ПОЗИЦІЙНА ЗАПИСКА
“Повернення до регульованих цін на газ для населення є кроком назад у реформуванні ринку”
Українське суспільство традиційно чутливе до питання ціноутворення на енергоносії. З одного боку, для цього є об’єктивні підстави – проблема енергетичної бідності стоїть в Україні досить гостро. За даними опитування, що періодично проводиться Держстатом, станом на 2019 рік 21,8% домогосподарств не в змозі підтримувати належну температуру у власних домівках . В І півріччі 2020 року витрати домогосподарств на житло, воду, електроенергію, газ та інші види палива становили 17,2% від сукупних витрат – найбільше після витрат на продукти харчування та безалкогольні напої (46,2%).
З іншого боку, тема тарифів додатково «підігрівається» у ЗМІ, а політики активно на ній спекулюють… За таких умов, на початку 2021 року ситуація на ринку газу спричинила низку протестів в різних регіонах України…
Зафіксувавши ціну на газ для побутових споживачів до 31 березня 2021 року, уряд не має ігнорувати ряд проблем ринку, які все одно потрібно вирішувати у найближчі місяці. Інакше подібні кризові ситуації можуть повторитися.
Аналіз ситуації та рекомендації експертів DiXi Group:
- Чому виникли «тарифні майдани»?
- Як відреагувала влада?
- Чому регулювання цін може зашкодити ринку?
- Що робити далі?