Для підтримки ВДЕ необхідно використовувати усі наявні можливості - DiXi Group | DiXi Group
DiXi Group Logo
www.upscalerolex.to
logo
20.04.2021

Для підтримки ВДЕ необхідно використовувати усі наявні можливості – DiXi Group

Круглий стіл «Стале фінансування “зеленої” енергетики. Нові підходи в ЄС та ситуація в Україні» провів 20 квітня у онлайн-форматі аналітичний центр DiXi Group.

Під час заходу обговорили діючі інструменти підтримки ВДЕ, а також особливості та перспективи впровадження в Україні нових механізмів ЄС з фінансування «зелених» проєктів, природоохоронних заходів і проєктів з декарбонізації. Також під час обговорення була висловлена позиція уряду щодо підтримки ВДЕ у тому числі ініціатив законодавчих та регуляторних, які перебувають у порядку денному. Розглянули і питання системності підходу у рамках Європейського зеленого курсу до питань декарбонізації, охорони довкілля, скорочення викидів, посилення енергоефективності.

У рамках заходу експерти DiXi Group презентували дослідження «Новий механізм ЄС з фінансування ВДЕ: можливості для України». У документі розглянуті механізми фінансування відновлюваної енергетики ЄС, позиції стейкхолдерів, проаналізована ситуація в Україні з підтримки ВДЕ, перспективи цільового фінансування декарбонізації в енергетиці країни, надані рекомендації уряду та міністерствам.

Україна може розглянути можливість приєднання до нового механізму фінансування ВДЕ, який впроваджується у Європі. Він стосується підтримки технологій у секторах електроенергетики, опалення/охолодження та транспорту. Особливістю нового механізму є те, що він не передбачає прямого зв’язку чи переговорів між країнами.

“У рамках ЄЗК у вересні минулого року було створено новий механізм фінансування ВДЕ задля кращої підтримки, а також заохочення більшого використання чистої енергії у країнах ЄС, – відзначила під час презентації експертка проєкту “Сприяння участі України у Європейському зеленому курсі у сферах енергетики та довкілля” Альона Корогод. – Загалом механізмом передбачається трансфер статистики ВДЕ за певне фінансування. На певну ВДЕ статистику і зарахування її у власні цілі, якщо існує така необхідність, країні ЄС можуть оплачувати реалізацію проєктів інші держави. Ці проєкти реалізуються через тендер, де обираються найбільш економічно вигідні або найбільш інноваційні. Таким чином більша частка ВДЕ досягається шляхом менших фінансових вкладень”.

Заступник Голови Держенергоефективності у своєму виступі Юрій Шафаренко розповів про законодавче стимулювання розвитку відновлюваної енергетики та перспективи фінансування “зелених” проєктів.

“Потрібно робити акцент на розвитку біоенергетики, також ВДЕ в транспорті. Держенергоефективності спільно зі стейкхолдерами розробило ряд проєктів, які дають можливість сприяти саме цьому. Зокрема законопроект щодо біопалива, вирощування енергокультур, розвитку біометану, – повідомив Ю. Шафаренко. – Україна також долучається до розвитку водневих технологій. Є надія, що Україна буде однією з лідируючих країн у цій сфері, і дасть залучити додаткові інвестиції.”

Голова правління Ресурсно-аналітичного центру «Суспільство і довкілля» Наталія Андрусевич під час виступу зупинилась на можливості фінансування природоохоронних заходів і проєктів з декарбонізації в Україні.

Також до дискусії долучились народні депутати, представники громадського сектору та профільних об’єднань – платформи для інвестицій в енергетику GetMarket, Європейсько-українського енергетичного агентства, НАК “Нафтогаз”.

Учасники обговорили досвід сусідніх країн, зокрема Польщі. Згадали певні інструменти та можливості, які існують, до яких Україні варто приєднатися, щоб знаходити кошти на розвиток «зеленої» енергетики,  на декарбонізацію в цілому.

Підбиваючи підсумки обговорення, директор з досліджень DiXi  Group Роман Ніцович відзначив, що потрібно використовувати усі наявні можливості, які існують –  і державні, і приватні, і міжнародну допомогу.

«Необхідно розв’язувати проблеми, які існують на ринку, звертати увагу не тільки на генерацію електроенергії, але й на сектори опалення та транспорту, тому що вони також є суттєвими джерелами забруднення чи викидів, і мають великий потенціал для декарбонізації», – сказав Р. Ніцович.

Переглянути трансляцію заходу.

Захід організовано за підтримки Європейського Союзу та Міжнародного Фонду «Відродження» в межах грантового компоненту проєкту EU4USociety. Матеріали заходу відображають позицію авторів і не обов’язково відображають позицію Міжнародного фонду «Відродження» та Європейського Союзу.

Наші платформи

https://ksep.energy/

Незалежний центр підвищення кваліфікації у сфері енергетики

http://ua-energy.org/

Інформаційно-аналітичний ресурс є унікальною платформою для інформування та обговорення основних подій української та міжнародної енергетики.

http://eiti.org.ua/

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні

Наші платформи

https://ksep.energy/

Незалежний центр підвищення кваліфікації у сфері енергетики

http://ua-energy.org/

Інформаційно-аналітичний ресурс є унікальною платформою для інформування та обговорення основних подій української та міжнародної енергетики.

http://eiti.org.ua/

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні