Експертка DiXi Group проаналізувала розкриття УРП на засіданні БГЗО
Аналіз ситуації із розкриттям видобувних контрактів в Україні та світі презентувала 6 липня під час засідання Багатосторонньої групи зацікавлених осіб (БГЗО) менеджер зі сталого розвитку DiXi Group Ольга Полуніна.
У своєму виступі вона звернула увагу на важливі питання, що постають сьогодні навколо оприлюднення видобувних контрактів (УРП). Зокрема, вона розповіла про порушення термінів оприлюднення, про відсутність номеру УРП (зазначено лише у витязі щодо Софіївської ділянки). Також у жодному із 7 витягів УРП в повній мірі не розкрито інформацію щодо складу витрат, що підлягають відшкодуванню компенсаційною продукцією. За жодною ділянкою немає відомостей про зобов’язання щодо сплати екологічного податку та плати за землю. Умови щодо справляння платежів у більшості УРП розкриті обмежено.
“Найбільш повно інформація розкрита по Софіївській ділянці, і найменше – по Угнівській. Відмінності в оприлюдненні свідчать про те, що законодавством недостатньо чітко визначені вимоги до розкриття цієї інформації, суб’єкти розкриття інформації трактують вимоги Закону по-різному, – підсумувала Ольга Полуніна. – Окремі аспекти, такі як порядок справляння платежів, програми робіт, соціальні зобов’язання висвітлені недостатньою мірою, попри чіткі вимоги Закону «Про забезпечення прозорості у видобувних галузях».
Серед нагальних рекомендацій, озвучених експертом, – прискорення розгляду та прийняття Верховною Радою законопроєкту № 3790 щодо прозорості у видобутку.
Міністерству енергетики необхідно деталізувати зобов’язання держави в рамках низки УРП щодо сприяння інвестору та його підрядникам у наданні будь-яких дозволів. Важливо винести на публічне обговорення питання можливості продажу інвестором всієї прибуткової продукції та отримання належної державі частки прибуткових вуглеводнів у грошовому еквіваленті, а також пов’язані з цим ризики для держави. Необхідно забезпечити уточнену публікацію істотних умов, витягів з УРП.
Також під час засідання БГЗО Ольга Полуніна зробила огляд міжнародного досвіду з відкриття УРП.


БГЗО створена з метою імплементації Ініціативи щодо забезпечення прозорості у видобувних галузях (ІПВГ).
ІПВГ є незалежним та добровільно підтримуваним на міжнародному рівні стандартом, який впроваджується у понад 50 країнах світу, включаючи Україну. Для імплементації цього стандарту та на виконання Угоди про асоціацію з ЄС в частині звітності видобувних компаній (Директива 2013/34/ЄС), у 2018 році прийнято Закон «Про забезпечення прозорості у видобувних галузях». Наразі у Верховній Раді розглядається законопроєкт №3790, який покликаний сприяти збільшенню прозорості галузі та впровадженню антикорупційних підходів, у т.ч. через вимоги щодо розкриття контрактів у сфері видобутку.
.