Більшість зі стратегій щодо вугільної галузі не були виконані – аналіз DiXi Group
Експерти DiXi Group проаналізували ефективність державних видатків на реструктуризацію вугільної галузі впродовж 2015-2020 років.
Результати аналізу були представлені в ході онлайн-заходу 4 грудня.
Було використано 8 індикаторів оцінки ефективності, повідоми під час презентації дослідження експерт проєкту Сергій Балан.
“На сьогодні вугільна промисловість України перебуває у критичному стані. А підхід уряду до реструктуризації вугільних підприємств включав переважно економічний аспект – обсяг видобутку вугілля і його прибутковість”, – сказав Балан.
На думку експертів, оцінка ефективності державних видатків на реструктуризацію вугільної галузі впродовж 2015-2020 років свідчить, що уряд “постійно завищував цільові показники, досягнення яких вимагало додаткових обсягів фінансування”. З цих причин не була реалізована чинна Концепція реформування та розвитку вугільної промисловості на період до 2020 року.
“Виявлено слабку кореляцію між обсягами фінансової державної підтримки вугільної галузі протягом 2015-2019 років та обраними індикаторами ефективності. Обсяги та напрямки бюджетного фінансування вугільної галузі впродовж останніх років не повною мірою відповідали програмним і стратегічним документам. А основна частина коштів спрямовувалася на покриття заборгованості з виплати заробітної плати державних вуглевидобувних підприємств”, – підсумували експерти.
На основі здійсненого аналізу експерти DiXi Group підготували рекомендації як можна оптимізувати бюджетне планування у вугільній галузі.
Повний текст дослідження буде опублікований на нашому сайті найближчим часом. Запис презентації можна переглянути на Facebook-сторінці DiXi Group.
Аналіз виконано у вересні-листопаді 2020 року за підтримки Фонду ім. Гайнріха Бьолля, Бюро Київ (Україна) в рамках проєкту “Бюджетні аспекти державної політики із закриття вугільних шахт”.
Метою проєкту є проведення неупередженого аналізу ефективності витрат державного бюджету у 2015-2020 роках, спрямованих на реструктуризацію вугільних підприємств, та привернення уваги громадськості та ключових зацікавлених сторін до залежності вугільної галузі від державних субсидій з метою підвищення соціальної прийнятності поступової відмови від вугілля та обґрунтування необхідності переходу на “зелену” енергію.