Експерти DiXi Group долучилися до створення Реєстру виробників електроенергії з альтернативних джерел
НКРЕКП вперше опублікувала Реєстр об’єктів електроенергетики та електроустановок споживачів (у тому числі активних споживачів), що використовують альтернативні джерела енергії для виробництва електроенергії. Створення Реєстру стало можливим завдяки участі команди відкритих даних DiXi Group за підтримки проєкту USAID “Прозорість енергетичного сектору”.
Команда проєкту брала участь у розробці бізнес-процесів створення та ведення Реєстру, що включає отримання даних з баз даних НКРЕКП та НЕК “Укренерго”, перевірку їх коректності, систематизацію та формування Реєстру відповідно до вимог. Крім того, фахівці долучилися до удосконалення проєкту постанови щодо затвердження Порядку формування та ведення Реєстру.
“Основною складністю під час створення Реєстру була відсутність коректної інформації зі сторони виробників електроенергії, яка ланцюжком надходить спочатку до обленерго, далі – до “Укренерго”, а потім – до НКРЕКП. Відповідно, кожна розбіжність має бути уточнена у зворотному порядку. Ця точкова робота проводилась по кожному об’єкту генерації та ще наразі триває,” – Оксана Зуєва, старша експертка в сфері відкритих даних DiXi Group.
З Реєстром виробників електроенергії з альтернативних джерел можливо ознайомитись за посиланням. Його публічна версія містить перелік електростанцій, що виробляють електроенергію з альтернативних джерел енергії: енергії сонячного випромінювання, води, вітру, біомаси та біогазу. Для кожного об’єкта генерації зазначено власника, область розташування, назву, тип й підтип генерації та інформацію про схему підтримки виробництва з ВДЕ (наприклад, “зелений” тариф).
Станом на кінець березня 2024 року Реєстр містить інформацію щодо 1 844 об’єктів генерації з ВДЕ, що належать 1 099 ліцензіатам. Майже три чверті об’єктів – це сонячні електростанції, 11% – об’єкти гідрогенерації, 4% – когенераційні установки, що працюють та біомасі та біогазі та менше 1% – біомасові ТЕС та ТЕЦ.
Згідно даних Реєстру, близько половини усіх електростанцій з ВДЕ розташовані у 6 областях: Вінницькій (160 станцій), Запорізькій (155), Миколаївській (153), Івано-Франківській (152), Хмельницькій (148) та Дніпропетровській (142). Найменше – у Луганській (2), Волинській, Сумській та Донецькій (по 9 станцій в кожній області). Слід зазначити, що у Реєстрі можуть міститися об’єкти, які перебувають на тимчасово окупованих територіях після 24.02.2022 року, адже постановою НКРЕКП не врегульовано яким чином такі електростанції повинні бути зазначені або зовсім виключені з Реєстру.
Опублікована версія Реєстру є скороченою, оскільки під час дії воєнного стану доступ до частини інформації обмежено. Повна версія Реєстру у розпорядженні НКРЕКП містить більшу кількість даних у більш деталізованому вигляді, зокрема щодо встановленої потужності об’єкта, точного розташування, мережі, до якого під’єднано об’єкт тощо. Крім того, з липня поточного року до Реєстру також буде включено активних споживачів, з жовтня – інших споживачів.
“Ми раді зробити свій внесок у запровадження системи гарантій походження “зеленої” електроенергії в Україні, адже створений Реєстр слугуватиме складовою Реєстру гарантій походження електроенергії з ВДЕ. Наявність гарантій походження дозволить українській генерації та експортерам електроенергії підтвердити її “зелене” походження, а українському бізнесу – підвищити цінність своїх товарів, вироблених з чистої енергії. Крім того, ми переконані, що це сприятиме розвитку відновлюваної енергетики, навіть в умовах війни,” – додала Оксана Зуєва.