93% закритих даних про енергетику потенційно не несуть загрози безпеці країни, - дослідження Dixi Group | DiXi Group
DiXi Group Logo
www.upscalerolex.to
logo
15.05.2023

93% закритих даних про енергетику потенційно не несуть загрози безпеці країни, – дослідження Dixi Group

Більшість даних про енергетику, що закриті внаслідок російської агресії, потенційно не несуть загрози безпеці країни і можуть бути відкриті розпорядниками. Такий висновок зробили аналітики центру DiXi Group, які дослідили інформацію про енергетичну галузь країни, яка наразі є закритою.

Спеціалісти DiXi Group  проаналізували 258 першоджерел даних від 23 розпорядників, які зібранні на порталі Energy Map. Лише 41,5% (107) наборів даних продовжують оприлюднювати. З них для 25 наборів розпорядники відновили оприлюднення з червня 2022р. Решта 151 датасетів (58,5%) не оприлюднюють з міркувань безпеки.

Автори дослідження доводять, що обмеження доступу до інформації, які  були доречні на початку війни, тепер шкодять енергетичному сектору та стейкхолдерам, основна діяльність яких залежить від публічної інформації. Деякі обмеження доступу є безпідставними. Наприклад, ринкова статистика та екологічні дані, які не загрожують безпеці енергетичної інфраструктури. А от невизначеність у відповідному законодавстві досі не виключає можливості витоку даних, зокрема інформації про роботу енергосистеми. Відомі факти платного доступу до тих даних, які залишаються закритими для оприлюднення під приводом безпекових заходів.

Автори дослідження зауважують, що 93% (140 зі 151) закритих відомостей про енергетику можна оприлюднити, подекуди – з несуттєвими корегуваннями їх структури чи деталізації. Аналітики рекомендують відновити публікацію 102 датасетів без будь-яких змін у структурі чи періодичності оприлюднення. Інші 38 варто публікувати зі змінами, і тільки 11 – не публікувати до завершення воєнного стану та цілковитої перемоги України у війні з російською федерацією.

Досвід, отриманий за час війни, дозволяє стверджувати, що є менш радикальні варіанти обмеження доступу до інформації. Найкращий приклад –  підхід Генерального штабу ЗСУ, який публікує інформацію щодо перебігу подій на полі бою із затримкою в часі й без можливості ідентифікації ключових деталей.

Аналітики DiXi Group представили свій підхід для мінімізації безпекових ризиків від оприлюднення даних про енергетику. Виділили три ключові характеристики даних, що впливають на потенційні можливості ворога: часова агрегація, географічна складова та проміжок між періодом актуальності даних і датою публікації. Комбінуючи ці характеристики, для більшості даних можливо обрати збалансований формат публікації, який нівелює безпекові ризики.

Оприлюднення даних про енергетичний сектор є однією зі складових для створення дійсно функціональних енергоринків, де учасники конкурують за споживача, генерують доходи для себе та держави і планують інвестиції відповідно до вимог ринку.

Посилання на дослідження Доступ до публічної інформації у сфері енергетики під час воєнного стану

Наші платформи

https://ksep.energy/

Незалежний центр підвищення кваліфікації у сфері енергетики

http://ua-energy.org/

Інформаційно-аналітичний ресурс є унікальною платформою для інформування та обговорення основних подій української та міжнародної енергетики.

http://eiti.org.ua/

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні

Наші платформи

https://ksep.energy/

Незалежний центр підвищення кваліфікації у сфері енергетики

http://ua-energy.org/

Інформаційно-аналітичний ресурс є унікальною платформою для інформування та обговорення основних подій української та міжнародної енергетики.

http://eiti.org.ua/

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні