Війна росії проти України: енергетичний вимір | DiXi Group Alert – тижневик
Шановні підписники! У зв’язку з призупиненням фінансування всіх програм зовнішньої допомоги США на 90 днів, тижневий огляд “Війна рф проти України: енергетичний вимір”, який готувався в межах проєкту USAID “Прозорість
Енергетичного Сектору”, тимчасово виходитиме в обмеженому форматі, – як резюме основних подій у секторі.
Разом з тим, ГО “Діксі Груп” підготувала для підписників опитник для отримання зворотного зв’язку щодо пріоритетних тематичних розділів огляду, які варто продовжувати висвітлювати. Це дозволить команді співвіднести інтереси читачів з наявними ресурсами і розробити оптимальний формат тижневого огляду на час призупинення підтримки USAID.
Хочемо подякувати нашій аудиторії за сталий інтерес до тижневого огляду “Війна рф проти України: енергетичний вимір”. Також хочемо Вас запевнити, що будемо шукати можливості і надалі випускати цей інформаційно–аналітичний продукт, щоб оперативно та якісно задовольняти інтерес нашої аудиторії.
Опитник українською мовою (для україномовних читачів)
10 – 16 березня
- Протягом шести днів тижня (10-14 та 16 березня) електропостачання було відновлено для 183 509 споживачів.
- Цього року Україна має схвалити свій третій Національно визначений внесок (НВВ) з урахуванням змін, які відбулися після початку повномасштабного вторгнення – Міністр захисту довкілля та природних ресурсів Світлана Гринчук.
- Президент США Дональд Трамп заявив, що представники США і України в рамках ймовірної мирної угоди обговорювали питання контролю над Запорізькою АЕС.
- За інформацією МАГАТЕ, українські пожежники ліквідували надзвичайну ситуацію на Чорнобильській АЕС після удару безпілотника по Новому безпечному конфайнменту минулого місяця. Станом на 13 березня нові загоряння на об’єкті не фіксувались вже протягом 10 днів.
- Комерційний експорт електроенергії за тиждень зріс у 3,2 раза до 25,5 тис. МВт·год. Своєю чергою, імпорт електроенергії знизився на 47% до 36 тис. МВт·год.
- Місячний індекс Base РДД (ринок двосторонніх договорів) на березень залишився на рівні 5 611,1 грн/МВт∙год (+3,6% до індексу лютого).
- Попит на ринку “на добу наперед” продовжував знижуватись, як і попереднього тижня, що відобразилось на середньогодинній ціні електроенергії за тиждень (індекс Base РДН), яка знизилась до 4 874 грн/МВт∙год (–3,5%); cумарний обсяг реалізації електроенергії на РДН за тиждень скоротився до 510,1 тис. МВт∙год (–16,5%).
- Кількість дефіцитних розрахункових періодів (годин) на ринку “на добу наперед” зменшилась до 0,6% (порівняно із 11,9% попереднього тижня).
- Президент підписав закон, що дозволяє Україні придбати у Болгарії два російські реактори ВВЕР–1000 для добудови третього і четвертого енергоблоків Хмельницької АЕС. Міністр енергетики Герман Галущенко повідомив, що уряд Болгарії вже готує рішення щодо продажу реакторів Україні.
- Як повідомляє Нацбанк, за дев’ять місяців українські банки профінансували проєкти з відновлення енергетичної інфраструктури на суму 14,1 млрд грн, найбільше коштів спрямовано на придбання газопоршневих когенераційних
установок (219 МВт), побудову сонячних електростанцій (162 МВт) та купівлю дизельних і бензинових генераторів (124 МВт). - Перший у 2025 році аукціон із розподілу квоти підтримки нових сонячних електростанцій (СЕС) потужністю 33 МВт завершився безрезультатно через відсутність заявок учасників.
- За січень–лютий 2025 року імпорт електрогенераторних установок до країни склав 345 млн дол, що на 706% більше, ніж за аналогічний період 2024 року – Державна митна служба України.
- Фізичний імпорт газу з Угорщини за звітний тиждень (9–15 березня) становив 56,5 млн куб. м (–15,6% до минулого тижня), Молдови – 2,8 млн куб. м (–63,1%), а з Польщі 2,7 млн куб. м (–89,2%).
- Станом на 15 березня в українських сховищах зберігалось 1,2 млрд куб. м газу, або 3,8% від сукупного робочого обсягу ПСГ, відбори у звітному тижні склали 124,5 млн куб. м (–55,8% порівняно з попереднім тижнем).
- Міністерство енергетики України оприлюднило проєкт наказу, який має на меті врегулювати та чітко визначити правила доступу суб’єктів ринку до внутрішньопромислових газопроводів, зокрема тих підприємств, що не мають прямого з’єднання з основною газовою інфраструктурою.
- Голова ТОВ “Оператора ГТС України” Дмитро Липпа в інтерв’ю міжнародним медіа повідомив, що Україна у період з квітня до жовтня 2025 року може імпортувати щонайменше 4 млрд кубометрів газу, щоб компенсувати втрати власного видобутку через російські атаки на енергетичну інфраструктуру. Газ планують імпортувати використовуючи СПГ термінали в Польщі, Литві, Греції та Німеччині.
- USAID розірвало грантову угоду з Фондом підтримки енергетики України на суму 75 мільйонів доларів США, водночас Ісландія збільшила свій внесок у Фонд на 2 млн євро, а Канада – на 33,4 млн євро.