DiXi Group оцінив регуляторний вплив забезпечення 100% комерційного обліку природного газу  | DiXi Group
DiXi Group Logo
www.upscalerolex.to
logo
27.09.2024

DiXi Group оцінив регуляторний вплив забезпечення 100% комерційного обліку природного газу 

Аналітичний центр DiXi Group провів вже друге дослідження з оцінювання регуляторного впливу (ОРВ) українського законодавства в сфері енергетики. Нове дослідження присвячене політиці в сфері забезпечення 100% індивідуального обліку природного газу серед побутових споживачів.

Нова оцінка регуляторного впливу є ex-post дослідженням, тобто аналізує вже існуючу політику – її ефективність та наслідки для різних суб’єктів, досягнення закладених в політику цілей.  Практика проведення постоцінювання дозволяє вчасно виявити прогалини, проаналізувати їхні причини та розробити рекомендації для удосконалення відповідної державної політики, подальшої законодавчої роботи та регулювання. Такі покращення є необхідними в сфері комерційного обліку природного газу, оскільки станом на 1 січня 2024 року майже 750 тис. споживачів взагалі не мають лічильника (ані загальнобудинкового, ані індивідуального). Також 1,69 млн споживачів не мають індивідуального приладу обліку в помешканні, хоча за Законом України “Про забезпечення комерційного обліку природного газу” вже з 1 січня 2023 року всі побутові споживачі мали б бути ним забезпечені. 

Повний комерційний облік природного газу є важливою інфраструктурною передумовою для стимулювання більш ощадливого споживання газу. Крім того, наявність приладів обліку в усіх споживачів дозволить краще прогнозувати попит учасникам ринку і уникати додаткових непродуктивних витрат (до прикладу, за небаланси). Врешті, повний облік дозволить більше не застосовувати норми споживання газу, які за визначенням є несправедливими, адже не можуть відобразити споживчу поведінку різних абонентів. Окрім того, точний облік споживання значно зменшить можливості для маніпуляцій на ринку та корупції. 

Це дослідження містить комплексний огляд законодавчих та регуляторних заходів, вжитих у 2015-2024 рр. відповідальними органами (Верховною Радою, Кабміном, Міненерго, НКРЕКП) для забезпечення 100% індивідуального обліку серед побутових споживачів, з виокремленням причин, які зумовили неефективність цієї політики. Серед них: 

  • Недостатньо чітко сформульована ціль із забезпечення 100% комерційного обліку природного газу до грудня 2017 року;
  • Встановлені граничні терміни для забезпечення обліку, які не відображали реальні темпи встановлення лічильників в країні;
  • Неврахування особливостей обліку в різних регіонах України;
  • Недостатнє фінансування заходів зі встановлення лічильників в межах тарифу на розподіл; 
  • Недоступність або невикористання альтернативних джерел фінансування заходів зі встановлення лічильників;
  • Непропорційність штрафних санкцій за невиконання зобов’язань щодо забезпечення комерційного обліку операторами ГРМ;
  • Низький рівень прозорості політики із забезпечення 100% комерційного обліку; 
  • Часті та різкі зміни в нормах споживання газу для споживачів без лічильника;
  • Загальна непослідовність політики, коли низка нормативних актів та ініціатив державних органів, які мали врегулювати окремі проблемні питання комерційного обліку, не були ухвалені або не реалізовувались на практиці (порядок відшкодування витрат на лічильник у випадку його встановлення за рахунок побутового споживача, ініціатива з фінансування встановлення лічильників НАК “Нафтогаз України”). 

Експерти також оцінили наслідки існуючої політики та її неефективності для різних стейкхолдерів – операторів ГРМ, постачальників газу, держави, побутових споживачів. Одним з таких наслідків є утворення “заборгованості” побутових споживачів, пов’язаної з переглядом заднім числом (в 2015-2019 рр.) норм споживання газу, які нараховуються у разі відсутності приладів обліку. Така заборгованість оцінюється на рівні 6-8 млрд грн і буде покрита взаємозаліком за рахунок інших боргів на ринку природного газу. 

Додатково в межах дослідження розрахували сценарії зміни тарифу на розподіл газу (як основного джерела фінансування встановлення лічильників) у разі забезпечення 100% обліку за 1, 3 та 5 років. Розрахунки показують, що забезпечення 100% обліку за 5 років є реалістичним і таким, що не спричинятиме вагомого фінансового тягаря для операторів ГРМ і споживачів. За цього сценарію, тариф на розподіл зросте на 0,03-0,16 грн за куб. м в залежності від оператора ГРМ. Також був здійснений аналіз чутливості тарифу на розподіл до змін двох факторів: вартості лічильника та обсягу розподілу природного газу. 

За результатами ОРВ експерти підготували адресні рекомендації щодо вдосконалення політики в сфері забезпечення комерційного обліку природного газу. Зокрема, НКРЕКП спільно з Міністерством енергетики, операторами ГРМ та органами місцевого самоврядування пропонується розробити та оприлюднювати реалістичні щорічні графіки (цілі) встановлення лічильників, передбачити достатні кошти в тарифі на розподіл для покриття витрат на встановлення лічильників в розумні терміни. Одночасно Регулятору слід забезпечити належний контроль за ефективністю таких витрат і пропорційність покарань в разі неефективності та невиконання зобов’язань зі встановлення лічильників. Для належного громадського контролю, прозорість політики в сфері забезпечення комерційного обліку природного газу також має істотно зрости.



З попереднім дослідженням можна ознайомитися за посиланням.

Підготовка даного аналітичного продукту стала можливою завдяки підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) у рамках проєкту «Прозорість Енергетичного Сектору», який виконує ГО «ДІКСІ ГРУП». Інформація, викладена в цьому дослідженні, є виключною відповідальністю ГО «ДІКСІ ГРУП» і за жодних обставин не може розглядатися як такa, що відображає позицію USAID чи Уряду США.

Наші платформи

https://ksep.energy/

Незалежний центр підвищення кваліфікації у сфері енергетики

http://ua-energy.org/

Інформаційно-аналітичний ресурс є унікальною платформою для інформування та обговорення основних подій української та міжнародної енергетики.

http://eiti.org.ua/

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні

Наші платформи

https://ksep.energy/

Незалежний центр підвищення кваліфікації у сфері енергетики

http://ua-energy.org/

Інформаційно-аналітичний ресурс є унікальною платформою для інформування та обговорення основних подій української та міжнародної енергетики.

http://eiti.org.ua/

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні