Policy brief «Співпраця України та ЄС в біометановому секторі: перспективи та перешкоди» | DiXi Group
DiXi Group Logo
www.upscalerolex.to
logo
01.03.2024

Policy brief «Співпраця України та ЄС в біометановому секторі: перспективи та перешкоди»

 

27 вересня 2023 року у Відні відбувся Форум з розвитку сектору відновлюваних газів в Україні, організований Енергетичним Співтовариством на виконання Меморандуму про стратегічне партнерство щодо біометану, водню та інших синтетичних газів між Україною та ЄС. В ході заходу учасниками були викладені перспективи та основні перешкоди для співпраці України та ЄС в сфері відновлюваних газів, зокрема біометану. Інформація, зібрана в ході Форуму, а також 18-ому Газовому форумі Енергетичного Співтовариства, була використана для підготовки оглядової частини цього аналітичного документу та доповнена глибшим аналізом двох важливих перешкод для розвитку українського ринку біометану та його інтеграції з відповідними ринками ЄС (“аналітична частина”).

Загалом на політичному рівні перспективи для співпраці в сфері біометану визнають обидві сторони, головним свідчення чого є підписання у лютому 2023 року Меморандуму про стратегічне партнерство. Проте для втілення цих перспектив, як Україна, так і ЄС повинні вжити низку заходів, які б уможливили торгівлю біометаном між двома сторонами у відповідності з вимогами релевантного законодавства ЄС, головним чином, Директиви (ЄС) 2018/2001 про стимулювання використання енергії з відновлюваних джерел у редакції 2023 року (далі – Директива RED III).

Для України головною перешкодою в цьому контексті є відсутність функціонального реєстру для видачі, розподілу та анулювання гарантій походження біометану, які б визнавались іншими країнами ЄС. Для швидкого нарощування виробництва біометану в Україні важливим є також забезпечення достатніх потужностей для фізичного транспортування біометану в райони з достатнім попитом на газ, що дало б змогу біометановим заводам працювати на повну потужність.

В свою чергу, для ЄС ключовими перешкодами є неврегулювання порядку транскордонної торгівлі біометаном з третіми країнами. Також ЄС належить гармонізувати субсидування біометану в різних країнах для уникнення випадків подвійного або множинного субсидування та забезпечення відповідності законодавству в сфері державної допомоги. Об’єднання національних реєстрів біометану в єдиний централізований європейський реєстр біометану є ще одним заходом, необхідним для формування повноцінного регіонального ринку біометану.

Враховуючи зазначені вище перешкоди, відповідальним органам України слід:

• внести зміни до Порядку функціонування реєстру біометану (постанова КМУ № 823 від 22.07.2022) для забезпечення його відповідності аналогічним платформам ЄС (до прикладу, в частині стандартизації обсягу енергії, на яку видається гарантія походження);

• розглянути можливість приєднання України до загальноєвропейських ініціатив з інтеграції національних реєстрів біометану як-от European Renewable Gas Registry (ERGaR), що дозволить не лише здійснювати транскордонний обмін гарантіями походження з країнами-учасницями ініціативи, але й перейняти кращі практики у функціонуванні реєстрів біометану в країнах ЄС;

• внести зміни в законодавство для забезпечення правових підстав для митного оформлення біометану українськими митними органами (ухвалення законопроєкту №9456 з доопрацюваннями, передбаченими висновками про розгляд Комітету ВРУ з питань фінансів, податкової та митної політики). 

Більше – в тексті policy brief.

В контексті представлених перешкод, Європейському Союзу та країнам-членам слід:

• ухвалити законодавчий пакет Hydrogen and decarbonized gas market package для усунення перешкод транскордонній торгівлі біометаном, зокрема в частині вимог до якості біометану;
• гармонізувати підходи у субсидуванні біометану задля уникнення подвійного та множинного субсидування;
• внести зміни до Регламенту (ЄС) 2022/869 про настанови щодо транс’європейської енергетичної мережі для можливості набуття проєктами “розумних” газових мереж статусу “проєкту взаємного інтересу” (PMI). Такий захід дозволить здійснювати розбудову реверсних компресорів в Україні за фінансової підтримки ЄС в межах Connecting Europe Facility.

 

 

 

Матеріал підготовлено ГО “ДІКСІ ГРУП” за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» у рамках проєкту «Адвокація «зеленого» відновлення України через посилення підтримки України та послаблення російського впливу в ЄС» та фінансової допомоги Європейського Союзу у межах проєкту «Інтеграція сталого розвитку в Україні відповідно до Європейсько- го зеленого курсу», що реалізується консорціумом громадських організацій: “ДІКСІ ГРУП” (координатор), Ресурсно-аналітичний центр «Суспільство і довкілля», Асоціація “Енергоефективні міста України”, “Українська академія лідерства”, “Жіночий енергетичний клуб України”, “ДЗИГА”, “ПЛАТО”. Відповідальність за зміст цього документа несе ГО «ДІКСІ ГРУП» і за жодних обставин зміст не може вважатися таким, що відображає позицію Міжнародного фонду «Відродження» та/або Європейського Союзу.

Наші платформи

https://ksep.energy/

Незалежний центр підвищення кваліфікації у сфері енергетики

http://ua-energy.org/

Інформаційно-аналітичний ресурс є унікальною платформою для інформування та обговорення основних подій української та міжнародної енергетики.

http://eiti.org.ua/

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні

Наші платформи

https://ksep.energy/

Незалежний центр підвищення кваліфікації у сфері енергетики

http://ua-energy.org/

Інформаційно-аналітичний ресурс є унікальною платформою для інформування та обговорення основних подій української та міжнародної енергетики.

http://eiti.org.ua/

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні