DiXi Group та ще 40 громадських організацій підготували рекомендації до проєкту Регламенту ЄС про постачання критичної сировини
Природні ресурси розподілені на планеті дуже нерівномірно. На території країн, що розвиваються, сконцентровано порядку 50% світових непаливних мінеральних ресурсів, 2/3 запасів нафти і близько 50% природного газу. Це, в свою чергу, часто зумовлює появу конфліктів та різного типу сировинних залежностей від інших країн.
З початком повномасштабної війни рф проти України ЄС ухвалив комплексний план позбавлення енергозалежності від Росії і пришвидшення енергетичного переходу REPowerEU. Зараз на розгляді європейських країн ще один комплексний документ: Critical Raw Materials Act, який визначає 34 позиції критичної сировини на території союзу та підходи до їх забезпечення.
DiXi Group стала підписантом позиційного документу «Переломний момент: Закон про критичну сировину (CRMA) має бути дійсно соціально та екологічно справедливим», який спільно підготували 41 організація громадянського суспільства.
Ключові рекомендації до проєкту Critical Raw Materials Act:
1. CRMA робить акцент на безпеці поставок до ЄС через партнерства, але йому бракує підходу глобальної справедливості, який буде включати конкретні заходи для забезпечення стандартів сталого розвитку, участі громадянського суспільства, захисту прав людини та навколишнього середовища у третіх країнах.
Рекомендації передбачають узгодження з міжнародними угодами, впровадження надійних механізмів моніторингу та виправлення ситуації, визначення «доданої вартості», підтримку внутрішньої індустріалізації, залучення громадянського суспільства та населення, забезпечення прозорості та уникнення порушення зобов’язань через інші нормативні акти або торговельні угоди.
2. Зосередженість CRMA на прискоренні дозвільних процедур для стратегічних проєктів може призвести до обходу екологічних та соціальних гарантій і не матиме підтримки з боку громадськості. Спрощення дозвільних процедур не може відбуватися за рахунок захисту довкілля та повноцінної участі громадськості.
Крім того, необхідно виділити ресурси для органів ліцензування, включити посилання на міжнародні угоди, забезпечити прозорість і створити підгрупу зі сталого розвитку та відповідального видобутку в рамках Європейської ради з критичної сировини. Глибоководний видобуток через потенційні екологічні та соціальні наслідки має бути заборонений.
3. Для успіху Європейського зеленого курсу та стратегічної автономії ЄС, в CRMA надзвичайно важливо визначити пріоритетність підходу циркулярної економіки, яка буде включати:
- реалізацію амбітної стратегії переробки;
- посилення узгодженості з ієрархією відходів;
- підвищення цілей ЄС щодо переробних потужностей;
- покращення збору та відокремлення компонентів, що містять КС;
- встановлення цільових показників щодо вмісту вторинної сировини для усіх продуктів, що містять КС;
- запровадження заходів для державних закупівель;
- а також забезпечення того, щоб відновлення відходів гірничодобувної промисловості відбувалося відповідно до комплексних правил та норм і включало плани зі зменшення впливу на довкілля.
Переглянути оригінальний документ можна за посиланням.
Переклад даного матеріалу став можливим завдяки підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) у рамках проєкту «Прозорість енергетичного сектору», який виконує ГО «ДІКСІ ГРУП». Позиції, викладені в ньому, є виключною відповідальністю організацій-підписантів і за жодних обставин не можуть розглядатися як такі, що відображають позицію USAID чи Уряду США.