Рейтинг постачальників газу (Випуск 1, 2022) | DiXi Group
DiXi Group Logo
www.upscalerolex.to
25.04.2022

Рейтинг постачальників газу (Випуск 1, 2022)

Рейтинг постачальників є регулярним аналітичним продуктом, спрямованим на розвиток роздрібного ринку газу через активізацію конкуренції та посилення споживачів. Цей випуск є пілотним виданням рейтингу. Оцінка буде здійснюватися щопівроку.

Рейтинг покликаний допомогти споживачам раціоналізувати вибір кращого постачальника, скорочуючи витрати часу і коштів, а також ризики при прийнятті рішення та в процесі подальшого отримання послуг. Регулярне оновлення рейтингу спрямоване на формування здорового конкурентного середовища серед постачальників. Доступ до оцінки роботи конкурентів забезпечить поінформованість про найкращі практики на ринку та допоможе постачальникам удосконалювати свою комерційну діяльність з орієнтацією на потреби споживачів. Результати рейтингування можуть бути цікавими потенційним інвесторам і новим гравцям, які розглядають можливість виходу на ринок, для розуміння ступеню сформованості конкурентних переваг гравців ринку та застосовних комерційних практик.

Дана публікація є першим виданням Рейтингу у 2022 році і дозволяє аналізувати результати, оцінювати прогрес і тенденції у порівнянні з попереднім випуском. Разом з тим, через низьку прозорість газопостачальників та закритість даних про їхні ринкові результати, склад вибірки істотно змінився. У цьому випуску Рейтингу ТОП-50 постачальників газу відібрані серед умовно прозорих компаній, які входять в 100 найбільших постачальників і не “закрили” дані про свої
ринкові результати в рамках регулярної звітності Регулятору. Тому порівняння результатів відображає не стільки динаміку відносно пілотного випуску Рейтингу,
скільки розриви між рівнем розвитку сервісів та інших аспектів ринкової діяльності постачальників, що входять в ТОП-100 найбільших компаній ринку.

Детальну, систематизовану інформацію про результати оцінювання ТОП-50 постачальників газу за індикаторами рейтингу можна отримати на замовлення (author@dixigroup.org).


Нижче подані основні результати оцінювання та рейтингування 50-ти газопостачальників України


Низький середній бал (0,170) 3 ТОП-50 постачальників, відібраних серед умовно прозорих компаній, які не “закрили” дані про результати своєї ринкової діяльності, свідчить: роздрібний ринок газу залишається незрілим і все ще перебуває на стадії формування.
Середні бали постачальників у рейтингах за чотирма категоріями істотно різняться та залишаються низькими.

Найвищі оцінки компанії демонструють у категорії “Інформування споживачів” (середній бал – 0,340), проте, використовують потенціал лише на третину. Бали у категоріях “Онлайн сервіси” (0,251) та “Комерційні пропозиції” (0,135) є доволі низькими; компанії мають значний резерв для покращення діяльності у цих напрямках. Причому, 19 з 50-ти постачальників (38%) мають нульовий бал у
категорії “Комерційні пропозиції”, тобто постачають газ за єдиною комерційною пропозицією і не надають супутніх послуг.

Між постачальниками зберігаються великі розриви у рівні розвитку ринкових практик та конкурентоспроможності. Компанії можна умовно розділити на три групи: “лідери” (загальний рейтинговий бал в межах 0,7-1), “середняки” (0,3-0,7) та “приховані резерви” (до 0,3).
Як і у пілотному Рейтингу, прошарок “лідерів” відсутній. В результаті оновлення вибірки чисельність “середняків” скоротилась з 18 до 10 постачальників, а “прихованих резервів” – зросла з 32 до 40.


Постачальники-універсали (ПУ), демонструють вищі оцінки порівняно з постачальниками, орієнтованими на бізнес-клієнтів (ПБ), за всіма категоріями Рейтингу. Середній загальний рейтинговий бал ПУ (0,284) більш як у 2 рази перевищує аналогічний показник ПБ (0,137). Через закритість даних лише 19 “універсалів” потрапили у вибірку, тоді як більшість (31 з 50-ти) становлять постачальники, орієнтовані на бізнес-клієнтів. Серед постачальників, які займають перші 10 позицій рейтингу, 8 складають ПУ і 2 – ПБ.
Найбільший розрив між цими групами, як і у пілотному Рейтингу, спостерігається у категорії “Онлайн сервіси”. Середній
бал ПУ (0,429) утричі перевищує оцінку ПБ (0,142) з огляду на історично усталену практику взаємодії з побутовими споживачами та розвиток відповідних клієнтських сервісів

Значний прогрес компаній у рейтингу, за висновками дослідників, можливий у разі їхньої готовності підвищувати прозорість, впроваджувати сучасні формати онлайн обслуговування, створювати ширший асортимент комерційних пропозицій з урахуванням потреб клієнтів та більш повно інформувати споживачів. Важливим фактором будуть дії уряду з відновлення умов для повноцінної конкуренції, припинення втручання в ринок та побудови прозорої системи захисту вразливих споживачів.

Публікацію підготовлено в рамках Проєкту USAID “Прозорість Енергетичного Сектору”, який виконує аналітичний центр DiXi Group. Випуск цього дослідження став можливим завдяки підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID). Інформація, викладена в цьому дослідженні, є виключною відповідальністю DiXi Group і за жодних обставин не може розглядатися як такa, що відображає позицію USAID чи Уряду США.

Наші платформи

https://ksep.energy/

Незалежний центр підвищення кваліфікації у сфері енергетики

http://ua-energy.org/

Інформаційно-аналітичний ресурс є унікальною платформою для інформування та обговорення основних подій української та міжнародної енергетики.

http://eiti.org.ua/

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні

Наші платформи

https://ksep.energy/

Незалежний центр підвищення кваліфікації у сфері енергетики

http://ua-energy.org/

Інформаційно-аналітичний ресурс є унікальною платформою для інформування та обговорення основних подій української та міжнародної енергетики.

http://eiti.org.ua/

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні