Через рік у росії банально можуть закінчитися гроші, — Олена Павленко   | DiXi Group
DiXi Group Logo
en
www.upscalerolex.to

за період

logo
Головна » Новини » Через рік у росії банально можуть закінчитися гроші, — Олена Павленко  
22.02.2023

Через рік у росії банально можуть закінчитися гроші, — Олена Павленко  

Попри те, що минулий рік був дуже прибутковим для росії, 2023 рік фінансово буде дуже проблематичним. Про це в ході експертної панельної дискусії «EU sanctions on Russian fossil fuels: strengthening enforcement and closing loopholes» розповіла Олена Павленко, президентка аналітичного центру DiXi Group.

«minus volume, plus price» – так виглядає формула, за якою росія впливала на ціну, знижуючи об’єми постачання газу. Така стратегія у минулому році забезпечувала надприбутки державі-агресору. Але у поточному році тенденція може бути протилежною. Як тільки європейські країни знайшли заміну російському газу, ціни на газ упали більше ніж в три рази», — зазначила Олена Павленко.

За словами експертки, такий самий тренд спостерігається і у нафтовій галузі. Коли Росія спробувала застосувати свою формулу «мінус обсяг, плюс ціна» на ринку нафти, вона не спрацювала. Ринок майже не відреагував на нещодавні заяви уряду рф про скорочення видобутку нафти до 500 тис. барелів на добу. 

«Це означає, що ЄС і Велика сімка  можуть продовжувати знижувати прайс-кепи на російську нафту і не боятися шоку, який виник на початку минулого року. Подальше зниження цін на російську нафту буде значно болючішим для російської економіки. І якщо ЄС хоче завершити війну якнайшвидше, тоді зниження прайс-кепів має продовжуватися», — додала Олена. 

На початку осені уряд рф зобов’язав Газпром платити спеціальний податок — 417 млрд рублів для покриття зростаючого дефіциту бюджету. І це сталося ще до початку запровадження ЄС прайс-кепів. Ефект від їх запровадження став дуже помітним. У січні 2023 року дефіцит бюджету склав 25 млрд дол. – це майже 60% річного дефіциту бюджету. Податкові надходження від продажу газу і нафти впали на 46%, а неенергетичні доходи – більше ніж на 20% за 2022 рік. Водночас, суттєво виросли видатки – росія фінансує війну, а це вимагає багато грошей.

«Зверніть увагу: росія формувала бюджет, відштовхуючись від ціни на нафту 70 дол. за барель, а вже у січні вона торгується на рівні 50 дол. Тобто, якщо взяти до уваги результати першого місяця і ще додати до них результати санкцій на нафтопродукти, стає очевидним, що росія закінчить рік із величезною дірою у бюджеті, яка значно перевищить офіційний прогноз. Експерти прогнозують, що дефіцит складе 70-80 млрд дол. Якщо санкційний тиск проти росії продовжиться, то резервів їй вистачить на рік, або трохи більше. У неї просто може не залишитися грошей», — сказала Олена Павленко.

Новини

Наші платформи

https://ksep.energy/

Незалежний центр підвищення кваліфікації у сфері енергетики

http://ua-energy.org/

Інформаційно-аналітичний ресурс є унікальною платформою для інформування та обговорення основних подій української та міжнародної енергетики.

http://eiti.org.ua/

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні

Наші платформи

https://ksep.energy/

Незалежний центр підвищення кваліфікації у сфері енергетики

http://ua-energy.org/

Інформаційно-аналітичний ресурс є унікальною платформою для інформування та обговорення основних подій української та міжнародної енергетики.

http://eiti.org.ua/

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні