Dixi Group у співпраці з міжнародними експертами підготував аналітичну зуписку про безпеку АЕС на підтримку Африканської миротворчої місії та Формули миру в Україні
Генеральна менеджерка сфер безпеки та стійкості Dixi Group, Олена Лапенко спільно з міжнародними експертами з South African Institute of International Affairs, Centre for Sustainability Transitions та Stellenbosch University підготував аналітичну зуписку про безпеку атомних електростанцій на підтримку Африканської миротворчої місії та Формули миру в Україні.
Підготовлений полісі бриф вказує на прогалини у ядерній безпеці під час військових конфліктів, які проблеми для безпеки атомної промисловості створює російська військова окупація найбільшої в Європі Запорізької АЕС та акцентує увагу на важливості реформ міжнародного законодавства.
Подібно до Чорнобильської катастрофи, яка прискорила розвиток стандартів ядерної безпеки МАГАТЕ, російська агресія проти України дає можливість африканським державам у партнерстві з Україною розробити рішення, щоб запобігти збройним нападам на ядерні об’єкти. Багато африканських країн нещодавно проголосували за резолюцію ООН, яка закликає Росію вивести свої війська з української АЕС.
Адже, чи не найважливішою загрозою для усього людства є окупація російськими військами Запорізької АЕС, яка триває з перших днів повномасштабного вторгнення. ЗАЕС є вдвічі більшою за Чорнобильську станцію, а наслідки потенційної аварії можуть бути набагато гіршими. За два роки окупації зафіксовано понад 150 порушень роботи станції, серед яких — повні знеструмлення та критичне зниження рівня води через підрив Каховської ГЕС.
Основні рекомендації щодо посилення ядерної безпеки було представлено напередодні середньорічної координаційної зустрічі Африканського Союзу в Аккрі. Африканські та українські експерти закликали Африканський Союз та африканські держави зокрема:
- Очолити зміни в міжнародному законодавстві, які сприятимуть укладенню обов’язкової угоди, що заборонятиме збройні напади на ядерні об’єкти.
- Докласти політичних зусиль для отримання згоди росії в Радбезі ООН на введення миротворчого контингенту навколо ЗАЕС.
- Ініціювати узгодження постійного доступу місії МАГАТЕ до всіх будівель та територій ЗАЕС.
- Ініціювати угоду про закриття неба над ядерними установками на території України.
- Сприяти поверненню затриманого на ЧАЕС та ЗАЕС персоналу, який залишається в росії як військові в’язні.
Окупація діючої атомної електростанції російськими військовими порушує всі принципи ядерної безпеки. Вона має бути припинена та ніколи не повторюватись.