16 та 18 січня відбулися публічні консультації у рамках розробки Національного плану з енергетики та клімату (НПЕК)
Участь у заході взяли представники Міністерства економіки України, аналітичного центру DiXi Group, неурядових організацій, учасники енергетичних ринків, представники державних органів та органів місцевого самоврядування.
Під час консультацій експерти, які безпосередньо беруть участь у розробці НПЕК, презентували свої напрацювання.
16 січня під час публічних консультацій з напрямку «Розвиток енергетичних ринків (2025 – 2030 рр.)» Богдан Серебренніков, заступник директора з досліджень аналітичного центру DiXi Group, презентував напрацювання за напрямком «Внутрішній ринок – електроенергія». Зокрема, продемонстрував ключові цілі, політики та проблеми цього напрямку.
«Ми аналізували широкий спектр документів, які прямо або непрямо стосуються сектору електричної енергії. Це і стратегічні документи, державні програми і безумовно – законодавство. Серед ключових напрямків розвитку варто відзначити поглиблення інтеграції з ринками електричної енергії країн ENTSO-E та подальшу лібералізацію внутрішнього ринку, зокрема ціноутворення в оптовому і роздрібному його сегментах», – розповів Богдан Серебренніков учасникам зустрічі про процес розробки НПЕК за напрямком «Внутрішній ринок – електроенергія».
Єлизавета Баданова, незалежний експерт з регулювання енергетики, розповіла про методологію написання НПЕК та представила свою частину, а саме – «Внутрішній ринок – газ». Експертка також розповіла про основні ключові цілі, політики та проблеми напрямку.
«Затвердження НПЕК є зобов’язанням України в рамках договору перед Енергетичним Співтовариством.Ми розробляємо цей документ не лише тому, що це зобов’язання, а також оскільки НПЕК дозволяє визначити напрямки та реформи, по яких відбуватиметься фінансування у рамках Ukraine Facility на період 2025-2030 рр. Також НПЕК для кожної країни ЄС є основним документом, який визначає вектор руху енергетичного сектору кожної країни», – поінформувала учасників зустрічі Єлизавета Баданова.
18 січня під публічних консультацій з напрямку “Підвищення енергоефективності підприємств та енергетичних компаній” Олена Байда, координаторка напряму «Енергоефективність» також презентувала основні напрацювання у Нацплані з енергетики та клімату. Експертка поділилася з учасниками заходу підходами до підготовки ПНЕК, основними цілями та політиками, які передбачені за її напрямком. Учасники заходу обговорили основні бар’єри до підвищення енергоефективності підприємств.
«Наразі відсутня системна підтримка підприємств у впровадженні енергоефективних заходів з боку держави. Водночас, окремі ініціативи реалізують донори та міжнародні фінансові організації. Наприклад, це Фонд Гарантування Кредитів UNIDO та Програма “Додай енергії твоєму бізнесу” KfW. Досвід цих та подібних програм може бути покладений в основу формування державних інструментів підтримки підприємств», – підкреслила Олена Байда під час своєї презентації.
Олександр Дячук, представник Інституту економіки та прогнозування НАН України, на обох публічних консультаціях поділився попередніми результатами сценарного аналізу. Він висунув основні висновки, отримані під час моделювання за двома сценаріями, зокрема щодо зменшення споживання енергії та можливого внеску України в досягнення відповідних цілей Енергетичного Співтовариства. Також представив змодельовані обсяги інвестицій, необхідних для реалізації визначених сценаріїв.
«Варто додати, що інвестиції в промисловості, можливо, не такі порівнювані як інвестиції, які необхідні для енергетики. Однак вони дуже важливі. Вони довгострокові. Адже великі заводи від великих підприємств будуються довгий період, і на них потрібні кредити. І тут варто зазначити, що в промисловості менше розроблено механізмів, як залучати ці кошти. Звичайно, бізнес сам краще знає, де йому шукати, однак в той же час має бути і державна підтримка щодо пошуку цих інвестицій», – наголосив Олександр Дячук в рамках свого виступу.
Нагадуємо, що наступні публічні консультації за напрямком “Ринок моторних палив та його декарбонізація” відбудуться 25 січня о 15:00.
Посилання на захід в ФБ: https://www.facebook.com/events/602945728625872
Реєстрація: https://bit.ly/3RWUOOI
Міністерство економіки України координує розробку НПЕК, до якої долучені всі ключові міністерства і відомства спільно з аналітичним центром DiXi Group та ДУ «Інститут економіки та прогнозування НАН України» за підтримки Посольства Великої Британії та Net Zero World Initiative.