План дій REPowerEU – як зброя проти російського шантажу
5 відповідей від ЄС на питання про енергетичну незалежність
Енергоефективність, збільшення споживання енергії з відновлюваних джерел та перехід з газу на електрику – саме такі заходи тепер стають зброєю в боротьбі з енергетичною залежністю країн ЄС від рф. План дій REPowerEU зможе також допомогти Україні у перемозі над державою-агресором, обмеживши доходи рф та ставши суттєвим доповненням до санкційного тиску.
- Як саме ЄС позбавлятиметься від енергетичної залежності від рф у 2022 році?
У травні 2022 року Єврокомісія презентувала REPowerEU – план дій, який базується на підходах Європейського зеленого курсу та має на меті зменшення енергетичної залежності від росії. Пропонується відмова від двох третин російського імпорту (100 млрд м куб з близько 155) уже протягом найближчого часу, а також повна відмова від російського газу в перспективі кількох наступних років.
Варто зазначити, що окрім посилення цілей «зеленої» трансформації енергетики, наші партнери запропонували декілька компромісних кроків. Серед них – тимчасове поновлення роботи вугільної і атомної генерації у 2022 році, а також посилення заходів з диверсифікації джерел постачання газу.
Плани ЄС по заміщенню газу у 2022-2023 роках
За даними Європейської Комісії
- Які стратегічні кроки передбачає REPowerEU до 2030 року?
У подальшому план передбачає досягнення повної сталої енергетичної незалежності від рф до 2030 року. На цьому етапі, заходи з енергоефективності та пошуку альтернативних джерел імпорту природного газу поєднають із збільшенням споживання біометану та водню. Таким чином, навіть звичайні побутові споживачі зможуть зробити свій внесок до закінчення війни через зменшення власного споживання та електрифікацію систем опалення (або переводячи його на інші джерела).
У цьому плані вже є чимало позитивних прикладів. До прикладу, голландська
Подібні заходи по всьому ЄС могли би призвести до скорочення споживання до 10 млрд м кубометрів російського газу уже зараз.
Водночас буде реалізовано велику кількість проектів для транспортування та виробництва водню та біометану. Україна згадується у Плані REPowerEU окремо як важливий потенційний партнер для експорту біометану до ЄС, що створює нові інвестиційні можливості для нашої держави та започаткування спільних проектів із країнами ЄС.
- Як від реалізації REPowerEU виграє Україна?
Зменшення газової залежності ЄС, згідно REPowerEU, не лише підвищить енергетичну безпеку регіону, а й зумовить суттєве скорочення доходів рф, що обмежуватиме можливість фінансування агресії проти України та шантажу у постачанні газу для інших держав.
Прибутки від торгівлі газом та нафтою є ключовою складовою для бюджету рф. За офіційними російськими даними, у 2021 році від торгівлі вуглеводнями бюджет рф отримав близько 125 млрд євро. За оцінками Єврокомісії, рф отримала близько 41,5 млрд євро від торгівлі тільки трубопровідним газом із країн ЄС минулого року. На жаль, торгівля поки що активно триває і після початку війни проти України. Так за оновленими даними європейські економіки досі купують вуглеводневі енергетичні ресурси з рф на мільярдні рахунки (для прикладу, більше 12 млрд євро від Німеччини, близько 9 млрд євро – з Італії та Нідерландів) тощо.
Загальні витрати бюджету рф «на оборону» (читай «на війну») становлять близько 57 млрд євро у 2022 – 2024 роках, з них суто на збройні сили – на рівні 16-18 млрд євро – цифра співмірна з доходами від торгівлі газом з країнами ЄС.
- Які фінансові втрати рф можливі внаслідок дій ЄС уже протягом року?
Для визначення рівня фінансових втрат рф від реалізації заходів REPowerEU на цей рік доцільно орієнтуватися на найвищу відому контракту ціну газу для великих європейських покупців. Це пояснюється загальною невизначеністю, тенденціями до зростання спотових цін на європейських хабах та цін нафти марки Brent, до яких прив’язані контракти на постачання газу між “Газпромом” та європейськими покупцями. Така найвища середня ціна становила близько 340 євро за тисячу кубометрів (для Німеччини) у березні 2022 року, коли внаслідок початку війни ціни зросли до історичного рекорду.
Виходячи з цієї цифри, втрати держави-агресора уже протягом цього року можуть становити близько 34 млрд євро неотриманих прибутків. Такий ефект матимуть заходи протягом 2022 року відповідно до REPowerEU, що призведуть до скорочення російського імпорту на дві третини. Самі лише заявлені заходи з енергоефективності та електрифікації можуть принести близько 11.5 млрд євро неотриманих прибутків – сума співставна з річними видатками на збройні сили окупантів.
Зазначені цифри є оціночними та можуть значно різнитися як від фактичної ситуації на ринку газу, так і від рівня виконання заходів з боку країн ЄС.
Плани ЄС щодо зеленого заміщення газу
За даними Європейської Комісії
- Які наслідки матиме нова політика ЄС для економіки росії?
Попри велику перспективність REPowerEU, слід бути обережними щодо прогнозів.
Звісно, скорочення доходів від торгівлі російським газом матиме вплив не лише на фінансування війни, а й на макроекономічну стабільність держави-агресора, особливо у питаннях платіжного балансу та надходжень іноземної валюти. Тому очевидний вплив скорочення продажу російського газу матиме на:
- Стабільність курсу національної валюти рф;
- Можливість здійснювати виплати за зовнішніми зобов’язаннями;
- Забезпечення імпорту до країни-агресора (зокрема необхідних технологій та товарів).
Негативні процеси в економіці можуть зумовити подальшу соціальну напруженість і технологічне відставання в росії. Як наслідок, обмежить військові можливості рф.
Публікація підготовлена за фінансової допомоги Європейського Союзу у межах проєкту «Інтеграція сталого розвитку в Україні відповідно до Європейського зеленого курсу». Проект реалізується консорціумом громадських організацій: “DiXi Group” (координатор), Ресурсно-аналітичний центр «Суспільство і довкілля», Асоціація “Енергоефективні міста України”, “Українська академія лідерства”, “Жіночий енергетичний клуб України”, “ДЗИГА”, “ПЛАТО”.
Її зміст є виключною відповідальністю ГО “ДІКСІ ГРУП” і за жодних обставин зміст не може вважатися таким, що відображає позицію Європейського Союзу.