26.06.2023Війна росії проти України: енергетичний вимір | DiXi Group Alert – тижневик
Війна росії проти України: енергетичний вимір | DiXi Group Alert – тижневикОгляд за 19 – 25 червня
Резюме
- За словами гендиректора “Укргідроенерго” Ігоря Сироти, у підготовці підриву Каховської ГЕС приймали участь російські інженери та енергетики “Русгідро”. Для отримання такого характеру руйнувань потрібно було закласти сотні кілограмів вибухівки у “вразливі” місця.
- Згідно з оцінкою Нацбанку, через руйнування Каховської ГЕС реальний ВВП України скоротиться на 0,2%, максимальні складуть 0,4 млрд дол. у 2023 році та 0,7 млрд дол. у 2024 році.
- Президент Володимир Зеленський заявив, що за інформацією Головного управління розвідки Міністерства оборони, росія розглядає сценарій терористичного акту на Запорізькій АЕС з викидом радіації та завершила
всі підготування. Начальник ГУР МО Кирило Буданов повідомив про мінування російськими військами ставка-охолоджувача ЗАЕС, а також про розміщення начиненої вибухівкою техніки біля 4 із 6 енергоблоків. - Україна надала міжнародним партнерам повну інформацію про загрозу. МЗС випустило заяву із закликом до G7 та ЄС вжити термінових заходів, зокрема запровадити посилені обмежувальні заходи щодо російської атомної галузі. Міністр внутрішніх справ Ігор Клименко повідомив про створення штабів на випадок теракту.
- За оцінками ООН, збитки енергосистеми України – без урахування руйнації Каховської ГЕС – сягнули понад 10 млрд дол. А сама енергетична система залишається надзвичайно уразливою, працюючи з обмеженим запасом міцності. Маневрена потужність постраждала найбільше і зменшилася на 68% (із 14,3 ГВт до 4,6 ГВт), насамперед за рахунок ударів по ТЕС. 42 із 94 найважливіших високовольтних трансформаторів були пошкоджені або знищені.
- Через пошкоджену інфраструктуру виникають технологічні порушення. Зокрема, 21 червня сталася масштабна аварія на лінії електропередачі 330 кВ, внаслідок чого було знеструмлено 268 000 споживачів у Києві та 116 000 – у Київській області. Відбулося також тимчасове роз’єднання міждержавної лінії з
Молдовою. - Також ООН вважає, що Україна не встигне суттєво покращити стан електроенергетики до початку зимового сезону у зв’язку із 6-місячним запізненням у поставці нового обладнання.
- Торги на сегменті ринку двосторонніх договорів електроенергії пов’язані з невизначеністю щодо цінового регулювання, зокрема очікуванням учасників ринку на рішення Регулятора щодо зміни граничних цін (прайс-кепів). Окремі гравці намагались “тестувати” ринок, пропонуючи високі стартові ціни продажу (3 500 грн/МВт∙год і вище), проте попиту на такі пропозиції не було.
- За підсумками Конференції з питань відновлення України у Лондоні (URC 2023):
– ЄС анонсував новий інструмент підтримки, який має на меті покрити 45% фіскального дефіциту і потреб на швидке відновлення;
– ЄБРР сприятиме залученню 600 млн євро для “Укргідроенерго”, “Укренерго”, “Нафтогазу”;
– США анонсували виділення близько 520 млн дол. для відновлення енергосистеми;
– Україна і Великобританія створять Фонд викликів у сфері зелених інновацій InnovateUkraine обсягом 62 млн фунтів;
– започатковано Українську енергетичну ініціативу для прискорення відновлення енергетичного сектору;
– представлено Фонд розвитку України (UDF) як національну фінансову установу розвитку, серед п’яти ключових секторів – енергетика. - Міністр енергетики Герман Галущенко презентував на URC 2023 нову Енергетичну стратегію до 2050 року, за якою інвестиційні можливості складають 383 млрд дол. Ключове завдання стратегії – перетворення України на енергетичний хаб Європи.
- “Оператор ГТС України” отримає п’ять автоматичних газорозподільних станцій вартістю 300 млн грн у межах допомоги від Фонду підтримки енергетики України.
- “Нафтогаз” розпочав примусове стягнення з рф 5 млрд дол. компенсації за збитки та втрачене майно в Криму за рахунок активів, які знаходяться в США. Також уряд погодив умови реструктуризації єврооблігацій “Нафтогазу” зі строками погашення у липні 2022 року та у листопаді 2026 року.
*Тижневий огляд відображає повну публічно доступну картину в газовому та електроенергетичному секторах, інформує про наслідки атак на інфраструктуру, аварійні ситуації, ремонтні роботи, ядерну та радіаційну безпеку, транзит енергоносіїв територією держави, контрзаходи компаній та уряду в умовах військової агресії росії. Огляд готується на основі проаналізованих повідомлень понад 100 відкритих офіційних першоджерел: міністерств, державних агентств, операторів мереж та енергетичних підприємств.