Експерти презентували львів’янам критерії локальної оцінки єврореформ в енергетиці (фото) | DiXi Group
DiXi Group Logo
en
www.upscalerolex.to

за період

logo
IMG

Експерти презентували львів’янам критерії локальної оцінки єврореформ в енергетиці (фото)

Експерти коаліції «Енергетичні реформи» презентували у Львові систему критеріїв, яка дозволяє оцінити прогрес імплементації Угоди про асоціацію в частині енергетики та довкілля на місцевому рівні.

Дослідження «Україна та Угода про асоціацію: місцевий вимір у реформах енергетики та довкілля» пропонує поглянути на процес ширше і глибше, ніж формально-юридичне виконання Угоди про асоціацію – зокрема, щодо можливостей, які отримають громади для сталого соціально-економічного розвитку.

За допомогою такого моніторингу місцеві громади та органи влади  можуть контролювати процес реформ на місцях.

ГАЗ

Керівник групи «Газ» експертної коаліції «Енергетичні реформи» під час презентації наголосив, що в полі зору органів місцевої влади та місцевого самоврядування знаходяться оператори газорозподільних мереж (облгази) та їх збутові підрозділи, що – серед іншого – здійснюють постачання газу побутовим споживачам за регульованими цінами.

Таким чином, місцеві органи влади та місцевого самоврядування можуть слідкувати за виконанням з їх боку інвестиційних програм, зокрема заходів з модернізації мереж, спрямованих на скорочення виробничо-технологічних втрат, а також зі встановлення приладів обліку.

“В серці нового ринку природного газу – права споживачів. І поки на центральному рівні триває дискусія про повне відкриття роздрібного ринку для конкуренції, на місцях вже зараз слід боротися за кращу якість газопостачання та обслуговування, а також контролювати виконання облгазами своїх зобов’язань,” – наголосив експерт аналітичного центру DiXi Group Роман Ніцович.

ЕЛЕКТРОЕНЕРГЕТИКА

У сфері електроенергетики експерти розповіли про місцевий аспект впровадження закону «Про ринок електричної енергії», який набрав чинності 11 червня 2017. Закон впроваджує норми Третього енергетичного пакету ЄС, у тому числі в питанні розділення обленерго за напрямками розподілу і постачання електроенергії.

Як наголосила експерт коаліції «Енергетичні реформи» Світлана Голікова, Законом передбачено створення інституту Енергетичного омбудсмена, який повинен мати повноваження розглядати спори між побутовими споживачами та енергокомпаніями. Перший проект такого закону вже зареєстровано у ВРУ за поданням групи народних депутатів.

«У той же час місцева влада може бути зацікавлена у підтримці громадських організацій, що захищають права споживачів, у першу чергу – побутових, слідкують за тим, щоб постачання електроенергії відбувалося за стандартами якості, за чітко порівняними, прозорими та обґрунтованими цінами,» – сказала фахівець у сфері електроенергетики.

ЕНЕРГОЕФЕКТИВНІСТЬ

Як наголосила під час виступу Тетяна Бойко, роль органів місцевого самоврядування та місцевих органів державної влади у виконанні зобов’язань України в рамках Угоди про Асоціацію з енергоефективності є вирішальною.

Для прикладу, на сьогодні залишається важливим питання фінансування заходів з енергоефективності у житловому фонді на рівні органів місцевого самоврядування шляхом реалізації місцевих програм підтримки ОСББ.

Важливими інструментами експерт коаліції назвала також:

  • запровадження системи енергоменеджменту для будівель бюджетної сфери;
  • запровадження ЕСКО-механізму для бюджетних та житлових будівель,
  • затвердження місцевих програм для стимулювання енергоефективності у житлових будівлях (шляхом відшкодування частини тіла кредиту чи відсоткової ставки, співфінансування програм з капітального ремонту та встановлення лічильників, підтримки соціально незахищених груп тощо)
  • проведення інформаційних кампаній кампаній для населення
  • використання енергоефективного обладання в адміністративних будівлях
  • контролю за діяльністю теплопостачальних організацій, зокрема, за виконнням інвестиційних програм із встановлення комерційного (будинкового) обліку тепла і води, а також заміни і ремонту мереж задля зменшення втрат.

«Правила гри» затверджуються на національному рівні, і Парламент повністю виконав свою роботу, тепер уряд повинен затвердити близько 50 підзаконних актів на виконання «енергоефективних законів». Далі критично необхідним є використання інструментів підтримки реформ на місцях, » – наголосила Тетяна Бойко.

ДОВКІЛЛЯ

Реформування у сфері довкілля проходить як щодо горизонтальних, так і предметних (секторальних) директив, і практично кожний напрям має чи матиме вплив на регіони.

Наприклад, механізм оцінки впливу на довкілля, втілений у нещодавно прийнятому Законі України «Про оцінку впливу на довкілля», передбачає нові або додаткові функції і повноваження обласних державних адміністрацій та органів місцевого самоврядування і стосуються усіх етапів оцінки, починаючи від повідомлення про плановану діяльність, закінчуючи прийняттям висновку з ОВД та ухвалення рішення про провадження планованої діяльності.

«Органи місцевого самоврядування матимуть додаткові функції щодо інформування населення в процесі ОВД, зокрема в рамках громадського обговорення, якщо планована діяльність здійснюватиметься на їх території або матиме вплив на їх території,» – сказала експерт ГО «Суспільство і довкілля» Зоряна Козак.

Як зазначається в дослідженні, наразі відбувається розробка та прийняття необхідних нормативно-правових актів. Після розробки та прийняття відповідного законодавства місцева влада матиме повноваження, які, у свою чергу, впливатимуть на реалізацію Угоди про асоціацію.

НАФТА

Характеризуючи реформи у  нафтовій сфері експерт коаліції Тарас Ткачук наголосив на тому, що місцеве населення та інші зацікавлені сторони повинні залучатися до обговорення всіх етапів робіт з розвідування, розроблення та виробництва вуглеводнів.

«Збереження секретів під приводом нерозголошення комерційної таємниці не може бути виправданим, коли існує загроза негативному впливу робіт на територіальні громади, земле- й водокористування та навколишнє середовище,» – йдеться у відповідній частині дослідження.

В контексті збільшення надходжень до місцевих бюджетів від рентних платежів, Терас Ткачук звернув увагу на необхідність контролю за розподілом ресурсів в інтересах громади. Адже починаючи з 2018 року місцеві бюджети отримають 5% ренти від видобутку нафти, газу та газоконденсату, що означатиме для них кількаразове збільшення фінансування.

Крім того, наголошувалось, що в рамках Угоди про асоціацію інститути громадянського суспільства мають  право вимагати від учасників ринку нафтопродуктів інформування щодо роздрібних цін палива, факторів, що впливають на них, а також повних, точних, правдивих відомостей щодо позначення автомобільних бензинів (у тому числі екологічного класу та вмісту біоетанолу) та дизельного палива (у тому числі позначення кліматичного періоду, екологічного класу та вмісту естерів жирних кислот).

БІЗНЕС-КЛІМАТ

Зі слів експерта коаліції Андрія Паніна, зміни до Закону України «Про місцеве самоврядування» у 2013-2016 роках суттєво розширили повноваження регіональних органів щодо права розпоряджатися природніми ресурсами, погоджувати плани діяльності підприємств, встановлювати екологічні норми викидів, відчужувати комунальне майно, приймати участь у приватизаційних процесах і сприяти створенню спільних підприємств з іноземними партнерами.

Важливим кроком є прийняття Закону України «Про державну допомогу суб’єктам господарювання» (далі – ДДСГ), всі положення якого вступили у законну силу у серпні 2017 року. Закон встановлює правові засади проведення моніторингу державної допомоги суб’єктам господарювання, здійснення контролю за допустимістю такої допомоги для конкуренції, спрямований на забезпечення захисту та розвитку конкуренції, підвищення прозорості функціонування системи державної допомоги та дотримання міжнародних зобов’язань України у сфері державної допомоги. Таким чином, на сьогоднішній день в Україні розпочато процес систематизації надання ДДСГ, а також можливість проведення моніторингу і контролю останньої.

Коментарі

Європейський водневий банк: ініціатива для проєктів у ЄС і не тільки

Альона Корогод

експертка проєкту DiXi Group «Інтеграція сталого розвитку в Україні відповідно до Європейського зеленого курсу»

Оновлений REMIT обіцяє кращий захист від зловживань

Роман Сутченко

Експерт з моніторингу реформ енергетичних ринків

Нові правила ЄС дозволять краще знати про енергоефективність товарів та економити на цьому

Альона Корогод

експертка проєкту DiXi Group «Інтеграція сталого розвитку в Україні відповідно до Європейського зеленого курсу»

На шляху до будівель з нульовими викидами: оновлені правила енергоефективності в ЄС

Альона Корогод

аналітикиня DiXi Group, експертка проєкту «Інтеграція сталого розвитку в Україні відповідно до Європейського зеленого курсу»

На шляху до будівель з нульовими викидами: оновлені правила енергоефективності в ЄС

Рада ЄС офіційно схвалила оновлену редакцію Директиви щодо енергетичної ефективності будівель, зміни до якої обговорювались ще з 2021 року в рамках пакету «Готові до 55». Незабаром Директива буде підписана та опублікована в Офіційному журналі ЄС, а країни ЄС матимуть два роки, щоб впровадити її положення у національне законодавство. Детальніше в матеріалі. 

Державна допомога в країнах ЄС все більше орієнтується на цілі зеленого курсу – звіт ЄК

Микола Яковенко

Експерт проєкту «Інтеграція сталого розвитку в Україні відповідно до Європейського зеленого курсу»

Державна допомога в країнах ЄС все більше орієнтується на цілі зеленого курсу – звіт ЄК

У березні 2024 року Європейська Комісія опублікувала черговий річний звіт з розвитку конкуренції на ринку ЄС у 2023 році. Звіт охоплює всі основні сфери розвитку конкурентного законодавства, діяльність Єврокомісії з розвитку конкурентної політики, найбільші події року та інше. Аналіз документу - у матеріалі експерта.

Тижневик

Наші платформи

https://ksep.energy/

Незалежний центр підвищення кваліфікації у сфері енергетики

http://ua-energy.org/

Інформаційно-аналітичний ресурс є унікальною платформою для інформування та обговорення основних подій української та міжнародної енергетики.

http://eiti.org.ua/

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні

Наші платформи

https://ksep.energy/

Незалежний центр підвищення кваліфікації у сфері енергетики

http://ua-energy.org/

Інформаційно-аналітичний ресурс є унікальною платформою для інформування та обговорення основних подій української та міжнародної енергетики.

http://eiti.org.ua/

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні