Антикорупційна діяльність, енергетичний перехід, гендерні та екологічні аспекти: основні зміни та рекомендації до оновленого Стандарту ІПВГ 2023
29 січня відбувся онлайн-захід “”Еволюція Стандартів: презентація оновленого Стандарту ІПВГ 2023″. Захід модерувала генеральна менеджерка з організації консультативних послуг у сфері сталого розвитку DiXi Group Вікторія Коваленко.
Відкриваючи захід президентка DiXi Group Олена Павленко відзначила, що Україна може вважатися однією з найпрогресивніших країн світу щодо імплементації Стандарту Ініціативи прозорості видобувних галузей (ІПВГ).
“Ми імплементуємо Стандарт вже більше 10 років. Тож увесь попередній досвід як успіхів, так і помилок дозволить імплементувати наступні Стандарти легше та швидше, починаючи від законодавства і завершуючи рішеннями, прийнятими багатосторонньою робочою групою”, – зазначила очільниця аналітичного центру.
З її слів, для успішної імплементації ІПВГ в Україні найважливішою є співпраця всіх стейкхолдерів – уряду, компаній та громадськості.
Окрім того, оскільки Стандарт ІПВГ 2023 вимагатиме чергових змін до законодавства, “це також означатиме необхідність формування нової коаліції для ухвалення змін до Закону “Про забезпечення прозорості у видобувних галузях”. І тут ми потребуватимемо не тільки юридичного супроводу, але і підтримки в інформаційній роботі, адвокації, комуніації з нашими партнерами та стейхолдерами на центральному і регіональному рівні, для донесення необхідності запровадження тих чи інших вимог нового Стандарту 2023 ”.
Частина норм Стандарту ІПВГ 2023 в Україні вже працює. Зокрема, українським законодавством передбачена необхідність публікації фінансової звітності компаній за міжнародними стандартами, де відображається рівень операційних та капітальних витрат, а також доходи компаній; проводиться перевірка суб’єктів господарювання по типу “due diligence”; компанії надають інформацію про видобуток за окремими проєктами (спецдозволами).
Заступниця міністра енергетики України Світлана Гринчук у своїй промові наголосила:
“Гарний знак, що ми розпочинаємо цей рік із обговорення впровадження нового Стандарту Ініціативи. Попереду багато роботи. Потрібно вносити зміни до існуючого законодавства, створювати нові можливості для впровадження документу, покращувати і забезпечувати функціонування Порталу ІПВГ і його узгодження з іншими реєстрами та порталами центральних органів виконавчої влади”, – зазначила заступниця міністра.
За словами Світлани Гринчук, імплементація нового Стандарту стане додатковим інструментом досягнення цілей щодо зеленого переходу та декарбонізації, зокрема визначеними Енергетичною стратегією до 2050 року.
“Маю надію, що Україна швидше за інші країни продемонструє свої наміри запровадити абсолютно відкриту, прозору ситуацію щодо видобувної галузі і розвитку енергетики загалом. Та зробимо акцент на відновлюваній енергетиці”, – сказала вона.
Заступниця міністра також пригадала, що під час останньої Конференції ООН зі зміни клімату в Дубаї, Україна була серед країн, які підтримали глобальні зусилля країн щодо потроєння потужностей відновлювальної енергетики та підвищення енергоефективності. Впровадження вимог Стандарту 2023, на її переконання, дозволить продемонструвати поступ у цьому напрямку.
Експертка проєкту “Прозорість енергетичного сектору” та аналітикиня DiXi Group Олена Агапова презентувала основні напрямки Оновленого Стандарту та рекомендації для його імплементації (презентація доступна за посиланням).
“В цілому зміни, які відбулися, стосуються чотирьох ключових напрямків – це антикорупційна діяльність, енергетичний перехід, гендерні, соціальні та екологічні аспекти, а також збір доходів і прозорість контрактів. Вимоги Стандарту 2023 набудуть чинності у 2025 році, а у 2026 Україну чекає валідація за новими умовами”, – розповіла вона.
В антикорупційній діяльності, Стандарт 2023 року вимагає від компаній розкриття політик у сфері протидії корупції. Також очікується, що до компаній, які входять до складу багатосторонньої групи, будуть застосовуватися процедури комплексної перевірки по типу due diligence.
Передбачається, що державні підприємства в обов’язковому порядку будуть розкривати інформацію про свою перевірену фінансову звітність. На додачу держпідприємства заохочуються до розкриття даних про бенефіціарних власників своїх партнерів. Очікується, що частка володіння бенефіціарною власністю буде зменщена до рівня 10% і нижче.
Також є певні зміни бенефіціарної власності для тих осіб, які є політично значущими. Станом на зараз, відповідно до Закону України “Про запобігання корупції”, розробка та затвердження антикорупційних програм є обов’язковою для підприємств державної форми власності, а також тих юросіб, які є учасниками публічних закупівель. Приватні компанії не зобов’язані цього робити.
Нові вимоги щодо енергетичного переходу зобов’язують країн-учасниць ІПВГ розкривати інформацію про вплив на видобувну промисловість державних політик, націлених на енергетичний перехід, у т.ч. даних про державну підтримку видобувних галузей. Сюди відносяться субсидії, гарантії, запровадження особливих прискорених процедур видачі спецдозволів, також висвітлення механізмів розрахунку податку на вуглецеві викиди. Компанії і країни заоохочуються до розкриття інформації про підтвердження запасів корисних копалин, необхідних для зеленого переходу і необхідних дезагрегованих даних про викиди парникових газів. Також очікується, що уряди розкриватимуть свої прогнози щодо рівня доходів від видобутку корисних копалин, особливо тих, які необхідні для енергетичного переходу.
Висвітлення у звітах ІПВГ даних про обгрунтування застосування тих чи інших процедур видачі спецдозволів на користування надрами має бути представлено в обов’язковому порядку. Також це стосується спрощених та прискорених процедур, у разі їх запровадження для критичної або стратегічної сировини.
Гендерні, соціальні та екологічні аспекти в Стандарті ІПВГ 2023 мають також низку нових вимог. Зокрема, передбачається посилена участь громадськості у прийнятті рішень щодо всіх аспектів, що стосуються надрокористування.
Стандарт акцентує увагу на розкритті інформації про особливості проведення компаніями консультацій із громадськістю, вимагає розкриття інформації, чи наявна процедура отримання добровільної попередньо інформованої згоди на етапі ще до отримання ліцензії.
Ще один пункт – це висвітлення дезагрегованих даних про ті переваги і вигоди, які приносять соціальні витрати видобувних компаній жінкам та маргіналізованим групам населення. Стандарт також передбачає обов’язкове розкриття детальних даних про структуру зайнятості, співвідношення жінок і чоловіків в компаніях, різницю між їх заробітком, інформацію про зайняті посади, у тому числі, керівні.
Країни та компанії відтепер також зобов’язані забезпечувати доступ громадськості до результатів оцінки екологічного, соціального та гендерного впливу. Разом з тим мають розкриватися заходи рекультивації, відновлення природного середовища при виведенні з експлуатації об’єктів видобувної діяльності. DiXi Group рекомендує розкривати інформацію про заходи екологічного та соціального моніторингу, включаючи їх результати.
У контексті збору доходів та розкриття контрактів передбачено відкриття даних про видобуток та експорт із розбивкою за проєктами або операціями. Країни зобов’язані
розкривати інформацію про те, як проводиться контроль та перевіряється достовірність даних про видобуток та експорт, а також про моніторинг витрат компаній.
Під час заходу Директорка з комунікацій та в.о директора з політики ІПВГ, Міжнародного Секретаріату ІПВГ Джоана Джонс звернула увагу аудиторії на три важливі напрямки, які Україні варто взяти до уваги – інформація про доходи, антикорупційна діяльність, залучення територіальних громад.
“Сьогодні ми маємо фантастичну можливість подискутувати про проведений командою DiXi Group аналіз Стандарту 2023, а також про кроки, необхідні Україні на виконання його вимог. Частина роботи вже виконана. І Україна виглядає добре підготовленою до імплементацій Стандарту 2023, незважаючі на поточні виклики”, – резюмувала представниця Міжнародного Секретаріату.
Вона також наголосила, що ІПВГ – це не лише Ініціатива, але також і спільнота практик та закликала ділитися досвідом і переймати його.
Підбиваючи підсумки презентації, її модераторка, генеральна менеджерка з організації консультативних послуг у сфері сталого розвитку DiXi Group Вікторія Коваленко подякувала учасникам і зауважила, що “всі аналітичні напрацювання та рекомендації щодо оновленого Стандарту будуть передані багатосторонній групі ІПВГ”. Вона також наголосила, що наш аналітичний центр буде радий подальшій взаємодії у напрямку імплементації Стандарту ІПВГ 2023 в профільне законодавство України.
Відеозапис заходу можна прослухати за посиланням: https://www.facebook.com/dixiUA/videos/694449362718718
Огляд оновленого Стандарту 2023: https://dixigroup.org/analytic/standart-inicziatyvy-prozorosti-vydobuvnyh-galuzej-ipvg-2023-zminy-ta-rekomendacziyi/