють в короткій перспективі говорити про успішність ініціатив в сфері приєднання України до ЄЗК.
Нагадаємо, український уряд у 2020 році почав перемовини з ЄС про приєднання до Європейського зеленого курсу. Долучення до цієї ініціативи додатково стимулювало б українську державу збільшувати частку альтернативних джерел у виробництві енергії та давало б доступ до інвестицій для реалізації такої цілі.
Докладніше про реалізацію принципів та цілей ЄЗК в Україні протягом 2022 року читайте в річному моніторинговому звіті