Війна росії проти України: енергетичний вимір – тижневий огляд за 13 – 19 листопада | DiXi Group
DiXi Group Logo
www.upscalerolex.to
20.11.2023

Війна росії проти України: енергетичний вимір | DiXi Group Alert – тижневик

Огляд за 13 – 19 листопада

Резюме 

  • Серед атак – обстріли ТЕС у Донецькій області зі знеструмленням містасупутника, пошкодження газопроводів у Харківській області, удар по нафтобазі в Одеській області.
  • Станом на 20 листопада через пошкодження знеструмлено 444 населених пункти, у місті Херсон через ремонт електромереж є проблема з подачею теплоносія до котелень.
  • рф щомісяця проводить від 102 до 293 кібератак, значна частина припадає на критичну енергетичну інфраструктуру – Держспецзвʼязку.
  • Реагуючи на серію повідомлень у соцмережах, НКРЕКП та Міненерго спростували інформацію про нібито підвищення тарифу на електроенергію для населення із 1 січня 2024 року.
  • 14 листопада через дії російських загарбників та працівників “Росатома” стався частковий блекаут на окупованій Запорізькій АЕС. На 6-му енергоблоці ЗАЕС запустились дизель-генератори і системи безпеки, які працювали 90 хвилин.
   На енергоблоці №5 ЗАЕС продовжується витік реагентів з першого контура в другий, і попри ці порушення окупанти не поспішають переводити блок у стан «холодного зупину».
  • Україна успішно пройшла перший місяць опалювального сезону – прем’єрміністр Денис Шмигаль. У сховищах акумульовано майже 16 млрд куб. м газу, на складах – 1,1 млн т вугілля, відновлено майже 1,9 ГВт генеруючих потужностей (ще 1,3 ГВт планується відновити до кінця 2023 року) та 445 об’єктів теплопостачання.
  • “Енергоатом” завершив планові ремонти і тепер на повну потужність працюють усі блоки АЕС на підконтрольній Україні території. Тоді як “ДТЕК Енерго” законтрактувала додаткові 70 000 тонн вугілля з Польщі, постачання передбачені впродовж опалювального сезону.
  • Ринок двосторонніх договорів третій тиждень поспіль демонструє спадний тренд. Індекс Base РДД на листопад залишився 3 859,6 грн/МВт∙год, індекс на грудень склався на рівні 4 101,0 грн/МВт∙год. Ціни на профіцитному ринку “на
   добу наперед” демонстрували менш високу волатильність і у більшості періодів були вищі за ціни РДН країн Східної Європи.
  • Регулятор пропонує встановити на 2024 рік тариф на послуги з передачі електричної енергії на рівні 592,89 грн/МВт·год без ПДВ (+33% до середнього тарифу на 2023 рік), на послуги з диспетчерського управління – 100,37 грн/МВт·год без ПДВ (+18%).
  • В умовах заборони на експорт газу українського видобутку, почався експорт газу нерезидентів, раніше закачаного в сховища для зберігання у режимі “митного складу”. 18 млн куб. м були транспортовані через точку з’єднання з Польщею “Дроздовичі”.
  • Частина обсягів, які йдуть на вихід з ГТС до Молдови, також є ймовірно газом, який раніше зберігався в українських ПСГ. Відбір газу зі сховищ сумарно становив 222 млн куб. м, середньодобовий обсяг – 31,7 млн куб. м.
  • Середня роздрібна ціна на зріджений вуглеводневий газ зросла до 35,37 грн/л. Серед причин – проблеми з імпортом через страйки польських перевізників на кордоні та дефіцит вільного ресурсу на південних напрямках постачання.
  • За підтримки Групи Світового банку відкрито Центр посилення спроможностей з відбудови та модернізації України (CARMC).
  • Уряд спростив завезення в Україну енергетичного обладнання, зокрема генераторів і трансформаторів. Призупинено дію шести технічних регламентів, зокрема не потрібна буде декларація про відповідність та маркування знаком відповідності.
  • Мінвідновлення спільно з GIZ та низкою громадських організацій оголосило конкурс на втілення місцевих проєктів з ВДЕ. 16 громад зможуть отримати фінансування на встановлення сонячних панелей та теплових насосів в громадських будівлях.
  • Данія внесе до Фонду підтримки української енергетики грантовий внесок на загальну суму 7 млн євро, які будуть спрямовані на закупівлю обладнання.
  • Міненерго та Tetra Tech, Inc. підписали Меморандум про співпрацю у протимінній діяльності для безпечного відновлення критичної енергетичної інфраструктури України.

 

 

 
*Тижневий огляд відображає повну публічно доступну картину в газовому та електроенергетичному секторах, інформує про наслідки атак на інфраструктуру, аварійні ситуації, ремонтні роботи, ядерну та радіаційну безпеку, транзит енергоносіїв територією держави, контрзаходи компаній та уряду в умовах військової агресії росії. Огляд готується на основі проаналізованих повідомлень понад 100 відкритих офіційних першоджерел: міністерств, державних агентств, операторів мереж та енергетичних підприємств.

Наші платформи

https://ksep.energy/

Незалежний центр підвищення кваліфікації у сфері енергетики

http://ua-energy.org/

Інформаційно-аналітичний ресурс є унікальною платформою для інформування та обговорення основних подій української та міжнародної енергетики.

http://eiti.org.ua/

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні

Наші платформи

https://ksep.energy/

Незалежний центр підвищення кваліфікації у сфері енергетики

http://ua-energy.org/

Інформаційно-аналітичний ресурс є унікальною платформою для інформування та обговорення основних подій української та міжнародної енергетики.

http://eiti.org.ua/

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні