DiXi Group Logo
www.upscalerolex.to
31.03.2025

Війна росії проти України: енергетичний вимір | DiXi Group Alert – тижневик

Шановні підписники! У зв’язку з призупиненням фінансування всіх програм зовнішньої допомоги США на 90 днів, тижневий огляд “Війна рф проти України: енергетичний вимір”, який готувався в межах проєкту USAID “Прозорість
Енергетичного Сектору”, тимчасово виходитиме в обмеженому форматі, як резюме основних подій у секторі.

Разом з тим, ГО “Діксі Груп” підготувала для підписників опитник для отримання зворотного зв’язку щодо пріоритетних тематичних розділів огляду, які варто продовжувати висвітлювати. Це дозволить команді співвіднести інтереси читачів з наявними ресурсами і розробити оптимальний формат тижневого огляду на час призупинення підтримки USAID.

Хочемо подякувати нашій аудиторії за сталий інтерес до тижневого огляду “Війна рф проти України: енергетичний вимір”. Також хочемо Вас запевнити, що будемо шукати можливості і надалі випускати цей інформаційноаналітичний продукт, щоб оперативно та якісно задовольняти інтерес нашої аудиторії.

Опитник українською мовою (для україномовних читачів) 

24 – 30 березня

  • 2425 березня електропостачання було відновлено для 104 219 споживачів, що були знеструмлені внаслідок бойових дій Міненерго.
  • У ніч проти 28 березня рф вже увосьме за 2025 рік завдала комбінованої атаки на об’єкти групи “Нафтогаз”, пошкодивши газовидобувні потужності.
  • Як повідомляють медіа, Україна передала та узгодила з США перелік енергетичних об’єктів, удари по яких рф має припинити у рамках часткового припинення вогню. Втім, у переліку, який опублікувала російська сторона як нібито погоджений зі США , відсутні українські об’єкти нафто й газовидобування, по яких останнім часом завдається найбільше ударів.
  • Генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі в коментарі іноземним медіа заявив, що відносно швидкий, але поступовий перезапуск Запорізької АЕС (ЗАЕС), по одному реактору за раз, є можливим. Державна інспекція ядерного регулювання України (ДІЯРУ) відреагувала на заяву і зазначила, що військове захоплення ЗАЕС російськими окупантами унеможливлює безпечну експлуатацію об’єкту. Будьякі зміни умов ліцензій на експлуатацію енергоблоків ЗАЕС можливі тільки після деокупації, демілітаризації, розмінування та всебічної перевірки безпеки усіх систем та споруд станції.
  • Комерційний експорт електроенергії за тиждень зріс майже в 13 разів до 38,2 тис. МВт·год. Своєю чергою, імпорт електроенергії впав на 42% до 48,5 тис. МВт·год.
  • Місячний індекс Base РДД (ринок двосторонніх договорів) на квітень сформувався на рівні 4 782,5 грн/МВт∙год (14,8% до індексу березня).
  • Середньогодинна ціна електроенергії на ринку “на добу наперед” (індекс Base РДН) за тиждень зросла до 5 441,8 грн/МВт∙год (+7,3% до попереднього тижня); сумарний обсяг реалізації електроенергії на РДН України знизився до 518,7 тис. МВт∙год (1,4%).
  • Ощадбанк уклав з групою компаній KNESS інвестиційну кредитну угоду на суму 9,6 млн євро для будівництва установок зберігання енергії (УЗЕ) загальною потужністю 30 МВт. Проєкт співфінансується ЄБРР, УЗЕ планують ввести в експлуатацію в жовтні 2025 року і використовувати для надання допоміжних послуг.
  • Фізичний імпорт газу з Угорщини за звітний тиждень (2329 березня) становив 47,2 млн куб. м (4,5% до минулого тижня), з Польщі 2,6 млн куб. м, з Молдови 3,3 млн куб. м (22,3%).
  • Cтаном на 29 березня в українських ПСГ зберігалось 0,9 млрд куб. м газу, або 2,9% від сукупного робочого обсягу, обсяги відборів у звітному тижні склали 98,5 млн куб. м (43,3% порівняно з попереднім тижнем).
  • На торгах 2428 березня на “Українській енергетичній біржі” було реалізовано 30 млн куб. м газу (в 1,7 разів більше порівняно з попереднім тижнем) за середньозваженою ціною 15 грн за куб. м без ПДВ (5,3%). 94,1% ресурсу було куплено ТОВ “Оператор ГТС України”.
  • Кабмін продовжив дію механізму покладання спеціальних обов’язків (ПСО) на суб’єктів ринку природного газу до 31 жовтня 2025 року. Згідно з ухваленим рішенням, ПСО було також поширене на “Укрнафту”, яка відтепер зобов’язана продавати газ “Нафтогазу” за 12 грн за куб. м. (з ПДВ). Водночас регульовані ціни на газ для електростанцій, що виробляють електроенергію в теплофікаційному циклі, підвищено з 16,5 до 18 грн за куб. м, в конденсаційному циклі з 10,95 до 14 грн. Для газотурбінних і газопоршневих установок, які виробляють лише електроенергію, ціни знижено з 16,5 до 14 грн, а для установок комбінованого виробництва електричної і теплової енергії навпаки, підвищено до 18 грн.
  • НКРЕКП затвердила План розвитку газосховищ АТ “Укртрансгаз” на 20252034 роки, загальний планований обсяг фінансування на 10 років складає понад 31 млрд грн (без ПДВ), з яких 1,09 млрд грн планується витратити у 2025 році.
  • ЄБРР затвердив позику у розмірі до 270 млн євро для НАК “Нафтогаз України” на закупівлю природного газу на два наступні опалювальні сезони; додатково уряд Норвегії через ЄБРР виділить близько 140 млн євро грантових коштів на аналогічні цілі прем’єрміністр України Денис Шмигаль.
  • Виконавча рада Міжнародного валютного фонду (МВФ) завершила сьомий перегляд програми в рамках Механізму розширеного фінансування для України. Перегляд уможливив отримання восьмого траншу від МВФ в розмірі близько 400 млн доларів США (300,47 млн СПЗ). Також за результатами перегляду було оновлено Меморандум про економічну та фінансову політику, який, серед іншого, передбачає розгортання 0,9 ГВт децентралізованої газової генерації та імпорт 4 млрд куб. м газу в 2025 році.
  • Уряд Норвегії у партнерстві з Програмою розвитку ООН (ПРООН) передав енергетичне обладнання трьом українським енергетичним компаніям, зокрема газопоршневі генераторні установки загальною потужністю 150 МВт для “Нафтогазу”, критичне енергетичне обладнання для «Укргазвидобування» та два автотрансформатори для “Укренерго“.
*Тижневий огляд відображає повну публічно доступну картину в газовому та електроенергетичному секторах, інформує про наслідки атак на інфраструктуру, аварійні ситуації, ремонтні роботи, ядерну та радіаційну безпеку, транзит енергоносіїв територією держави, контрзаходи компаній та уряду в умовах військової агресії росії. Огляд готується на основі проаналізованих повідомлень понад 100 відкритих офіційних першоджерел: міністерств, державних агентств, операторів мереж та енергетичних підприємств.

Наші платформи

https://ksep.energy/

Незалежний центр підвищення кваліфікації у сфері енергетики

http://ua-energy.org/

Інформаційно-аналітичний ресурс є унікальною платформою для інформування та обговорення основних подій української та міжнародної енергетики.

http://eiti.org.ua/

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні

Наші платформи

https://ksep.energy/

Незалежний центр підвищення кваліфікації у сфері енергетики

http://ua-energy.org/

Інформаційно-аналітичний ресурс є унікальною платформою для інформування та обговорення основних подій української та міжнародної енергетики.

http://eiti.org.ua/

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні