WINTER OUTLOOK 2024/2025: GAS
Аналіз можливих сценаріїв показує, що ризик військових атак або погіршення ситуації на фронті залишається найбільшою загрозою безпеки газопостачання. Всі інші сценарії – зменшення видобутку газу приватними компаніями, яке вже зафіксоване у 2024 році в порівнянні з минулими роками, або зростання споживання газу можуть нівелюватись за рахунок додаткового імпорту і збільшенням видобутку газу державними компаніями.
Одночасно з цим російські атаки на об’єкти, які генерують електричну енергію (частина ТЕС та ТЕЦ, які зруйновані ракетними атаками, використовували газ для виробництва електричної енергії), впливають на споживання газу протягом ОЗП. В попередні роки обсяг газу, необхідний для генерації електричної енергії, сягав 2,5 млрд.куб.м. Такий прогноз опосередковано підтверджується цільовим показником з накопичення газу до ОЗП 2024/2025, встановлений на мінімальному рівні – 13 млрд.куб.м. Минулого року аналогічний показник складав 14 млрд.куб.м.
Ключові показники прогнозу достатності природного газу для проходження ОЗП2024/2025:
Цільовий рівень накопичення газу до ОЗП 2024-2025: 13 млрд куб.м.
Фактичне накопичення станом на 15 жовтня 2024: 12,3 млрд куб.м.
Прогнозований відбір газу на ОЗП 2024-2025: 6,5-7 млрд куб.м.
Поточний щоденний видобуток: 53,5 млн куб.м/доба (+1 млн куб.м порівняно з
минулим роком).
Серед головних викликів для газової системи України залишаються військові загрози, повʼязані з постійними атаками на газову інфраструктуру та можливими пошкодженнями наземних об'єктів підземних сховищ газу. Особливу небезпеку становлять ризики для видобувної інфраструктури. У технічному аспекті існують потенційні складнощі з відбором газу через пошкодження наземної інфраструктури та ризики для компресорних станцій.
Додатковим фактором ризику виступають погодні умови – при тривалих низьких температурахможливе збільшення споживання газу на 5-6%.
Незважаючи на складну ситуацію, спостерігається ряд позитивних тенденцій у газовому секторі України. Відзначається стабільне збільшення власного видобутку газу, що посилює енергетичну незалежність країни. Україна зберігає надійний доступ до імпорту та має можливість брати участь у спільних закупівлях газу. Додатковим фактором оптимізації споживання стало зниження використання газу для виробництва електроенергії, що повʼязано з пошкодженням генеруючого обладнання.
Базовий сценарій розвитку ситуації демонструє помірний оптимізм. Незважаючи на наявні ризики та виклики, Україна має всі передумови успішно пройти опалювальний сезон 2024-2025 років. Очікується, що після завершення сезону в підземних сховищах залишиться близько 6,5-7 млрд куб.м газу. Такий прогноз базується на трьох ключових факторах: стабільному зростанні обсягів власного видобутку, реалізації зваженої політики щодо
імпорту та наявності достатніх запасів газу у сховищах.
Матеріал підготовлено ГО «ДІКСІ ГРУП» за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» у рамках проєкту «Покращення енергетичної безпеки завтрашнього дня». Матеріал відображає позицію авторів і не обов’язково відображає позицію Міжнародного фонду «Відродження».