DiXi Group провів експертне обговорення щодо реформи промислового забруднення в умовах війни
Необхідність “зеленого” відновлення різних секторів промисловості – це одна з центральних тем для відбудови України і подальшого її долучення до ЄС. Саме тому 5 жовтня DiXi Group зібрав експертів для обговорення результатів дослідження потенційного впливу впровадження Директиви 2010/75/ЄС.
Особливу роль в питаннях реформування відіграє проведення оцінки впливу під час прийняття нового законодавства, зазначила відкриваючи захід президентка DiXi Group Олена Павленко.
“Якщо ми хочемо зробити відновлення України успішним кейсом, необхідно зробити оцінку впливу реально і регулярно практикуючою традицією для багатьох секторів”, – відмітила вона.
Дві ключові зміни вплинули на реформу промислового забруднення. Війна внесла свої корективи в потужності промисловості і її спроможність модернізуватися. Також Україна отримала статус кандидата на вступ до ЄС.
“Відтепер ми маємо змінити ставлення до виконання європейського екологічного законодавства і незважаючи на виклики війни, мобілізувати зусилля для імплементації Директиви 2010/75/ЄС”, – зауважила менеджер сталого розвитку DiXi Group Ольга Полуніна під час презентації результатів дослідження.
Дослідження охопило не лише енергогенерацію, а й виробництво коксу і нафто-, газопереробку. Вугільні ТЕС та ТЕЦ України займають 1 місце в Європі за шкідливими викидами, відповідно реформа промислового забруднення є необхідністю для покращення довкілля і стану здоров’я українців.
Задля законодавчого забезпечення реформи була прийнята Концепція реалізації державної політики у сфері промислового забруднення, яка передбачала прийняття профільного законодавства до кінця 2021 року. На сьогоднішній день більшість запропонованих законопроєктів відхилені, а сама реформа зустрічала супротив бізнесу ще до початку війни.
В рамках дослідження було запропоновано 3 сценарії реалізації реформи у сфері запобігання промислового забруднення: консервативний, базовий та оптимістичний.


Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України надає перевагу оптимістичному сценарію реалізації реформи промислового забруднення.
“Ми є оптимістами і вважаємо, що до кінця поточного року буде прийнято відповідний законопроєкт 6004-2, який ми підтримуємо”, – таку думку під час обговорення висловила Вікторія Киреєва, директор департаменту запобігання промисловому забрудненню Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України.
“Фінансовий чинник не може бути ключовим при виборі сценарію, адже життя і здоров’я населення, безпечне довкілля та стабільність енергетичного сектору мають бути більш пріоритетними за економічні вигоди”, – відмітилаа аналітик проєкту DiXi Group Олена Агапова.
“Зелене економічне зростання стоїть сьогодні поряд із питаннями військової та енергетичної безпеки”, – додала Світлана Сушко, заступниця директора Команди підтримки реформ при Міністерстві захисту довкілля та природних ресурсів України.
Ознайомитись з резюме презентованого дослідження
Публікацію підготовлено завдяки підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) в рамках проєкту USAID «Прозорість енергетичного сектору», який виконує ГО «ДІКСІ ГРУП». За зміст інформації несе виключну відповідальність ГО «ДІКСІ ГРУП», він не обов’язково відображає погляди USAID або Уряду Сполучених Штатів.