DiXi Group Alert: Чому потрібно відновити публікацію узагальненої інформації про наслідки воєнних дій в енергетиці
ГО “ДІКСІ ГРУП” закликає Міністерство енергетики України відновити публікацію інформації про наслідки атак рф на енергосистему, зокрема щодо припинення та відновлення газо- та електропостачання споживачам. Публікація агрегованої інформації на рівні областей та країни усуває ризики від розкриття чутливих даних, водночас дозволяючи оцінити загальні масштаби завданої шкоди.
ЩО ВІДБУЛОСЬ?
Від початку повномасштабної війни спостерігається системний тренд на зменшення обсягів відкритої інформації про українську енергетику. Переважна більшість даних були закриті на початку війни з безпекових міркувань, проте наприкінці 2024 року зафіксовано окремі випадки подальшого закриття даних за розпорядженням Міністра енергетики.
Попри це, з перших днів повномасштабного вторгнення Міненерго публічно висвітлювало оперативну інформацію про наслідки бойових дій для енергетичної системи. Щоденно надавалася агрегована статистика на рівні областей щодо кількості споживачів, які залишилися без газо- та електропостачання, а також щодо відновлення надання цих послуг. Ці дані мають значну суспільну цінність в умовах майже повного інформаційного вакууму.
Однак, 28 жовтня 2024 року Міненерго припинило публікувати агреговану статистику щодо відключень та відновлення газо- та електропостачання на рівні областей. У відкритому доступі залишилася лише загальна по Україні інформація щодо кількості споживачів, для яких відновлено електропостачання, тимчасово припинене через наслідки бойових дій.
27 березня 2025 року Міненерго повністю припинило публікацію навіть агрегованих всеукраїнських даних про відновлення електропостачання. Таким чином, відомство припинило висвітлення будь-якої інформації про наслідки злочинних дій рф проти української енергетичної системи.
ЯКИХ НАСЛІДКІВ МОЖНА ОЧІКУВАТИ?
Відсутність навіть узагальненої публічної інформації ускладнює оцінку стану енергосистеми та надійності енергопостачання, що негативно впливає на можливість громадського сектору, бізнесу та міжнародних партнерів адекватно та своєчасно оцінювати ситуацію, планувати свою діяльність та заходи реагування. Закритість даних також підриває довіру суспільства до державних інституцій, що може спричинити соціальну напругу, особливо в умовах можливих стабілізаційних відключень електроенергії.
Інформаційний вакуум дає можливість рф поширювати дезінформацію, зокрема про нібито дотримання російськими окупаційними військами домовленостей про режим припинення вогню по об’єктах енергетичної та іншої цивільної інфраструктури. Це також створює ризик втрати міжнародної уваги, адже без висвітлення наслідків може скластися хибне враження, що загроза минула або український енергосектор не потребує подальшої підтримки. Міжнародні організації потребують цих даних для підтвердження впливу атак на здоров’я та життя людей, що є важливим аргументом у доведенні факту злочину проти людяності та мобілізації міжнародної підтримки для притягнення рф до відповідальності.
Крім того, рішення щодо (не)публікації інформації повинні бути публічно прокомуніковані з чіткими поясненнями причин. Відсутність обґрунтувань з боку Міненерго створює ризики інформаційних маніпуляцій та підриває довіру до офіційних джерел. Важливим є дотримання системної та передбачуваної політики, яка враховує реальні безпекові ризики та потреби зацікавлених сторін у доступі до інформації.
РЕКОМЕНДАЦІЇ:
- Відновити публікацію щоденної інформації про наслідки бойових дій для енергосистеми, зокрема кількісних показників щодо припинення та відновлення газо- та електропостачання.
- Забезпечити агрегування інформації на рівні областей та країни.