На основі доступної інформації аналітики DiXi Group виділили сильні та слабкі сторони кожної з моделей, а також можливості та загрози, що несе у собі їх впровадження.
Зазначимо, що кожна з моделей має переваги і недоліки, що ставить уряд перед непростою та дуже відповідальною задачею, що визначить вектор подальшого розвитку ринку газу.
Відокремлення функцій “Нафтогазу” із транспортування та постачання газу є принциповим питанням, яке постало перед Україною в рамках упровадження Третього енергетичного пакету та вимог Закону “Про ринок природного газу”. Процес супроводжується суперечками, яка із конкуруючих моделей максимально відповідає вимогам Директиви 2009/73/ЄС та має на меті подальшу лібералізацію ринку газу в Україні.
Як очікується,розділння НАК “Нафтогаз України” дозволять посилити конкуренцію на ринку, дати поштовх до залучення іноземного капіталу, та в кінцевому рахунку дозволять стримати ріст цін для споживачів.
Дослідження DiXi Group підготовлено в рамках Ініціативи з розвитку аналітичних центрів, яку виконує Міжнародний фонд “Відродження” (МФВ) у партнерстві з Фондом розвитку аналітичних центрів (TTF) за фінансової підтримки Посольства Швеції в Україні (SIDA).
Із текстом дослідження під назвою “Вільніші окремо” українською мовою можна ознайомитися за посиланням.