5 фактів про «росатом»: чим світу загрожує подальше співробітництво з російською корпорацією | DiXi Group
DiXi Group Logo
www.upscalerolex.to
16.01.2024

5 фактів про «росатом»: чим світу загрожує подальше співробітництво з російською корпорацією

 

Санкції проти «Росатому» продовжують стояти на порядку денному. Російська атомна корпорація за відсутності відчутного санкційного тиску веде активну роботу по збільшенню своєї присутності в Африці та Азії, пропонуючи власні ядерні технології на перспективних ринках. Також «Росатом» грає значну роль у виконанні російського державного замовлення на виготовлення зброї, про що свідчать численні офіційні заяви чиновників. Одночасно корпорація постійно розширює сферу своєї діяльності, освоюючи непрофільні виробництва.

Запровадження санкцій проти всіх компаній та організацій, що входять в структуру «Росатома» та напряму не залучені в обслуговування діючих АЕС або постачання ядерного палива, має стати важливим кроком для зупинення активної експансії «атомного» гіганта.

Санкції проти наукових та дослідницьких організацій мають бути введені першочергово з метою позбавити дочірні підприємства «Росатома» доступу до сучасних технологій, унеможливити їх участь в міжнародних проєктах. Російські науково-дослідницькі інститути традиційно мають потужну виробничу базу, яка дозволяє не тільки проводити експериментальні дослідження, але й виробляти обладнання, зокрема, для російського ВПК.

Ще одним обмежувальним заходом повинно стати автоматичне включення в санкційні списки всіх нових активів «Росатома», які корпорація купує як всередині країни, так і поза її межами. Це дозволить обмежити «розростання» корпорації у суміжні галузі, які та «освоює» для забезпечення російського державного сектору високотехнологічною продукцією.

З точки зору стратегічних перспектив важливо вже зараз працювати над обмеженням впливу російської федерації в світовій ядерній енергетиці. Один з інструментів – створення коаліції в МАГАТЕ з метою усунення представників росії від керівних посад. Також всі програми співробітництва «Росатома» з МАГАТЕ, які не пов’язані з контролем стану діючих АЕС, повинні бути згорнуті.

Ще одним важливим кроком є диверсифікація постачання збагаченого урану та ядерного палива в країни антиросійської коаліції. Залежність від «Росатома» використовується в якості зброї для просування проросійських наративів. Рішення Словаччини, Болгарії, Чехії, Фінляндії по відмові від російського ядерного палива є політично правильними і повинні бути реалізовані у найближчі терміни. Це також є прикладом для Угорщини, яка має найбільшу залежність від росії і продовжує її нарощувати активізацією проєкту «Пакш ІІ».

Навіть після 24 лютого 2022 року «Росатом» продовжує багато спільних міжнародних проєктів, приймає участь у технічних і навчальних заходах Міжнародного агентства з атомної енергії. У МАГАТЕ росіяни продовжують тримати впевнені позиції, в тому числі займаючи керівні посади в структурі 
організації. Поступове закриття даних на російських офіційних інтернет-ресурсах ускладнює об’єктивний аналіз діяльності корпорації. Проте навіть з тієї інформації, яка публікується в російських ЗМІ та на профільних ресурсах видно, що «Росатом» відіграє надважливу роль у кремлівській політичній та військовій машині.

Російська державна корпорація «Росатом» – дуже об’ємна структура, сфера діяльності якої не обмежується атомною енергетикою та ядерною зброєю. Головна відмінність «ядерного гіганта» від інших державних корпорацій російської федерації полягає в потужній експансії в інші сфери економіки, що не обмежується ядерними технологіями.

5 фактів про «росатом»:

Факт 1: «Росатом» працює на військово-промисловий комплекс рф

Останні роки співпраця російської військової машини та структур «Росатома» активно розширюється:
▬ «Росатом» займається розробкою штатного боєприпасу для танка Т-14 «Армата», який повинен був поступити на озброєння в кінці 2021 року; 
▬ Фахівці Троїцького інституту інноваційних та термоядерних досліджень із структури «Росатома» були залучені до розробки технології підвищення терміну служби артилерійських стволів. Як потенційний замовник нової технології в документах закупівлі називається міністерство оборони рф;
▬ На військово-технічному форумі «Армія-2023» Науково-дослідницький інститут приладів, що входить в структуру «Росатома», продемонстрував власну розробку – систему для пошуку безпілотних літальних апаратів (БПЛА) «Обнаружитєль»;
▬ Крилата ракета з ядерним двигуном «Буревісник» розроблена спільно з конструкторським бюро «Новатор» та Всеросійським науково-дослідним
інститутом експериментальної фізики, дочірнім підприємством «Росатома» тощо.

У січні 2023 року видання The Washington Post опублікувало інформацію щодо можливої причетності «Росатома» до закупівель компонентів, обладнання і сировини для підтримки виробництва зброї в рф у 2022 році. Тобто, користуючись відсутністю санкцій, підприємства, що входять в його структуру, мають змогу обходити санкції та допомагати у війні проти України. В статті міститься посилання на лист керівника одного з департаментів «Росатома», до якого отримала доступ українська розвідка.

Факт 2: «Росатом» – “свій” у МАГАТЕ

У березні 2022 року Greenpeace International направлено заклик до МАГАТЕ негайно відсторонити Міхаїла Чудакова від посади заступника генерального директора. В квітні того ж року таку вимогу підтримала Швейцарія. До зменшення впливу росіян у міжнародній організації, що контролює ядерну безпеку по всьому світу, закликають багато громадських організацій, представників влади різного рівня, експертне середовище. Причиною таких закликів є багаторічна робота Чудакова в структурі «Росатома» та успішна міжнародна діяльність російської корпорації. Зв’язок між цими двома фактами може
полягати в доступі «Росатома» до інформації, що отримує Департамент ядерної енергії МАГАТЕ, який очолює Чудаков. Також російські представники можуть мати значний вплив на рішення МАГАТЕ, в тому числі стосовно українських об’єктів ядерної енергетики.

В руках Чудакова концентрується вся інформація щодо намірів будівництва нових АЕС, зацікавленості у новітніх розробках, підвищенні ефективності технологічних процесів. Він є першим, хто дізнається про плани країн по розробці програм ядерної енергетики. Що ж відбувається далі? А далі до потенційних замовників надходять приголомшливі пропозиції від російського «Росатома», підкріплені державними кредитами рф.

Факт 3: «Росатом» – невід’ємна частина російської зовнішньої політики

«Росатом» активно налагоджує співпрацю з країнами, які мають намір розвивати атомну енергетику. Тільки за 2023 рік було підписано майже 20 угод та меморандумів про співпрацю. Географія нової «атомної» експансії направлена на азійські та африканські країни, які зацікавлені в доступних ядерних
технологіях. Перевага російської пропозиції – послуга «все включено»: «Росатом» проєктує, будує, обслуговує, забезпечує паливом АЕС, утилізує відпрацьоване паливо і проводить навчання персоналу. При цьому навіть фінансування будівництва часто відбувається за рахунок державних кредитів:

▬ Білоруська АЕС (Білорусь) – на будівництво станції російська федерація виділила кредит у розмірі 10 млрд дол.;
▬ АЕС «Руппур» (Бангладеш) – російська сторона виділила державний експортний кредит у розмірі 11,38 млрд дол.;
▬ АЕС «Ель-Дабаа» (Єгипет) – 85% вартості будівництва проєкту фінансується за рахунок державного кредиту рф в розмірі 25 млрд дол.;
▬ АЕС «Пакш ІІ» (Угорщина) – 10 із 12,5 млрд євро на будівництво нових енергоблоків покриваються за рахунок російського державного кредиту.

Атомна електростанція, яка обслуговується росіянами і використовує російське ядерне паливо – це відмінний інструмент для політичного впливу. Яскравий приклад – Угорщина, яка є однією з країн, що найбільше залежать від імпорту природного газу та нафти в ЄС, особливо від імпорту з росії. Енергетична залежність країни також є значною в атомній енергетиці, оскільки 100% палива, яке використовується на єдиній ядерній установці країни, АЕС «Пакш», надходить з рф. Частка атомної енергії у виробництві електроенергії становила 44% у 2021 році. Продовження будівництва нової черги угорської АЕС посилює залежність Угорщини від країниагресорки. 

Факт 4: «Росатом» веде масштабну діяльність на окупованих територіях України

«Росатом» приймає безпосередню участь в окупації Запорізької АЕС: співробітники корпорації здійснюють ефективний контроль атомного об’єкту, починаючи із 11 березня 2022 року. В жовтні 2022 року з’явилось повідомлення про створення в структурі «Росатома» окремої компанії – акціонерного товариства «Експлуатуюча організація Запорізької АЕС», в яку були переведені співробітники Запорізької АЕС для продовження виконання своїх обов’язків. Місія МАГАТЕ на станції неодноразово відмічала надзвичайно складну ситуацію, в якій опинився персонал АЕС ті їх сім’ї, а дослідження Truth
Hounds наводить факти викрадень, катувань та вбивств співробітників станції та причетність до цього представників російського атомного гіганта.

Також, згідно з інформацією, яку публікують російські ЗМІ, структура «Росатома» скуповує електричну енергію, що виробляється на окупованих територіях. Вона покриває приблизно 70% споживання, тому додаткові 30% закуповуються у суміжних з окупованими регіонах рф за ринковими цінами. Оператором, який буде продавати цю електричну енергію постачальникам на окупованих територіях, також призначено структуру «Росатома» – ТОВ «Єдиний закупщик».

Факт 5: «Росатом» активно скуповує нові активи

Після початку повномасштабного вторгнення «Росатом» продовжує розширювати власну структуру, що можна розцінювати як продовження експансії за відсутності санкцій.

Останнім часом «Росатом» активно купує високотехнологічні компанії, в тому числі  іноземні. Тільки за останні 12 місяців у відкритих джерелах з’явилось декілька фактів про M&A операції «Росатома»:

▬ Грудень 2022 р. «Росатом» придбав 50% одного з найбільших російських розробників програмно-апаратних сертифікованих засобів  захисту інформації – ТОВ «Код безопасности». Продукція підприємства має сертифікати ФСТЕК, ФСБ, Міноборони рф. Незважаючи на співробітництво з Міністерством оборони рф, ТОВ «Код безопасности» не знаходиться під санкціями.
▬ Травень 2023 р. Частка «Росатома» в південнокорейській компанії-виробнику літіййонних батарей Enertech зросла із 49,16% до 98,32%. Перша операція з купівлі частки була  здійснена компанією RENERA (входить до структури «Росатома») і була завершена в 2021 році. Enertech не знаходиться в санкційних списках, проте RENERA входить до санкційних списків Великої Британії та Австралії.
▬ Травень 2023 р. Повідомляється, що «Росатом» став новим власником Туганського гірничозбагачувального комбінату «Ільменіт», одного з найбільших виробників титану і цирконію в росії. Угоду завершило ТОВ «Объединенные урановые предприятия», що входить в схему управління уранового холдингу
АРМЗ (АТ «Атомредметзолото», входить до гірничорудного дивізіону «Росатома»). Тепер структура «Росатому» є єдиним акціонером АТ «ТГЗК «Ільменіт», придбавши 75% акцій.

З повним переліком придбаних активів можна ознайомитися в аналітиці.

 

 

Наші платформи

https://ksep.energy/

Незалежний центр підвищення кваліфікації у сфері енергетики

http://ua-energy.org/

Інформаційно-аналітичний ресурс є унікальною платформою для інформування та обговорення основних подій української та міжнародної енергетики.

http://eiti.org.ua/

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні

Наші платформи

https://ksep.energy/

Незалежний центр підвищення кваліфікації у сфері енергетики

http://ua-energy.org/

Інформаційно-аналітичний ресурс є унікальною платформою для інформування та обговорення основних подій української та міжнародної енергетики.

http://eiti.org.ua/

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні