Обговорили світові виклики та можливості для України у декарбонізації, СОР26 та “зеленій” економіці | DiXi Group
DiXi Group Logo
www.upscalerolex.to
logo
13.04.2021

Обговорили світові виклики та можливості для України у декарбонізації, СОР26 та “зеленій” економіці

У онлайн-заході “Дискусія з послами: декарбонізація, СОР26, “зелена” економіка”, організованому Британським посольством та аналітичним центром Dixi Group 9 квітня, взяли участь посли Великої Британії, Італії, представники Європейської комісії, українські урядовці та експерти. Модерувала обговорення президент DiXi Group Олена Павленко.

Під час дискусії розглянули теми COP26 (цілі, очікування, амбіції), гармонізація кліматичної та енергетичної політик, плани дій та національні кліматичні цілі, декарбонізація та енергетичний перехід, „екологізація” економіки України, роль уряду та громадянського суспільства в реалізації кліматичних амбіцій України.

“Ми маємо пам’ятати, що зміна клімату — це найбільший виклик, з яким стикнулося людство у довгостроковій перспективі і який вимагає від нас негайних дій, – сказала надзвичайний і повноважний посол Великої Британії в Україні Мелінда Сіммонс. – У 2020 був мій перший рік в Україні, я побачила рекордні температури, повені та пилові бурі, ті ефекти, які все це мало на життя людей”, – сказала Сіммонс.

За її словами, Україна — не єдина країна, яка має такі проблеми, виклики довкілля — одна з найбільш ключових тем для Великої Британії і вона обговорюватиметься на цьогорічній конференції СОР26, що пройде у Глазго.

“Дуже приємно бачити, що Україна перебуває на своєму шляху, щоб зробити відношення до клімату сталим. Це все про дії влади, бізнесу, суспільства”, – додала Мелінда Сіммонс.


Посол Італії П’єр Франческо Дзадзо під час виступу відзначив, що Італія разом із Великою Британією активно працюватиме над проведенням конференції в Глазго.

«Ця конференція безпосередньо відбудеться в Глазго, а Італія в Мілані проводитиме так звану pre-СОР26. Це підготовча зустріч міністрів, яка традиційно проходить за місяць до конференції. Її ціллю буде запропонувати можливість неформально обговорити головні політичні аспекти, і, таким чином, це стане кроком до успішного проведення СОР26. В рамках Великої двадцятки та СОР26 ми зможемо прийняти важливі рішення для того, щоб сприяти сталому розвитку, швидкому відновленню після пандемії та покращенні здоров’я нашої планети», − підсумував Франческо Дзадзо.

Посол Великої Британії з СОР26 Джанет Роган зазначила, що зараз зусилля та дотації по боротьбі з кліматом недостатньо ефективні.

«Ми розуміємо, що складно знайти засоби для боротьби, особливо для економік, що розвиваються, та економік, які й так постраждали від зовнішніх обставин: наприклад, від конфліктів. Ми знаємо, що економічний вплив від COVID-19 надзвичайний, але в 2021 році ми повинні продовжувати боротьбу та рухатися разом», – відзначила Д. Роган.

Цьогорічна конференція ООН, присвячена проблематиці зміни клімату (СОР26) матиме виключне політичне значення для “зеленої” трансформації на загальносвітовому рівні. Про це під час дискусії наголосила віцепрем’єр-міністр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Ольга Стефанішина.

“Україна є однією з тих країн, яка серйозно ставиться до майбутнього саміту СОР26, що відбудеться у Глазго. Ми вважаємо, що цьогорічний СОР26 матиме виключне політичне значення, адже питання “зеленої” трансформації, “зеленої” економіки, кліматичних амбіцій сьогодні стало загальносвітовим. Ми бачимо відновлення ролі США та кліматичної активності у цьому процесі; системну політику, яка запроваджується на рівні Європейського Союзу, Європейський “зелений” курс. Навіть країни НАТО і генеральний секретар НАТО визначає питання зміни клімату як одне з важливих питань екологічної безпеки. Тому ми вбачаємо надзвичайно важливий політичний контекст у цьогорічному СОР26″, – сказала О. Стефанішина.

Виконувач обов’язків міністра енергетики Юрій Вітренко під час дискусії висловився за якнайшвидшу відмову від виробництва енергії з вугілля, але вважає це за можливе за умови розвитку систем накопичення енергії (СНЕ).

“Ми маємо виводити вугілля, оскільки його використання є джерелом великих викидів СО2, але і застосовувати нові технології, більш економічно виправдані”, – зазначив Ю.Вітренко.

Провідні держави світу націлились на «зелене» відновлення в часи пандемії COVID-19, Україні також варто звернути увагу на кращі практики. На це звернув увагу під час виступу директор з досліджень DiXi Group Роман Ніцович, презентуючи у рамках заходу спеціальний звіт про найкращі практики та можливості для України.

“За оцінкою, здійсненою DiXi Group у рамках Energy Policy Tracker, з початку пандемії в Україні державна підтримка в галузі декарбонізації, енергоефективності та екологічних заходів зменшилась, а підтримка викопних видів палива навпаки зросла. Це протирічить загальносвітовій тенденції, – відмітив Р.Ніцович. – Все більше країн розглядають розвиток «зеленої» енергетики та скорочення впливу енергосектору на клімат в якості драйвера відновлення, джерела для економічного росту і створення нових робочих місць. Для прикладу, у Німеччині майже 40% «пакету» стимулювання економіки спрямовані на підтримку галузі сонячної та вітроенергетики, промислового виробництва водню, субсидії на електромобілі, заходи з енергоефективності. Великобританія оголосила план «Зеленої промислової революції», що сприятиме пожвавленню економіки за рахунок державних інвестицій та створить близько 250 тис. «зелених» робочих місць”.

Керівник регіонального представництва IFC в Україні, Білорусі та Молдові Джейсон Пеллмар зазначив, що за останній тиждень IFC зробила важливий крок.

«За новим планом, в середньому 35% нашого фінансування буде направлено на боротьбу зі змінами клімату на найближчі 5 років. І це великий крок вперед, порівняно із тим, що було раніше – з 2016 по 2020 рік десь в середньому 26% фінансування було виділено на цей напрямок. В Україні ми будемо акцентувати увагу на приватному секторі», – сказав Джейсон Пеллмар.

У свою чергу міністр-радник Європейської комісії Торстен Воллерт заявив, що наразі перед Україною стоїть великий виклик, пов’язаний з необхідністю модернізації виробництва не лише для подолання кліматичних проблем, а й задля власного конкурентоспроможного майбутнього. Він додав, що в рамках Європейського “зеленого” курсу Україна могла б визначити собі за мету стати експортером “зеленої” енергії, оскільки має для цього гарний потенціал.

Проведення заходу стало можливим завдяки фінансовій підтримці Уряду Великої Британії в рамках проекту «Просування “зеленого” відновлення як способу подолання кризи в Україні». Погляди, висловлені в цій публікації, належать авторам і можуть не збігатися з офіційною позицією Уряду Великої Британії.

Переглянути відеотрансляцію дискусії.

Наші платформи

https://ksep.energy/

Незалежний центр підвищення кваліфікації у сфері енергетики

http://ua-energy.org/

Інформаційно-аналітичний ресурс є унікальною платформою для інформування та обговорення основних подій української та міжнародної енергетики.

http://eiti.org.ua/

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні

Наші платформи

https://ksep.energy/

Незалежний центр підвищення кваліфікації у сфері енергетики

http://ua-energy.org/

Інформаційно-аналітичний ресурс є унікальною платформою для інформування та обговорення основних подій української та міжнародної енергетики.

http://eiti.org.ua/

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні