Експерти обговорили ризики опалювального сезону та надали поради споживачам
Російська агресія створює небачені виклики для енергетичної системи України. Як допомогти країні пройти зиму, як обрати резервне джерело енергії та захистити мережі будинку, і загалом, чи готова Україна до всіх можливих ризиків цього опалювального сезону? Відповіді на ці питання надали експерти під час вебінару 27 жовтня, організованого командою аналітичного центру DiXi Group. В обговоренні взяли участь представники Міністерства розвитку громад та територій України, НКРЕКП, Державної інспекції енергетичного нагляду України, а також громадськості, бізнесу та медіа.
Директор Департаменту комунальних послуг та комунального обслуговування Міністерства розвитку громад та територій України Андрій Ведмідь під час виступу на вебінарі навів актуальні статистичні дані щодо руйнувань теплопостачальної інфраструктури: 13 ТЕЦ, 6 ТЕС, 437 котелень, 128 центральних теплових пунктів. При цьому з цих сотень котелень лише невелика частка серйозно пошкоджені, а більшість руйнувань – це незначні пошкодження вікон, дверей чи стін.
“Ризик ураження і готовність – це не одне й те саме. Фізично ми будинок підготували, і безпосередньо напередодні зими у нього щось прилетіло. Він із 100% готового став повністю не готовим. Такі моменти ніхто не виключає“, – додав представник Мінрегіону.
Також Андрій Ведмідь надав поради мешканцям багатоквартирних будинків на випадок перебоїв із централізованим теплопостачанням: залишатись всім мешканцям квартири в одній кімнаті, максимально її утеплити і підтримувати зв’язок з управителем будинку про стан мереж.
Варто мати на увазі державні механізми для захисту споживачів: незмінність тарифів на тепло, заборона нарахування пені чи інших штрафних санкцій за несвоєчасну оплату ЖКП, а також заборона на відключення споживачів від послуг у зв’язку із наявністю боргів. Про такі рішення влади нагадала директорка Департаменту економіки систем життєзабезпечення Мінрегіону Наталія Кравченко.
Українцям слід визначити, від якого енергоресурсу вони залежать найбільше, і вигадати план “Б” на випадок кризи.
“На сьогоднішній день ми не можемо бути виключно інженерами/лікарями/представниками іншої спеціальності. На жаль, ми повинні бути свідомими у різних процесах. Наразі графіки – це наше життя, це наше виживання, це наша відповідь ворогу. Фактично енергетичний фронт проходить по нашим автоматам і лічильникам“, – констатував Анатолій Замулко, заступник голови Державної інспекції енергетичного нагляду України.
На випадок, якщо криза затягнеться, уряд із допомогою партнерів готує пункти обігріву у кожному населеному пункті.
Нагадаємо, DiXi Group підготував поради споживачам «Як пережити форс-мажорні відключення».
Відеозапис вебінару «Ризики опалювального сезону: що робити споживачам»
Захід відбувся в рамках проєкту USAID «Прозорість Енергетичного Сектору», який виконує ГО «ДІКСІ ГРУП». Його проведення стало можливим завдяки підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID).
Думки, висловлені учасниками обговорення, є виключною відповідальністю DiXi Group і за жодних обставин не можуть розглядатися як такі, що відображають позицію USAID чи Уряду США