Ефективний енергоменеджмент та фінансування проєктів – ключові чинники підвищення енергоефективності українських громад | DiXi Group
DiXi Group Logo
www.upscalerolex.to
logo
08.08.2024

Ефективний енергоменеджмент та фінансування проєктів – ключові чинники підвищення енергоефективності українських громад 

 

Про те, як зробити українські громади енергоефективними, генеральна менеджерка у сфері сталого розвитку DiXi Group Вікторія Коваленко розповіла під час онлайн заходу «РішенняХаб: Екологічна відбудова України», організованого виданням “Рубрика” спільно з медіамережею “Вікно Відновлення”.  

За словами експертки, в Україні є достатньо прикладів реалізації громадами успішних енергоефективних проєктів. Але для того, аби масштабувати результати, громади повинні, в першу чергу, створити ефективну систему енергоменеджменту та отримати фінансування для реалізації енергоефективних заходів. 

Водночас, без регіональних проєктів не можна здійснювати масштабну політику з енергоефективності на рівні країни. Тому підтримка громад у їхньому прагненні підвищити власну енергоефективність повинна бути одним з ключових напрямків діяльності держави, міжнародних інституцій, громадських, науково-дослідних організацій та експертного середовища, переконана генеральна менеджерка у сфері сталого розвитку DiXi Group.

“Питання енергоефективності сьогодні надважливе для нашої країни, зважаючи на умови в яких ми живемо: війну та масові відключення електроенергії. Енергоефективність не лише напряму впливає на клімат, призводить до зменшення викидів вуглекислого газу, зменшення енергетичного споживання, вона сприяє енергетичній безпеці та енергонезалежності, як кожної окремої громади, так і країни загалом, — коментує Вікторія Коваленко. — Ключовим у впровадженні заходів із енергоефективності є енергоменеджмент. Така служба повинна бути в кожній громаді. Енергоменеджмент – це не тільки розробка та впровадження заходів з енергоефективності, це також пошук фінансових механізмів”.

У своєму виступі Вікторія Коваленко наголосила на тому, що в Україні повністю підготовлена та ухвалена законодавча база з енергоефективності, яка дозволяє українським громадам упроваджувати та реалізовувати енергоефективні реформи. Мова насамперед про закони України: «Про енергетичну ефективність», «Про енергетичну ефективність будівель», «Про внесення змін до деяких законів України щодо створення умов для впровадження комплексної термомодернізації будівель» «Про Фонд енергоефективності», «Про запровадження нових інвестиційних можливостей, гарантій прав та законних інтересів суб’єктів господарювання для масштабної енергомодернізації», Національний план дій з енергоефективності до 2030 року,  Національного плану з енергетики та клімату та низку інших нормативно правових актів.

 

Окремо та детально експертка проаналізувала найактуальніше питання для більшості українських громад – фінансування проектів з енергоефективності. За її словами, сьогодні в країні діє низка програм, які дозволяють отримати фінансування для реалізації проєктів із зеленого відновлення та енергоефективності, а саме: ESCO-механізм, Фонд декарбонізації, Доступні кредити 5-7-9%, Гранти громадам на сонячні електростанції (ГО «Екоклуб», від уряду для ОСББ), Програма ЄІБ «Програма з відновлення України», Проєкт GIZ «Енергія сонця для діточок», Програма ЄІБ «Енергоефективність громадських будівель в Україні» але їх недостатньо для комплексного впровадження заходів з енергоефективності на місцях

Як приклад успішної співпраці з українськими громадами, Вікторія Коваленко розповіла про проєкт “Зелене відновлення громад”, який реалізується громадською організацією DiXi Group за підтримки уряду Нідерландів (програма MATRA) та Європейського кліматичного фонду (ECF). У його рамках DiXi Group не лише допомагає 10-ти українським громадам розробити Муніципальні енергетичні плани, а й займається їх інституційним розвитком. 

“У процесі реалізації проєкту ми побачили багато яскравих прикладів впровадження громадами заходів з енергоефективності та реалізації зелених проєктів. Потрібно усвідомлювати, що без регіональних проєктів не можна проводити масштабну політику з енергоефективності на рівні країни. Все йде з громад, і саме з ними потрібно працювати у першу чергу”, – резюмувала Вікторія Коваленко

У заході також взяли участь: 

  • Олексій Василюк, голова правління Української природоохоронної групи UNCG;
  • Павло Кравець, директор FSC Україна;
  • Оксана Миляник, експертка із законодавства ГС “Український Альянс Нуль Відходів”;
  • Костянтин Федоров, комунікаційник;
  • Діана Попфалуші, проєктна менеджерка ГО “Плато”, співавторка екологічного подкасту “Пояснизаеко”

Учасники заходу також обговорили, що Україні варто робити із відходами від руйнації, спричиненої бойовими діями, як адаптувати роботу лісових господарств до наслідків бойових дій, вигідні можливості та приховані ризики відновлення дикої природи після війни, роль державного екоконтролю і доступу громадян до екологічної інформації, розвиток екологічного активізму як важливої складової екологічного відновлення країни.     

Наші платформи

https://ksep.energy/

Незалежний центр підвищення кваліфікації у сфері енергетики

http://ua-energy.org/

Інформаційно-аналітичний ресурс є унікальною платформою для інформування та обговорення основних подій української та міжнародної енергетики.

http://eiti.org.ua/

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні

Наші платформи

https://ksep.energy/

Незалежний центр підвищення кваліфікації у сфері енергетики

http://ua-energy.org/

Інформаційно-аналітичний ресурс є унікальною платформою для інформування та обговорення основних подій української та міжнародної енергетики.

http://eiti.org.ua/

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні