21.08.2023
Війна росії проти України: енергетичний вимір | DiXi Group Alert – тижневик 21.08.2023
Огляд за 14 – 20 серпня
Резюме
- В осінньо-зимовий період росія має намір продовжити атакувати критичну інфраструктуру України, зокрема енергосистему – ГУР. Агресор накопичує озброєння та проводить розвідку для визначення пріоритетних об’єктів.
- Розвідка фіксує ріст кількості інформаційно-психологічних операцій. Зокрема, в соцмережах рф почали поширювати інформацію про нібито ухвалення рішення щодо підриву Запорізької АЕС, а також про заплановану техногенну катастрофу на Курській АЕС аби звинуватити Україну.
- В.о. голови Держатомрегулювання Олег Коріков хоче почути більш об’єктивну позицію МАГАТЕ стосовно всіх протиправних дій російських окупантів на ЗАЕС.
- В енергосистемі був зафіксований новий літній рекорд споживання. “Укренерго” залучало аварійну допомогу з Румунії (двічі) та Польщі, у період 19:00-22:00 і до 400 МВт. Частою причиною знеструмлень є технологічні порушення та аварійні ситуації.
- Істотно активізувалася торгівля електроенергією на ринку двосторонніх договорів. За їх підсумками індекс на вересень склав 3 880,5 грн/МВт∙год (+10,2% відносно серпня).
- Україна не буде брати участь в переговорах щодо продовження дії транзитних контрактів з росією після 2024 року – міністр енергетики Герман Галущенко.
- Уряд виділив 350 млн грн з резервного фонду для фінансової підтримки операторам ТЕС і ТЕЦ шляхом компенсації відсотків по кредитах на відновлення, ремонт або заміну об’єктів енергетичної інфраструктури.
- Ремонтні роботи виконано від 60% до 80%, в залежності від типу об’єктів, плану відновлення енергосистеми та її підготовки до опалювального сезону – голова правління “Укренерго” Володимир Кудрицький.
- Мінінфраструктури затвердило проєкт нових державних будівельних норм, що встановлює чіткі вимоги до проєктування та будівництва споруд цивільного захисту, а також реконструкції та капітального ремонту вже існуючих.
- Уряд створив міжвідомчу робочу групу з питань підготовки Національного плану з енергетики і клімату.
- Регулятор затвердив зміни до Кодексу систем розподілу щодо приєднання електрозарядних станцій, а також удосконалив положення Кодексу комерційного обліку.
- Після резонансних розслідувань ЗМІ, до Верховної Ради подано проєкт закону про особливості здійснення розрахунків з виробниками за “зеленим” тарифом, генеруючі потужності яких знаходяться на тимчасово окупованих територіях.
- За інформацією журналістів, Державна аудиторська служба виявила в “ОГТСУ” порушень та недоліків на 341,2 млрд грн, в тому числі 82,6 млрд грн фінансових втрат.
- Уряд передав “Укрнафті” три арештовані компанії, які належали російській “Татнєфті”.
- Ядерні регулятори України та Канади підписали меморандум про взаєморозуміння для співробітництва та обміну інформацією.
*Тижневий огляд відображає повну публічно доступну картину в газовому та електроенергетичному секторах, інформує про наслідки атак на інфраструктуру, аварійні ситуації, ремонтні роботи, ядерну та радіаційну безпеку, транзит енергоносіїв територією держави, контрзаходи компаній та уряду в умовах військової агресії росії. Огляд готується на основі проаналізованих повідомлень понад 100 відкритих офіційних першоджерел: міністерств, державних агентств, операторів мереж та енергетичних підприємств.