Війна росії проти України: енергетичний вимір | DiXi Group Alert – тижневик
Шановні підписники! У зв’язку з призупиненням фінансування всіх програм зовнішньої допомоги США на 90 днів, тижневий огляд “Війна рф проти України: енергетичний вимір”, який готувався в межах проєкту USAID “Прозорість
Енергетичного Сектору”, тимчасово виходитиме в обмеженому форматі, – як резюме основних подій у секторі.
Разом з тим, ГО “Діксі Груп” підготувала для підписників опитник для отримання зворотного зв’язку щодо пріоритетних тематичних розділів огляду, які варто продовжувати висвітлювати. Це дозволить команді співвіднести інтереси читачів з наявними ресурсами і розробити оптимальний формат тижневого огляду на час призупинення підтримки USAID.
Хочемо подякувати нашій аудиторії за сталий інтерес до тижневого огляду “Війна рф проти України: енергетичний вимір”. Також хочемо Вас запевнити, що будемо шукати можливості і надалі випускати цей інформаційно–аналітичний продукт, щоб оперативно та якісно задовольняти інтерес нашої аудиторії.
Опитник українською мовою (для україномовних читачів)
17 – 23 березня
- Протягом шести днів тижня (17-21 та 23 березня) електропостачання було відновлено для 243 968 споживачів – Міненерго.
- Україна підготувала перший інтегрований звіт щодо виконання Національного плану з енергетики та клімату (НПЕК) і подала його до Енергетичного Співтовариства 15 березня.
- Комерційний експорт електроенергії за тиждень впав на 88% до 3 тис. МВт·год, а імпорт зріс на 133% до 83,8 тис. МВт·год.
- Місячний індекс Base РДД (ринок двосторонніх договорів) на березень залишився на рівні 5 611,1 грн/МВт∙год (+3,6% до індексу лютого).
- Середньогодинна ціна електроенергії на ринку “на добу наперед” (індекс Base РДН) за тиждень зросла до 5 069,9 грн/МВт∙год (+4% до минулого тижня). Сумарний обсяг реалізації електроенергії на РДН України зріс до 526 тис. МВт∙год (+3,1%), кількість дефіцитних розрахункових періодів (годин) збільшилась до 3,6% (порівняно із 0,6% попереднього тижня).
- НКРЕКП схвалила інвестиційну програму “Укренерго” на 2025 рік на суму 2,98 млрд. грн (без ПДВ) з визначенням джерел її фінансування (амортизація, прибуток на капітальні інвестиції, кредитні кошти, тощо).
• За підсумками 2024 року “Укренерго” прозвітувало про збитки у розмірі 37,7 млрд грн, незважаючи на зростання чистого доходу до 101,1 млрд грн (на 21% більше, ніж у 2023 році). - Фонд підтримки енергетики України має дефіцит у розмірі близько 500 млн дол по заявках енергетичних компаній – міністр енергетики Герман Галущенко.
- Фізичний імпорт газу з Угорщини за звітний тиждень (з 16 по 22 березня) становив 49,4 млн куб. м (–14,3% до минулого тижня), з Молдови – 4,2 млн куб. м (+53,5%).
- Як повідомляє іноземне медіа, Європейська комісія розглядає план вирішення суперечки між Україною та Словаччиною у зв’язку з припиненням транзиту російського газу. Основою плану є використання потужностей українських підземних газових сховищ (ПСГ). Згідно з пропозицією, Україна збільшить імпорт газу з Греції та Туреччини і зможе зберігати у своїх ПСГ до 10 млрд куб. м., які у зимовий період будуть транспортуватись через словацькі трубопроводи до інших країн Європи, як–от Угорщини. Це дозволить уникнути купівлі російського газу і водночас зберегти транзитні потоки через Словаччину.
- Станом на 22 березня в українських підземних сховищах газу (ПСГ) зберігалось 1 млрд куб. м газу, або 3,3% від сукупного робочого обсягу (без урахування 4,662 млрд куб. м газу “довгострокового зберігання”). За звітний тиждень обсяги відборів склали 173,7 млн куб. м (+39,5% порівняно з попереднім тижнем).
- Міністерство енергетики оприлюднило проєкт наказу про внесення змін до Методики визначення вартості втрат (витоку) природного газу через пошкодження газової інфраструктури внаслідок збройної агресії росії. Зміни передбачають включення до Методики втрат операторів газотранспортної системи (ТОВ “Оператор ГТС України”) та газосховищ (АТ “Укртрансгаз”) та уточнення формули для розрахунку вартості втрат газу.
- НАК “Нафтогаз України” уклав другий контракт із польською компанією ORLEN про постачання додаткових 100 млн кубометрів американського зрідженого природного газу (LNG). Газ буде поставлений в Україну у квітні, його використають для створення стратегічного резерву палива на наступний опалювальний сезон.
- За даними медіа, протягом минулого тижня роздрібні ціни на пальне демонстрували зниження. Станом на 21 березня середня вартість бензину А–95 знизилася на 0,85 грн і становила 55,82 грн/л. Преміальний бензин (А–95+) подешевшав на 0,85 грн і коштував 59,35 грн/л, дизель – на 0,74 грн до 54,46 грн/л, а вартість зрідженого газу (LPG) зменшилася на 0,51 грн до 36,44 грн/л.
- Рада ЄС схвалила надання Україні 3,5 млрд євро в рамках пограми Ukraine Facility, з яких 400 млн євро є грантами; кошти будуть використані на першочергові соціальні та гуманітарні видатки держбюджету.
- Як повідомляють ЗМІ, адміністрація президента США Дональда Трампа пропонує включити в угоду про надра з Україною право власності або управління українськими атомними електростанціями, зокрема окупованою Запорізькою АЕС. Водночас президент Володимир Зеленський наголосив, що сторони обговорювали участь США у відновленні та модернізації лише Запорізької АЕС, яка зараз перебуває під російською окупацією, і що Україна відкрита до інвестицій США саме у цей об’єкт.
- Нідерланди зроблять внесок до Фонду підтримки енергетики України в розмірі 65 млн євро.