DiXi Group оцінив регуляторний вплив механізму самовиробництва електроенергії на основі ВДЕ | DiXi Group
DiXi Group Logo
www.upscalerolex.to
29.11.2023

DiXi Group оцінив регуляторний вплив механізму самовиробництва електроенергії на основі ВДЕ

DiXi Group провів дослідження “Оцінка регуляторного впливу впровадження механізму самовиробництва електричної енергії на основі ВДЕ”. Експерти оцінили регуляторний вплив (ОРВ) запровадження нової моделі участі у ринку електричної енергії – механізму самовиробництва активними споживачами.

ОРВ оцінює потенційні наслідки для окремих груп учасників ринку: споживачів, операторів систем розподілу (ОСР), оператора системи передачі (ОСП), виробників та постачальників через вплив на тарифи на послуги з передачі та розподілу електричної енергії, обмеження виробництва електроенергії виробниками за «зеленим» тарифом, ціноутворення на ринку «на добу наперед» (РДН) та роздрібну ціну на електричну енергію.

Запровадження механізму самовиробництва відкриває можливості для непобутових споживачів встановлювати генеруючі потужності для часткового покриття власного електроспоживання. Головними стимулами є дохідність самовиробництва (може становити до 16% річних) та покращення надійності електропостачання. Водночас, побутові споживачі, для яких ціна електроенергії утримується на рівні значно нижче ринкового, наразі не мають достатніх стимулів для інвестування в будівництво генеруючих установок за механізмом самовиробництва. 

Для оцінювання впливу проведено сценарне моделювання залежно від обсягів введення генеруючої потужності активними споживачами за механізмом самовиробництва (АСМС). При моделюванні застосовувались припущення, що споживач встановлює сонячні панелі з розрахунку, що як мінімум 90% згенерованої електроенергії будуть споживатись ним для забезпечення власних енергетичних потреб, коєфіцієнт використання встановленої потужності СЕС становить 14%, активні споживачі приєднанні на 2 класі напруги. Через складність прогнозування довгострокового розвитку енергосистеми та ринку результати оцінювання стосуються найближчих 2-3 років. 

У дослідження йдеться, що розвиток механізму самовиробництва спричинятиме поступове зменшення обсягів передачі та розподілу електроенергії в енергосистемі та відповідне зростання «мережевих» тарифів. Потенційний вплив механізму на величину тарифу на послуги з розподілу електричної енергії оцінено на основі двох операторів систем розподілу: ПрАТ «Закарпаттяобленерго» та ДТЕК «Дніпровські електромережі». 

Збільшення встановленої потужності механізму у 2023 році на 50 МВт призвело б до необхідності підвищити тариф на розподіл в Закарпатській області на 1,58%, Дніпропетровській – на 0,57%. Загалом, найбільшого впливу зазнаватимуть відносно невеликі за обсягом розподілу операторів систем розподілу, які характеризуються високим рівнем інсоляції, а найменшого впливу – крупні ОСР зі значними обсягами розподілу. Очікуване зростання роздрібної ціни електроенергії для непобутових споживачів 2 класу напруги за рахунок цього фактору оцінюється на рівні до 1-2%.

Розвиток механізму самовиробництва також спричинятиме зменшення сукупного доходу (маржі) постачальників і може призвести до економічних втрат постачальників універсальних послуг (ПУП). Відповідно, Регулятору доцільно буде переглянути Методику розрахунку тарифу на послуги ПУП для врахування витрат, що виникатимуть у зв’язку з придбанням виробленої АСМС електроенергії та вищими ризиками небалансів. Також розвиток АСМС через зростання «мережевих» тарифів буде все більше стимулювати споживачів переходити на механізм самовиробництва. 

Детальніше – в аналітиці за посиланням.

 

 
Підготовка даного аналітичного продукту стала можливою завдяки підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) у рамках проєкту «Прозорість Енергетичного Сектору», який виконує ГО «ДІКСІ ГРУП». Інформація, викладена в цьому дослідженні, є виключною відповідальністю ГО «ДІКСІ ГРУП» і за жодних обставин не може розглядатися як такa, що відображає позицію USAID чи Уряду США.
 
 

Наші платформи

https://ksep.energy/

Незалежний центр підвищення кваліфікації у сфері енергетики

http://ua-energy.org/

Інформаційно-аналітичний ресурс є унікальною платформою для інформування та обговорення основних подій української та міжнародної енергетики.

http://eiti.org.ua/

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні

Наші платформи

https://ksep.energy/

Незалежний центр підвищення кваліфікації у сфері енергетики

http://ua-energy.org/

Інформаційно-аналітичний ресурс є унікальною платформою для інформування та обговорення основних подій української та міжнародної енергетики.

http://eiti.org.ua/

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні