Залучення якісних інвесторів в український нафтогазовий сектор | DiXi Group
DiXi Group Logo
www.upscalerolex.to
logo
29.07.2019

Залучення якісних інвесторів в український нафтогазовий сектор

 

Цього року уряд виставив на конкурс з укладення угоди про розподіл продукції (УРП) нафтогазову ділянку “Дельфін” на шельфі Чорного моря. За два місяці збору заявок надійшло всього чотири пропозиції – від Caspian Drilling International Ltd., Frontera, Trident Black Sea та ПрАТ “Укрнафтобуріння”. Міжвідомча комісія не могла визначитись з переможцем конкурсу, поки азербайджанська Caspian Drilling International Ltd. не відкликала свою заявку. Після цього переможцем оголосили Trident Black Sea, що належить колишньому депутату російської Думи Іллі Пономарьову.Результати конкурсу на розробку “Дельфіну” розкритикувала Асоціація газовидобувних компаній України. А прем’єр-міністр Володимир Гройсман заявив, що запропонує провести конкурс заново, оскільки розраховував на більш представницький та конкурентний конкурс. 

То як варто шукати надійних інвесторів у газовидобувному секторі?

Основні характеристики, на які варто звернути увагу, коли держава заключає угоду з інвестором на 50 років.

 

  • Тривалість конкурсу  

Якщо ми хочемо іноземних інвесторів на ділянку, до них треба “добігти”. Будемо чесними – до нас у довгій черзі поки не стоять. У червні, під час конференції в Парижі, я запитала Anglo American, чи вони розглядали колись Україну. “Та якось не задумувались, не знаю, чому”, – відповів представник.

  • Інформація про ділянку 

Чим більше інформації, тим чіткіше розумітиме компанія, що треба робити і наскільки приваблива пропозиція. Тим кращою буде і заявка. Такі матеріали готували Держгеонадра і Асоціація видобувних компаній, але їх треба випускати більше і поширювати далі.

  • Прозорість і публічність процесу 

Справедливо сказати, що цей конкурс був доступним для зовнішніх експертів, Міністерство енергетики дало безперешкодний доступ до всіх заявок. Були деталі, коли когось колись забували поінформувати про засідання, але це можна легко виправити. Принцип відкритості має бути дотриманий надалі.

  • Критерії оцінки

Оцінка також має засновуватись на тому, що потрібно уряду в першу чергу: Гроші від розподілу продукції? Бонус на першому етапі? Швидкість вкладених інвестицій і отримання перших результатів? Усе відразу отримати неможливо, треба виставляти пріоритети.

Стратегічніше дати інвестору вкластись (оцінювати розмір інвестицій і зобов‘язання по бурінню), але добиватись максимально вигідної частки по розподілу продукції для держави. Тактичніше, коли треба негайно гроші, дивитись на бонуси, але тоді ця частина дуже часто може спрямовуватись не в бюджет, а в чиїсь кишені.

  • Переговорна позиція уряду 

Іти на переговори з компанією, яка уклала вже багато аналогічних договорів, треба підготовленим. По інший бік столу будуть сидіти юристи і переговорники з багаторічним стажем, з нашого – новачки. Для цього треба мати вже в руках сформовану позицію по “червоних лініях”, ідеально – модельну угоду, по якій вести переговори.

 

Олена Павленко
Президент DiXi Grouр

Наші платформи

https://ksep.energy/

Незалежний центр підвищення кваліфікації у сфері енергетики

http://ua-energy.org/

Інформаційно-аналітичний ресурс є унікальною платформою для інформування та обговорення основних подій української та міжнародної енергетики.

http://eiti.org.ua/

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні

Наші платформи

https://ksep.energy/

Незалежний центр підвищення кваліфікації у сфері енергетики

http://ua-energy.org/

Інформаційно-аналітичний ресурс є унікальною платформою для інформування та обговорення основних подій української та міжнародної енергетики.

http://eiti.org.ua/

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні