Як розповідати про зелене відновлення: DiXi Group спільно з KSEP провели навчання для регіональних медіа
15-16 серпня відбувся дводенний онлайн-тренінг для представників регіональних ЗМІ “Як розповідати про зелене відновлення”. Навчання організовано аналітичним центром DiXi Group спільно з Київською школою енергетичної політики (KSEP) в межах проєкту USAID “Прозорість енергетичного сектору”, який виконує DiXi Group.
Відкрила навчання президентка DiXi Group Олена Павленко. У вступному слові вона зазначила, що вже декілька років українські громади та міста стають драйверами позитивних змін в енергетичному і кліматичному розвитку.
“Ми в DiXi Group не лише спостерігаємо таку тенденцію, але і допомагаємо громадам бути лідерами у зеленому відновленні. Наш аналітичний центр провів уже два конкурси субґрантів, у межах яких допоміг громадам релізувати проєкти із їхнього сталого розвитку. І що найцікавіше, вдруге отримали 140 заявок на участь, це на 100 більше, ніж першого разу. Ми бачимо, що на місцях є запит не тільки відновлювати пошкоджене, а й створювати нове і краще”, – підкреслила президентка DiXi Group.
За її словами, такі виклики ставлять нові задачі перед медіа – розібратися і зрозуміти, що ж таке зелене відновлення, які існують підходи, і, головне, як про це розповідати населенню.
Навчання має на меті пояснити, що кожна та кожен із нас спроможні зробити на своєму місці для того, щоби наближати зелене відновлення, зазначила у вступному слові директорка Київської школи енергетичної політики, Мілена Комар.
Тренінг розпочали з розгляду поняття, концепцій та керівних принципів зеленого відновлення, які представив журналістам директор із досліджень DiXi Group Роман Ніцович. Під час свого виступу експерт підкреслив, що зелена трансформація економіки опікується переходом різних галузей на новий якісний рівень, керуючись довгостроковою ціллю досягнення кліматичної нейтральності.
“Слід розуміти, що маємо вже зараз здійснювати зелене відновлення. Його перший етап полягає в усуненні пошкоджень, яких завдає російська агресія. Так, на першому етапі маємо забезпечити енергетичну безпеку та стійкість. Тож нині змушені відновлювати пошкоджені блоки вугільних ТЕС суто для того, щоби пройти зиму. Водночас, не скасовуємо стратегічного наміру відмовитися від вугільної генерації не пізніше 2035 року. Адже основами реформ для нашої енергетики є декарбонізація, енергоефективність, диверсифікація та євроінтеграція, а найбільше цьому посприяє збільшення частки розподіленої генерації з ВДЕ та формування децентралізованої, гнучкішої енергосистеми,” – розповів Роман Ніцович.
Та додав, аби зрештою досягти успіху, потрібно розуміти не тільки цілі, а й час, якого потребуємо для їхньої реалізації, та обмеження, що стоять на заваді.
У цьому контексті медійникам варто долати низьку обізнаність широкого загалу: не лише розповідати про суть необхідних реформ, а й окреслювати їхні очікувані результати.
Про виклики в енергетиці та кліматі, і як саме зелене відновлення може вирішити ці проблеми розповіла генеральна менеджерка з безпеки та стійкості DiXi Group Олена Лапенко. На її думку, боротися з кліматичними змінами можна завдяки поступовому переведенню енергетики на відновлювані джерела енергії. Зараз вона досі покладається на викопні палива, що робить її основним джерелом викидів.
В ході тренінгу виконавчий директор Асоціації міст України Олександр Слобожан, розповів журналістам, якою є роль громад у зеленому відновленні. Виконавчий директор переконаний, що будь-якій із українських громад цілком до снаги реалізувати зелене відновлення. Визначальними для цього є два фактори: фінансовий і кадровий. Якщо з цими викликами вдасться упоратися, досягнемо успіху.
На завершення першого дня навчання, генеральна менеджерка зі сталого розвитку DiXi Group Вікторія Коваленко поділилась порадами енергоефективності й енергозбереження з огляду на енергетичні виклики сьогодення.
“Це – завдання для всіх нас, адже 33% від загального кінцевого споживання енергії припадає якраз на оселі, в яких мешкаємо. Потенціал тут неабиякий: майже 75% наших будівель є енергетично неефективними та потребують відповідної модернізації. Тому для громад у цьому контексті дієвою формулою є: “Менше енергоспоживання + більше зеленої енергії = менше викидів”. Адже впровадження заходів енергоефективності несе за собою чимало переваг серед яких економія коштів, які можна витрати на інші важливі потреби”, – додала Вікторія Коваленко.
Другий день тренінгу “Як розповідати про зелене відновлення?” відкрила експертка проєкту «Інтеграція сталого розвитку в Україні відповідно до Європейського зеленого курсу», Альона Корогод. Вона розповіла про розвиток зеленої генерації України, та де громади можуть залучити нові інвестиції в розвиток відновлювальних джерел енергії.
Детальний огляд Національного План з енергетики та клімату (НПЕК), до розробки якого долучилися експерти DiXi Group, представив заступник директора з досліджень DiXi Group Богдан Серебренніков. Він розповів, які плани країни, щодо модернізації енергетики та адаптації до змін клімату та які завдання, відповідно до Плану, будуть реалізовувати громади.
“Україна вперше розробила Національний План з енергетики та клімату, і зробила це за рекордні 9 місяців, у півтора-два рази швидше ніж інші країни-члени ЄС. Слід зазначити, що енергоефективність найближча до регіонального виміру втілення НПЕК. Найбільший потенціал – у будівлях, де мешкаємо. Медіа можуть виконувати просвітницьку функцію. Наприклад, розповідати про доступні фінансові джерела для модернізації будівель, насамперед для ОСББ, а також розповідати і про переваги створення самих ОСББ, аби мати можливість ставати енергоефективними,” – зазначив спікер.
Старша експертка Офісу підтримки реформ Міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури України Любава Радійчук у своїй лекції акцентувала, що основна частка амбітних цілей щодо енергоефективності припадає на громади.
Упоратись із цим викликом їм допоможе розробка Муніципальних енергетичних планів (МЕПів). Громади потребують енергоменеджменту, проте наразі в нашій країн гостро бракує відповідних фахівців – енергоменеджерів. В цьому контексті успіху можуть досягати не тільки великі міста. Гарним прикладом є Новояворівськ, у якому вдалося створити ОСББ у 100% міського житлового фонду та термомодернізувати його 10%.
“МЕПи опікуються не тільки будівлями. Кліматичний складник також важливий, адже межа між заходами з енергоефективності та протидії кліматичним змінам досить м’яка”, – наголосила експертка.
Крім того, учасники ознайомилися з інструментами та можливостями, доступними на порталі Energy map (https://map.ua-energy.org), зокрема з даними, що стосуються відновлення та відновлення пошкодженої енергетичної інфраструктури. Практичні поради, як працювати з цими даними та готувати екслюзивні журналістські матеріали на їх основі розповіла старша експертка в сфері відкритих даних DiXi Group Оксана Зуєва.
Під час навчань журналісти також мали можливість дізнатись про інформаційні стратегії висвітлення зеленого відновлення, про які розповів експерт з комунікацій, медіа-консультант, співзасновник ГО ” Green Growth Сomms” Дмитро Литвиненко.
Спікер порадив журналістам у своїх матеріалах фокусуватися на одній провідній думці й обстоювати її, застосовувати притаманну драматургії триактну структуру. А також робити акцент насамперед на емпатії, що є ключем для залучення широкої аудиторії.
Він додав, що за даними опитувань, зелена відбудова нині є пріоритетною лише для 22,6% населення. Втім необхідність реалізації таких проєктів варто і потрібно пояснювати з погляду того, як вони сприяють посиленню стійкості та певності у майбутньому.
Підсумовуючи тренінг, головний фахівець з комунікацій DiXi Group Людмила Росік розповіла про завдання для журналістів, підготувати матеріал, який висвітлюватиме місцеві ініціативи у сфері енергетики і зеленого відновлення. Та додала, найкращі роботи будуть опубліковані на офіційних ресурсах партнерів тренінгу: DiXi Group та Київської школи енергетичної політики.
Тренінг відбувається в межах проєкту @USAID “Прозорість енергетичного сектору”, який виконує DiXi Group.