Експерти DiXi Group обговорили небезпеку енергетичної залежності від Росії з журналістами країн Африки
Віцепрезидент Антон Антоненко та експертка проєктів Олена Лапенко взяли у зустрічі представників українського громадського сектору з журналістами країн Африки. Візит організовано Міністерством закордонних справ України в контексті втілення доручення Президента України Володимира Зеленського з активізації комунікації України з країнами Африки.
Під час виступу експерти обговорили небезпеку енергетичної залежності від РФ, наголосили на важливості посилення енергетичних санкцій та підтримці з боку країн Африки.
Віцепрезидент DiXi Group зауважив, що під час повномасштабної війни Росія фактично відбирає в українців доступ до енергетичних ресурсів – позбавляє права користуватися енергією, комунальними послугами, всім тим, що є частиною нормального життя.
«Я певен, що ви бачили, як українці швидко відбудовуються, особливо в енергетиці. Коли бувають відключення електроенергії, ми намагаємося відновити теплову та інші види генерації, де це можливо. Наскільки критичною може бути залежність в енергетичному секторі, враховуючи, що ми використовуємо енергію щодня? Саме залежність призводить до того, що такий ресурс як енергія використовують у якості зброї», – підкреслив він.
За словами експерта, Росія вдається до таких інструментів як окупація, шантаж, економічний та політичний тиск, корупційні схеми, купівля об’єктів для виведення їх з експлуатації та фізичне знищення у енергетичному виміри цієї війни. Зокрема, росіяни використали «багато ресурсів, щоб знищити частину українських установок з відновлюваної енергетики».
У свою чергу, Олена Лапенко наголосила, що Африка стала новим полем для російської енергетичної експансії. Вона нагадала, що наприкінці липня навіть відбувся другий Російсько-африканський економічний та гуманітарний форум.
«Ми побачили, що РФ чітко демонструє амбіції на африканському континенті. З 2023 року російський “Росатом” підписав багато меморандумів та угод з африканськими країнами, такими як Малі, Алжир, Південна Фрика, Зімбабве, Марокко, Республіка Бурунді. Усі ці меморандуми та угоди в довгостроковій перспективі стануть новими ядерними проєктами. Така співпраця з Москвою, хоч і вигідна на перший погляд, може мати фатальні наслідки і є першим кроком до політичної залежності від Росії. Росіяни використовують не лише газ, вугілля та нафтопродукти для шантажу різних країн, але й ядерні об’єкти», – сказала експертка в ході зустрічі із журналістами.
За її словами, запровадження санкцій має відбутися щодо всіх компаній у структурі “Росатома”, які безпосередньо не задіяні в обслуговуванні діючих АЕС, постачанні палива та сировини. А російські представники в міжнародних організаціях у сфері енергетики, мають бути усунені зі своїх посад.
Нагадуємо, що вже 12 грудня DiXi Group проведе третій Ukrainian Energy Security Dialogue, темою якого цьогоріч буде стійкість та відновлення енергетичного сектору України. Детальніше – за посиланням.
Дякуємо за організацію та запрошення до участі у зустрічі Міністерству закордонних справ України.